Alexander Bah (Dánsko)  - Čtyřiadvacetiletý krajní dánský obránce přišel do Slavie v polovině sezony 2020/21. V Edenu zacelil díru po odchodu Vladimíra Coufala a stal se velkou oporou sešívaného týmu. Ihned se vyšvihl mezi nejlepší ligové hráče a velmi dobré výkony podával i v evropských pohárech. Ve Slavii vydržel rok a půl a v létě přestoupil do portugalské Benfiky, která za něj zaplatila okolo 200 milionů korun.
 Simon Deli (Pobřeží slonoviny)  - Stoper z Pobřeží slonoviny se před lety zkoušel prosadit ve Spartě. Tam neuspěl, ovšem přes České Budějovice a Příbram se dostal do Slavie, kde jeho hvězda začala zářit naplno. Jednatřicetiletý stoper se stal lídrem sešívaného týmu a v létě roku 2019 se dočkal vysněného přestupu do belgických Brugg. S těmi si zahrál i Ligu mistrů, loni v létě však odešel do tureckého Demirsporu.
 Martin Dúbravka (Slovensko)  - Bývalý gólman Žiliny či dánského Esbjergu v roce roce 2016 zamířil do Liberce, odkud následně odešel do Sparty. Na Letné se přetahoval o post jedničky s Tomášem Koubkem, který na začátku sezony 2017/18 zamířil do Rennes a poté z Letné odešel i Martin Dúbravka. Slovenský reprezentační gólman přestoupil do Newcastlu a v Premier League si získal skvělé jméno, což ho vyneslo až do Manchesteru United, kde je od léta na hostování.
 Edin Džeko (Bosna a Hercegovina)  - Na tuzemské trávníky snajpra z Bosny a Hercegoviny přivedl trenér Jiří Plíšek. Na Teplice má Edin Džeko jistě dobré vzpomínky. V sezoně 2006/07 se stal nejlepším ligovým cizincem a díky třinácti brankám si řekl o přestup do bundesligového Wolfsburgu, který za něj zaplatil čtyři miliony eur. V Německu zářil, získal korunu pro krále střelců a dovedl svůj tým k titulu. V roce 2011 přestoupil za 32 milionů eur do Manchesteru City, odkud poté zamířil do italského AS Řím, ze kterého loni odešel do Interu Milán.
14
Fotogalerie

Z české ligy do Evropy. 13 cizinců, kteří si díky tuzemské nejvyšší soutěži zajistili lukrativní angažmá

Fortuna liga sice nepatří mezi nejsilnější evropské soutěže, i odtud ale vede cesta do předních velkoklubů. Dobře to ví i cizinci.

getfile (3).jpg

V české soutěži působí Peter Olayinka či Yira Sor. Nejen oni mají nakročeno k tomu, aby se vydali vstříc zajímavému zahraničnímu angažmá. Jména 13 cizinců, kteří si v české lize "řekli" o lukrativní nabídku v zahraničí, najdete v následujících kapitolách.

Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz

Pokračování 2 / 14

Alexander Bah (Dánsko)

Alexander Bah Slavia 22.jpg

Čtyřiadvacetiletý krajní dánský obránce přišel do Slavie v polovině sezony 2020/21. V Edenu zacelil díru po odchodu Vladimíra Coufala a stal se velkou oporou sešívaného týmu. Ihned se vyšvihl mezi nejlepší ligové hráče a velmi dobré výkony podával i v evropských pohárech. Ve Slavii vydržel rok a půl a v létě přestoupil do portugalské Benfiky, která za něj zaplatila okolo 200 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 14

Simon Deli (Pobřeží slonoviny)

Simon Deli derby.jpg

Stoper z Pobřeží slonoviny se před lety zkoušel prosadit ve Spartě. Tam neuspěl, ovšem přes České Budějovice a Příbram se dostal do Slavie, kde jeho hvězda začala zářit naplno. Jednatřicetiletý stoper se stal lídrem sešívaného týmu a v létě roku 2019 se dočkal vysněného přestupu do belgických Brugg. S těmi si zahrál i Ligu mistrů, loni v létě však odešel do tureckého Demirsporu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 14

