10. Ryan McDonagh (Tampa Bay Lightning) - 8,4 milionu dolarů  O tom, že Ryan McDonagh patří k nejlepším obráncům v NHL, pochyboval ještě před pár lety málokdo. I proto mu v roce 2018, jen pár měsíců poté, kdy byl tehdejší kapitán New Yorku Rangers vytrejdován na Floridu, nabídla Tampa Bay lukrativní sedmiletou smlouvu. Od té doby však šly výkony třicetiletého Američana poněkud dolů. V průměru tráví v každém zápase na ledě jen necelých 21 minut, což je nejméně ze všech zadáků v tomto výběru. V Tampě má kontrakt do roku 2026 a v aktuální sezoně mu díky němu přistane na účtu 8,4 milionu dolarů. Profimedia.cz
 9. Nate Schmidt (Gegas Golden Knights) - 8,8 milionu dolarů  Američan Nate Schmidt patří sice mezi nejlépe placené beky v NHL, ale v mnoha ohledech jako by do tohoto výběru ani nepatřil. Nikdy nebyl draftován, v životě neodehrál jediný zápas za reprezentační tým ani v mládežnických kategoriích. V roce 2013 si ho všimli skauti Washingtonu a Schmidt podepsal nováčkovský kontrakt s Capitals, který později prodloužil o rok a posléze o další dvě sezony. V roce 2017, během rozšiřovacího draftu NHL, však nebyl mezi chráněnými hráči, a jeho práva získal nový klub z Las Vegas. Hned v premiérové sezoně Knights došli až do finále Stanley Cupu a Schmidt na tom měl svými výkony velkou zásluhu. Předloni podepsal v klubu novou – šestiletou – smlouvu, která z něho udělala jednoho z nejlépe vydělávajících zadáků v lize.
 7. - 8. Aaron Ekblad (Florida Panthers) - 9 milionů dolarů  Co byste čekali od jedničky draftu z roku 2014? Pokud jste věřili, že hned v premiérové sezoně ukáže svůj nesporný talent, nemýlili jste se. Kanaďan Aaron Ekblad se neuvěřitelně rychle etabloval v základní sestavě Floridy Panthers a dal rychle tušit, že klub i díky němu mohou čekat skvělé časy. Ne náhodou získal po sezoně 2014/15 Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Ekblad je rozvážný, zřídkakdy zmatkuje, má tvrdou střelu, je silný na puku a málokdo ho o něj dokáže připravit. V průměru tráví na ledě v každém utkání téměř 23 minut, což ho mezi všemi hráči Floridy řadí v aktuální sezoně na první místo. Podle některých expertů bude Ekblad jednou nejlepším obráncem v lize.
 7. – 8. Ryan Suter (Minnesota Wild) - 9 milionů dolarů  Ryan Suter je jedním z nejchytřejších obránců v NHL. Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Stráví na ledě téměř 25 minut v každém zápase, což z něho dělá sedmého nejvytíženějšího hráče v současné sezoně NHL a jasně to ilustruje jeho důležitost pro tým Minnesoty. Suter to zvládá, protože je géniusem v hospodaření s energií v průběhu utkání. Dokáže rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak může trochu vydechnout. Kromě toho je mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud zvládá zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem umí rozhodnout pro tu nejlepší možnost. I proto v každé z posledních jedenácti sezon (vyjma té zkrácené) nasbíral přes třicet bodů za gólové asistence. Je skvělým bruslařem, který umí číst hru a prakticky nedělá chyby. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Zlatem vyvážení obránci. Toto je 10 nejlépe placených beků v aktuální sezoně NHL

Bez dobré defenzívy nemůže žádný hokejový tým v NHL dojít až ke Stanley Cupu. Přestože nejlepší obránci nejsou možná cenění tak vysoko jako elitní forvardi, kluby si nejkvalitnější beky prozíravě hýčkají hodně slušnými platy.

slide-zaplacení obránci.jpg

V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete deset zadáků, kteří si v aktuální sezoně vydělají v nejslavnější zámořské soutěži nejvíc peněz. Ale pozor – nejde o průměrné roční platy na základě dlouhodobých smluv, které se počítají do platového stropu mužstva, ale o reálný výdělek, který kontrakt hráčům zaručuje v sezoně 2019/20.

Pokračování 2 / 11

10. Ryan McDonagh (Tampa Bay Lightning)

Ryan McDonagh-Tampa Bay.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 8,4 milionu dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 43 zápasů – 12 bodů (1+11)

O tom, že Ryan McDonagh patří k nejlepším obráncům v NHL, pochyboval ještě před pár lety málokdo. I proto mu v roce 2018, jen pár měsíců poté, kdy byl tehdejší kapitán New Yorku Rangers vytrejdován na Floridu, nabídla Tampa Bay lukrativní sedmiletou smlouvu. Od té doby však šly výkony třicetiletého Američana poněkud dolů. V průměru tráví v každém zápase na ledě jen necelých 21 minut, což je nejméně ze všech zadáků v tomto výběru. V Tampě má kontrakt do roku 2026 a v aktuální sezoně mu díky němu přistane na účtu 8,4 milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Nate Schmidt (Gegas Golden Knights)

Nate Schmidt.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 8,8 milionu dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 40 zápasů – 21 bodů (4+17)

Američan Nate Schmidt patří sice mezi nejlépe placené beky v NHL, ale v mnoha ohledech jako by do tohoto výběru ani nepatřil. Nikdy nebyl draftován, v životě neodehrál jediný zápas za reprezentační tým ani v mládežnických kategoriích. Do elitní zámořské ligy se propracoval z univerzitní soutěže NCAA, v níž hrával v dresu Minnesoty. V roce 2013 si ho všimli skauti Washingtonu a Schmidt podepsal nováčkovský kontrakt s Capitals, který později prodloužil o rok a posléze o další dvě sezony.

V roce 2017, během rozšiřovacího draftu NHL, však nebyl mezi chráněnými hráči, a jeho práva získal nový klub z Las Vegas. Hned v premiérové sezoně Knights došli až do finále Stanley Cupu a Schmidt na tom měl svými výkony velkou zásluhu. Předloni podepsal v klubu novou – šestiletou – smlouvu, která z něho udělala jednoho z nejlépe vydělávajících zadáků v lize. V současném ročníku mu její plnění zajistí největší balík peněz – 8,8 milionu dolarů. V dalších letech už bude brát pokaždé o něco méně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

7. - 8. Aaron Ekblad (Florida Panthers)

Aaron Ekblad1.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 9 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 47 zápasů – 28 bodů (5+23)

Co byste čekali od jedničky draftu z roku 2014? Pokud jste věřili, že hned v premiérové sezoně ukáže svůj nesporný talent, nemýlili jste se. Kanaďan Aaron Ekblad se neuvěřitelně rychle etabloval v základní sestavě Floridy Panthers a dal rychle tušit, že klub i díky němu mohou čekat skvělé časy. Ne náhodou získal po sezoně 2014/15 Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL.

Ekblad je rozvážný, zřídkakdy zmatkuje, má tvrdou střelu, je silný na puku a málokdo ho o něj dokáže připravit. Odborníci na něm oceňují výbornou poziční hru a bojovnost, ale také ofenzivní instinkty, což dokládá jeho bilance - během dosavadní kariéry nasbíral v 438 zápasech 199 bodů za 71 branek a 128 asistencí. V průměru tráví na ledě v každém utkání téměř 23 minut, což ho mezi všemi hráči Floridy řadí v aktuální sezoně na první místo. Podle některých expertů bude Ekblad jednou nejlepším obráncem v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. – 8. Ryan Suter (Minnesota Wild)

Ryan Suter.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 9 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 50 zápasů – 35 bodů (7+28)

Ryan Suter je jedním z nejchytřejších obránců v NHL. Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Stráví na ledě téměř 25 minut v každém zápase, což z něho dělá sedmého nejvytíženějšího hráče v současné sezoně NHL a jasně to ilustruje jeho důležitost pro tým Minnesoty.

Suter to zvládá, protože je géniusem v hospodaření s energií v průběhu utkání. Dokáže rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak může trochu vydechnout. Kromě toho je mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud zvládá zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem umí rozhodnout pro tu nejlepší možnost. I proto v každé z posledních jedenácti sezon (vyjma té zkrácené) nasbíral přes třicet bodů za gólové asistence. Je skvělým bruslařem, který umí číst hru a prakticky nedělá chyby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

5. – 6. P.K. Subban (New Jersey Devils)

P.K. Subban-New Jersey.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 10 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 49 zápasů – 11 bodů (6+5)

Kanaďan P.K. Subban, jehož si v roce 2007 vybral ve druhém kole draftu Montreal, se stal o šest let později vítězem Norris Trophy pro nejlepšího zadáka ligy a dostal se do All-Star týmu NHL. Dlouhodobě patřil k nejproduktivnějším bekům v soutěži, ale v Nashvillu, kde působil od roku 2016, zřejmě vycítili, že i když je mu teprve 30 let, dosáhl zenitu výkonnosti. A tak se ho v létě zbavili a vytrejdovali ho do New Jersey, kde jsou z něho teď zřejmě dost nešťastní. Pobírá totiž královský plat s průměrným ročním plněním devět milionů dolarů (v aktuální sezoně je to rovných deset milionů), ale je jen stínem hráče, jímž kdysi býval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. – 6. Brent Burns (San Jose Sharks)

Brent Burns2.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 10 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 51 zápasů – 32 bodů (9+23)

Když v červnu roku 2011 získali Žraloci z Minnesoty za Devina Setoguchiho, Charlieho Coyleho a první výběr v draftu zadáka Brenta Burnse, pořídili si do týmu možná nejlepšího beka v klubové historii. Rtuťovitý a dynamický hráč patřil v uplynulých sezonách pravidelně mezi vážné aspiranty na Norris Trophy pro nejlepšího obránce v NHL a v roce 2017 ji dokonce získal.

Do rejstříku jeho schopností patří bezchybné čtení hry a předvídavost. I díky tomu patřil v předchozích ročnících mezi několik beků, kteří v produktivitě konkurovali útočníkům. Čtyřiatřicetiletý vousáč však dosud na vytoužený Stanley Cup nedosáhl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

2. – 4. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

Drew Doughty1.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 12 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 50 zápasů – 27 bodů (6+21)

Na třicetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty jedním nejlepších hráčů na světě.

Doughty je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings vyhráli v letech 2012 a 2014 Stanley Cup. V aktuálním ročníku zatím nasbíral do statistik 27 bodů za šest branek, k nimž přidal 21 asistencí.

Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi.

V roce 2015 mu Norris Trophy pro nejlepšího obránce utekla jen o fous – v hlasování totiž skončil na druhém místě za Erikem Karlssonem. O rok později už byl ale na absolutním vrcholu. Podle statistických čísel je s průměrným časem 26 minut a pět vteřin na ledě za zápas druhým nejvytíženějším hráčem v současné sezoně NHL. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že si nadstandardní výkonnost ještě pár let udrží, takže Norris Trophy může klidně vyhrát ještě znovu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

2. – 4. Jacob Trouba (New York Rangers)

Jacob Trouba.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 12 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 48 zápasů – 23 bodů (7+16)

Pětadvacetiletý urostlý Američan Jacob Trouba kroutí sedmou sezonu v NHL. Až do konce minulého ročníku patřil ve  Winnipegu k oporám zadních řad týmu, nyní tu samou práci dělá v New Yorku Rangers. Kromě toho, že si skvěle plnil defenzivní povinnosti, je také poměrně produktivní. V aktuálním ročníku zatím odehrál 48 zápasů, ve kterých zaznamenal 23 kanadských bodů za sedm branek a 16 asistencí.

Trouba se stal devítkou draftu v roce 2012. Je to komplexní moderní hokejista, vynikající bruslař a excelentní nahrávač. Odborníci v zámoří ho srovnávají s Chrisem Prongerem v mladých letech. V New Yorku podepsal loni v létě sedmiletý kontrakt, který mu v první sezoně vynese 12 milionů dolarů. V těch dalších pak bude jeho roční plat postupně klesat až na šest milionů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. – 4. John Carlson (Washington Capitals)

John Carlson.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 12 milionů dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 50 zápasů – 60 bodů (13+47)

V roce 2010 pomohl John Carlson celku Spojených států vyhrát zlaté medaile na juniorském mistrovství světa v Kanadě vítězným gólem ve finále proti domácímu výběru. Od té doby nosí přezdívku „Real American Hero“ – Opravdový americký hrdina. Carlson patří k nejtalentovanějším obráncům v NHL, což potvrzuje už několik sezon vrchovatou měrou.

Hráč, jehož si Washington vybral v roce 2008 hned v prvním kole draftu, už odehrál v NHL přes sedm stovek zápasů a patří mezi nadprůměrně produktivní beky v NHL. V základní části aktuálního ročníku je s 60 body v tomto ohledu úplně nejlepší. Průměrně stráví na ledě v každém utkání 24 minut a 44 vteřin, což z něho dělá devátého nejvytíženějšího hráče v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Erik Karlsson (San Jose Sharks)

Erik Karlsson-San Jose.jpg

Plat v sezoně 2019/20: 14,5 milionu dolarů
Bilance v aktuální sezoně: 50 zápasů – 37 bodů (5+32)

Švédský obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během necelých 11 sezon v NHL nasbíral 600 kanadských bodů, k čemuž mu stačilo 730 zápasů. Na hráče, který má v popisu práce defenzívu, je to obdivuhodný výkon. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

V sezoně 2015/16 se stal Karlsson s 82 body vůbec nejproduktivnějším bekem soutěže a navázal tak dva předchozí ročníky, kdy se mu povedlo to samé. Mnozí experti tvrdí, že je momentálně jedním z nejlepších ofenzivních zadáků v NHL a čísla jim dávají zapravdu. Zcela po právu si ze slavnostního večera v roce 2015 odnesl už podruhé Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. Tu první vyhrál v roce 2012, nedlouho po 22. narozeninách.

S průměrným časem 24 minut a 39 vteřin na ledě za zápas je v aktuálním ročníku jedenáctým nejvytíženějším hráčem soutěže. Přesilovkový specialista je v 29 letech na výkonnostním vrcholu, na němž se může držet ještě pěkných pár let.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud