Chelsea čtyřikrát v Praze. Připomeňte si všechny zápasy Blues na českých pažitech

Co se týče atraktivity soupeře, byl čtvrtfinálový los Evropské ligy v sezoně 2018/19 k pražské Slavii nesmírně příznivý. Pro anglickou Chelsea nebyl souboj se sešívanými prvním setkáním s českým celkem v evropských pohárech.

Tým Chelsea zavítal v rámci pohárových bojů do České republiky už čtyřikrát. Pokaždé hrál londýnský celek v Praze. V následujících kapitolách si můžete připomenout všechny zápasy, které Blues na tuzemských pažitech sehráli.

Pokračování 2 / 5

1994/95: Viktoria Žižkov – Chelsea 0:0 (Pohár vítězů pohárů)

Viktorka ve své první pohárové účasti (nepočítáme-li Středoevropský pohár v roce 1928) postoupila z předkola přes Norrköping (1:0, 3:3) do hlavní fáze soutěže. Klíčovým gólem v úvodním utkání se blýskl Karel Poborský.

V prvním kole čekala na Žižkovské Chelsea, která sice skončila v předchozím ročníku Premier League čtrnáctá, ale v FA Cupu došla do finále, kde podlehla Manchesteru United. Red Devils však získali „double“ a to znamenalo, že si Chelsea zahraje Pohár vítězů pohárů.

V úvodním duelu v Londýně začali Pražané mizerně a po pěti minutách prohrávali o dvě branky. Do poločasu ale dvakrát mířil přesně Majoroš. Velmi nadějná remíza 2:2 vydržela jen do 53. minuty, Rocastle a Wise nakonec ve druhé půli rozhodli o výhře Chelsea 4:2.

V odvetě na Žižkově dominovali gólmani. Šilhavý i Charin udrželi čistá konta a po bezbrankové remíze pouť Žižkova pohárovou Evropou skončila. Chelsea nakonec vypadla až v semifinále se Zaragozou (pozdějším vítězem trofeje).

Pokračování 3 / 5

2003/04: Sparta Praha – Chelsea 0:1 (Liga mistrů)

K premiérové konfrontaci Sparty s Chelsea došlo ve skupině G Ligy mistrů v sezoně 2003/04. Mnoho branek nepadlo, vlastně jen jediná. Na Spartě se hrál hned první zápas skupiny. Šance měli spíše hosté, i Pražané ale hrozili. Když už se zdálo, že duel skončí bezbrankovou remízou, udeřil pět minut před koncem Gallas a Chelsea si vezla domů všechny body.

Odveta pak byla na pořadu jako pátý zápas skupinové fáze. Chelsea měla devět bodů a velkou naději na postup, Sparta čtyři a byla stále ve hře (Lazio, další soupeř ze skupiny G, mělo stejnou bilanci a Besiktas Istanbul se pyšnil šesti body). Pražané nakonec vyválčili cenný bod, který v konečném účtování znamenal (po výhře nad Laziem) postup do další fáze. V ní Sparta vypadla se silným AC Milán. Pouť Chelsea skončila až v semifinále. Terryho, Lamparda a spol. zastavilo poněkud překvapivě AS Monaco, za které hrál Jaroslav Plašil.

Pokračování 4 / 5

2012/13: Sparta Praha – Chelsea 0:1 (Evropská liga)

Necelých deset let po konfrontaci v Lize mistrů se Sparta potkala s Chelsea v Evropské lize. A opět favorita dokázala pořádně potrápit.

První utkání vyřazovací části se hrálo na vyprodané Letné před téměř 19 tisíci diváky a domácí hráli velmi bojovně a statečně. Když už to vypadalo, že udrží bezbrankovou remízu, inkasovali osm minut před koncem gól z kopačky Oscara. Jak se později ukázalo, byla to branka, která zajistila londýnskému celku postup.

Sparta ale nesložila zbraně ani v odvetě na Stamford Bridge. Především v první půli podávali hostující hráči mimořádný výkon, který korunoval už v 17. minutě gól Davida Lafaty. Vedení pak Letenští drželi až do posledních sekund utkání, v nichž mohli dokonce přidat druhou branku. To se ale nestalo a v úplném závěru srovnal na 1:1 Eden Hazard a nasměroval hosty na cestu k prvenství v Evropské lize.

Pokračování 5 / 5

2018/19: Slavia Praha – Chelsea 0:1 (Evropská liga)

Lídr české ligy narazil ve čtvrtfinále Evropské ligy v sezoně 2018/19 na třetí tým anglické Premier League. Slavia držela s hvězdným soupeřem vyrovnaný krok a sahala po remíze. O body připravil Pražany až gól Marcose Alonsa z 86. minutě. Sešívaní utrpěli porážku na domácím hřišti až v sedmém pohárovém utkání sezony.

Statečný boj pak předvedli červenobílí i v odvetě na Stamford Bridge. Už v 17. minutě sice prohrávali 0:3, nakonec ale podlehli favoritovi na jeho hřišti těsně 3:4.