Martin Dúbravka (Slovensko)

Martin Dúbravka Sparta  Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Bývalý gólman Žiliny či dánského Esbjergu v roce roce 2016 zamířil do Liberce, odkud následně odešel do Sparty. Na Letné se přetahoval o post jedničky s Tomášem Koubkem, který na začátku sezony 2017/18 zamířil do Rennes a poté z Letné odešel i Martin Dúbravka. Slovenský reprezentační gólman přestoupil do Newcastlu a v Premier League si získal skvělé jméno, což ho vyneslo až do Manchesteru United, kde je od léta na hostování.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 14

Edin Džeko (Bosna a Hercegovina)

Edin Džeko Teplice.jpg

Na tuzemské trávníky snajpra z Bosny a Hercegoviny přivedl trenér Jiří Plíšek. Na Teplice má Edin Džeko jistě dobré vzpomínky. V sezoně 2006/07 se stal nejlepším ligovým cizincem a díky třinácti brankám si řekl o přestup do bundesligového Wolfsburgu, který za něj zaplatil čtyři miliony eur.

V Německu zářil, získal korunu pro krále střelců a dovedl svůj tým k titulu. V roce 2011 přestoupil za 32 milionů eur do Manchesteru City, odkud poté zamířil do italského AS Řím, ze kterého loni odešel do Interu Milán.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 14

Dávid Hancko (Slovensko)

Dávid Hancko Sparta kapitán Vlastimil Vacek  Právo  Profimedia.jpg

Slovenský reprezentační obránce přišel do Sparty v roce 2019 z Fiorentiny. Na Letné dva roky hostoval a loni v létě jej Pražané zhruba za 64 milionů korun koupili. Dávid Hancko se stal čtvrtou nejdražší sparťanskou posilou, tato investice se ale klubu vyplatila. Čtyřiadvacetiletý bek se stal jedním z lídrů týmu a vypracoval se až do role kapitána. V srpnu pak přestoupil do Feyenoordu, který za něj zaplatil 200 milionů korun. Další peníze Sparta může získat ještě na bonusech.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Pokračování 7 / 14

Patrik Hrošovský (Slovensko)

PAtrik Hrošovský Plzeň 2018.jpg

V Plzni se o něm mluvilo jako o možném nástupci Pavla Horvátha. Slovenský záložník Patrik Hrošovský do této role postupně vyzrál, rozehrával se v Ústí nad Labem a Znojmě, a poté se z něj stal lídr západočeského týmu. V Lize mistrů se blýskl gólem do sítě Realu Madrid a poté odešel do belgického Genku. Před časem se spekulovalo o jeho odchodu, byl spojován se Spartou i Slavií, třicetiletý slovenský reprezentant však nakonec setrval v Belgii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 14

Martin Chrien (Slovensko)

Martin Chrien Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Sedmadvacetiletý slovenský záložník přišel v roce 2014 do Plzně. Ve Viktorce si ale nedokázal vybojovat silnou pozici, a tak byl na hostování v Českých Budějovicích, Brně či Ružomberoku. V české soutěži nakonec odehrál 33 zápasů a v roce 2017 nečekaně přestoupil do Benfiky Lisabon, která za něj zaplatila milion eur. Ve slavném portugalském klubu se ale nedokázal prosadit, proto odešel do Maďarska a teď je zpátky na Slovensku.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 9 / 14

Juraj Kucka (Slovensko)

Juraj Kucka Sparta Jaroslav Legner  CNC  Profimedia.jpg

Osm branek ve 49 zápasech stačilo k tomu, aby Sparta v roce 2009 koupila z Ružomberoku Juraje Kucku. Velmi rychle se ukázalo, že to byl správný krok. Houževnatý záložník ihned zapadl do sestavy pražského týmu a stal se jednou z klíčových postav. Toho si nemohly nevšimnout zahraniční kluby. Největší zájem projevil Janov, který ho přivedl v roce 2011 do týmu. V roce 2015 podepsal kontrakt s AC Milán. Pak hrál za Trabzonspor, byl i ve Watfordu nebo Parmě a od léta nastupuje za Slovan Bratislava.

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Pokračování 10 / 14

Petar Musa (Chorvatsko)

Petar Musa Slavia ICHAL SVÁČEK MAFRA Profimedia.jpg

Ligovou premiéru si odbyl v sezoně 2018/18 v Liberci. Tehdy se gólově ještě neprosadil, v průběhu dalšího podzimu dal ale sedm branek a pak se vrátil do Slavie, které patřil. V Edenu přidal dalších sedm zásahů a získal korunu pro krále ligových střelců. Pevnou pozici v sešívaných barvách mu to ale nezaručilo, a tak nejprve hostoval v Berlíně a potom v portugalské Boavistě. Ta na něj v květnu uplatnila opci a následně jej prodala do slavné Benfiky.

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Pokračování 11 / 14

Abdallah Sima (Senegal)

Abdallah Sima Slavia.jpg

Jeho hvězda naplno vylétala na podzim roku 2020. Z neznámého fotbalisty se stal hit, který zářil i na evropské scéně. Psalo se o zájmu Arsenalu, Manchesteru United nebo francouzského PSG. Pak šla ale jeho forma dolů, jednadvacetiletého senegalského útočníka trápily i zdravotní problémy, a tak loni v létě odešel „jen“ do anglického Brightonu, který jej poslal hostovat do Stoke. Letos je zase na hostování ve francouzském Angers.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

Dušan Švento (Slovensko)

Dušan Švento.jpg

Sestavou Slavie prošla řada slovenských fotbalistů. V minulosti býval oporou týmu Dušan Švento, kterého sešívaní získali v roce 2005 z Ružomberoku. Jeho rychlé průniky byly pro většinu obran smrtící a Švento měl lví podíl na domácím titulu i historickém postupu do Ligy mistrů.

Od roku 2009 do roku 2014 hrál v Salcburku, pak oblékal dres bundesligového Kolína nad Rýnem. A protože dobří holubi se vracejí, i on opět nalezl cestu do Edenu, kde v roce 2016 podepsal dvouletý kontrakt. Znovu byl členem mistrovské party, vinou zranění toho ale už moc neodehrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

Mickaël Tavares (Senegal)

Mickaël Tavares.jpg

Narodil se sice ve Francii, reprezentoval ale Senegal. Defenzivní štít přišel do české ligy v roce 2007 z Tours. Ihned se ukázalo, že šlo o správnou investici. Mickaël Tavares se stal oporou Slavie a významnou mírou se podílel nejen na domácím titulu, ale také na postupu do Ligy mistrů.

Stal se jednou z hvězd domácí soutěže, ze které po roce a půl odešel do Německa. Získal ho tehdy silný Hamburk, Tavares se ale příliš neprosadil. Působil i v Norimberku, Middlesbrough, Fulhamu či Waalwijku, krátce byl i v Mladé Boleslavi, poté v Austrálii či ve Francii, na výkony ze Slavie už ale nenavázal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

Bony Wilfried (Pobřeží slonoviny)

Bony Wilfried Sparta.jpg

Okolo kanonýra z Pobřeží Slonoviny bylo před pár lety pořádně rušno. V zákulisí padaly názvy několika klubů, které chtěly Bonyho Wilfrieda získat z Arnhemu. Nejúspěšnější byl nakonec tým Swansea, odkud v roce 2015 zamířil za 25 milionů liber do Manchesteru City.

Profesionální kariéru načal v Issia Wazi, kde si ho vyhlédl Liverpool. Na Andfield Road mu ale nenabídli smlouvu, a tak se ozvala Sparta. V Praze se stal miláčkem tribun a hvězdou týmu. Za letenské odehrál dva a půl roku a připsal si 22 ligových branek. Na začátku roku 2011 odešel do nizozemského Arnhemu, kde navázal na skvělé výkony a řekl si o pozornost předních evropských klubů. Momentálně je však bez angažmá.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud