Petr Jiráček  V roce 2008 přišel do Plzně a byl tak na začátku nové éry západočeského klubu. S Viktorkou získal v roce 2011 první ligový titul a zažil také působení v Lize mistrů. Jeho výkony zaujaly zahraniční kluby a dokonce se mluvilo o možném odchodu do Juventusu. Petr Jiráček však zamířil do bundesligového Wolfsburgu, kde si ho vyhlédl trenér Felix Magath. Německý klub zaplatil za Jiráčka okolo stovky milionů korun a úvod angažmá českému záložníkovi vyšel parádně. Jenže pak se zranil, vypadl ze sestavy a v létě přestoupil do Hamburku. Tam působil tři roky, oporou se ale nikdy nestal. Kariéru pak zkusil restartovat ve Spartě, ovšem ani na Letné nijak nezářil. Hrál taky za Jablonec, byl ve Zlíně, kde letos ukončil kariéru a stal se asistentem trenéra. Jiráček dal na Euru 2012 góly v zápasech s Řeckem i Polskem, čímž rozhodl o postupu ze skupiny.
 Daniel Kolář  Na Euru 2012 Daniel Kolář nejprve naskočil do duelu s Řeckem a poté odehrál celý zápas proti Polákům. V Plzni byl řadu let oporou a klíčovým hráčem záložní řady. Patřil k nejlepším hráčům na ligové scéně a dařilo se mu i v Lize mistrů. Jenže v reprezentaci nikdy nezářil a nevykopal si ani žádné lukrativní zahraniční angažmá. V létě roku 2016 zamířil do tureckého Gaziantepsporu, ovšem už po roce byl zpátky v Plzni kde pak ukončil aktivní kariéru. Kdo ví, jestli toho nemohl ze svého talentu vytěžit víc. Profimedia.cz
 Václav Pilař  Stejně jako Rajtoral, Jiráček či Kolář byl na začátku veleúspěšné éry plzeňské Viktorky. Václav Pilař přišel do Plzně z Hradce Králové a v dresu západočeského celku se ihned zařadil mezi opory. Zaujal i v Lize mistrů, na Euru dal gól Rusům a Řekům a po šampionátu odešel do Wolfsburgu. V Německu jej ale provázely zdravotní problémy a příliš mu nevyšlo ani hostování ve Freiburgu. Po návratu domů se chtěl rozehrát v Plzni, do předešlé formy se ale nevrátil. Působil taky v Liberci či Olomouci, pak patřil k důležitým postavám Jablonce odkud se opět vrátil do Plzně. Od příští sezony bude hráčem Hradce Králové. Profimedia.cz
 Tomáš Necid  K velké kariéře měl nakročeno také Tomáš Necid, jehož v roce 2008 Slavia prodala za velké peníze do CSKA Moskva. Mluvilo se dokonce o zájmu Realu Madrid nebo Juventusu, Necid byl ale až do roku 2015 hráčem slavného moskevského klubu. Mezitím byl na hostování v Soluni, nizozemském Zwolle i v pražské Slavii a následně zamířil do Bursasporu. Hrál taky za Legii Varšava, byl v Haagu a nyní působí v Bohemians 1905. Hodně pestrý životopis, že? Od bývalého reprezentačního útočníka se ale čekalo víc - nejen na klubové, ale i reprezentační scéně. Mimochodem, na Euru 2012 byl v týmu, ale neodehrál ani minutu. O čtyři roky později ve Francii už ale skóroval v duelu s Chorvaty. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

5 českých fotbalistů z Eura 2012, kteří to mohli dotáhnout dál. Chtěl je Real i Juventus

Vraťme se do roku 2012, kdy se fotbalové Euro hrálo v Polsku a na Ukrajině. Na lavičce českého týmu stál kouč Michal Bílek, který dovedl svůj výběr do čtvrtfinále, kde Čech, Baroš a spol. nestačili na Portugalsko v čele s Cristianem Ronaldem.

Češi měli na mistrovství Evropy v roce 2012 hodně zajímavý tým, ve kterém bylo i několik hráčů s velkým potenciálem. Od pěti bývalých reprezentantů z tehdejšího kádru se ale čekalo, že toho dokážou víc. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

František Rajtoral

František Rajtoral EURO 12.jpg

Euro 2012: dva starty

Na Euru v roce 2012 si připsal jen dva starty, v duelech s Řeckem a Polskem odehrál dohromady pouze osm minut, přesto nabral zkušenosti, které byly k nezaplacení.

František Rajtoral přijel na šampionát coby hráč Plzně, kde měl pevný flek na pravém kraji obrany. V české lize patřil k nejlepším hráčům a v národním týmu bojoval o místo s Theodorem Gebre Selassiem.

Na začátku roku 2014 odešel na hostování do bundesligového Hannoveru, jenže v Německu se neprosadil a po sezoně byl zpátky v Plzni. O svou pozici později přišel také ve Viktorce a v létě roku 2016 zamířil do tureckého Gaziantepsoru. V dubnu následujícího roku však v Turecku spáchal sebevraždu. Bylo mu teprve 31 let.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 6

Petr Jiráček

Petr Jiráček Euro.jpg

Euro 2012: čtyři starty a dva góly

V roce 2008 přišel do Plzně a byl tak na začátku nové éry západočeského klubu. S Viktorkou získal v roce 2011 první ligový titul a zažil také působení v Lize mistrů. Jeho výkony zaujaly zahraniční kluby a dokonce se mluvilo o možném odchodu do Juventusu. Petr Jiráček však zamířil do bundesligového Wolfsburgu, kde si ho vyhlédl trenér Felix Magath.

Německý klub zaplatil za Jiráčka okolo stovky milionů korun a úvod angažmá českému záložníkovi vyšel parádně. Jenže pak se zranil, vypadl ze sestavy a v létě přestoupil do Hamburku. Tam působil tři roky, oporou se ale nikdy nestal.

Kariéru pak zkusil restartovat ve Spartě, ovšem ani na Letné nijak nezářil. Hrál taky za Jablonec, byl ve Zlíně, kde letos ukončil kariéru a stal se asistentem trenéra.

Jiráček dal na Euru 2012 góly v zápasech s Řeckem i Polskem, čímž rozhodl o postupu ze skupiny. Neprožil vůbec špatnou kariéru, čekalo se však, že toho dokáže ještě víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Daniel Kolář

Daniel Kolář EURO 12 Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Euro 2012: dva starty

Na Euru 2012 Daniel Kolář nejprve naskočil do duelu s Řeckem a poté odehrál celý zápas proti Polákům. V Plzni byl řadu let oporou a klíčovým hráčem záložní řady. Patřil k nejlepším hráčům na ligové scéně a dařilo se mu i v Lize mistrů. Jenže v reprezentaci nikdy nezářil a nevykopal si ani žádné lukrativní zahraniční angažmá.

V létě roku 2016 zamířil do tureckého Gaziantepsporu, ovšem už po roce byl zpátky v Plzni kde pak ukončil aktivní kariéru. Kdo ví, jestli toho nemohl ze svého talentu vytěžit víc.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 6

Václav Pilař

Václav Pilař Euro.jpg

Euro 2012: čtyři starty a dva góly

Stejně jako Rajtoral, Jiráček či Kolář byl na začátku veleúspěšné éry plzeňské Viktorky. Václav Pilař přišel do Plzně z Hradce Králové a v dresu západočeského celku se ihned zařadil mezi opory.

Zaujal i v Lize mistrů, na Euru dal gól Rusům a Řekům a po šampionátu odešel do Wolfsburgu. V Německu jej ale provázely zdravotní problémy a příliš mu nevyšlo ani hostování ve Freiburgu.

Po návratu domů se chtěl rozehrát v Plzni, do předešlé formy se ale nevrátil. Působil taky v Liberci či Olomouci, pak patřil k důležitým postavám Jablonce odkud se opět vrátil do Plzně. Od příští sezony bude hráčem Hradce Králové.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Tomáš Necid

Tomáš Necid EURO 12 Jaroslav Legner  CNC  Profimedia.jpg

Euro 2012: žádný start

K velké kariéře měl nakročeno také Tomáš Necid, jehož v roce 2008 Slavia prodala za velké peníze do CSKA Moskva. Mluvilo se dokonce o zájmu Realu Madrid nebo Juventusu, Necid byl ale až do roku 2015 hráčem slavného moskevského klubu.

Mezitím byl na hostování v Soluni, nizozemském Zwolle i v pražské Slavii a následně zamířil do Bursasporu. Hrál taky za Legii Varšava, byl v Haagu a nyní působí v Bohemians 1905. Hodně pestrý životopis, že?

Od bývalého reprezentačního útočníka se ale čekalo víc - nejen na klubové, ale i reprezentační scéně. Mimochodem, na Euru 2012 byl v týmu, ale neodehrál ani minutu. O čtyři roky později ve Francii už ale skóroval v duelu s Chorvaty.

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud