Petr Čajánek  Na trojnásobného mistra světa Petra Čajánka v osmém kole draftu v roce 2001 ukázali skauti St. Louis. Houževnatý a bojovný útočník odehrál v klubu 276 zápasů a posbíral 155 kanadských bodů. Jeho slušně rozjetou kariéru však zásadně poznamenala zlomenina nohy. Po čtyřech sezonách v prvním týmu byl poslán na farmu a ještě v průběhu ročníku 2007/08 zamířil do Evropy. Dodnes je nejlepším střelcem, nahrávačem a nejproduktivnějším českým hráčem v historii klubu. Profimedia.cz
 Dmitrij Jaškin  Rodák z ruského Omsku, který byl v mládežnických letech považován za velký hokejový talent, strávil v St. Louis šest sezon. Bluesmani si ho vybrali ve druhém kole draftu v roce 2011 a první šanci v NHL dostal o dvě léta později. Během prvního ročníku odehrál Dmitrij Jaškin pouhé dva duely, v závěrečné sezoně, po níž zamířil do Washingtonu, pak zasáhl do 76 zápasů. Účastník Světového poháru z roku 2016 se nastálo prosadil do prvního týmu až ve své poslední sezoně v St. Louis, přesto se s klubem loučil coby třetí nejlepší český hráč podle počtu odehraných utkání v jeho dresu (280). Profimedia.cz
 Roman Polák  Důrazný obránce Roman Polák strávil v St. Louis dlouhých osm let, během nichž si vybojoval pevnou pozici a patřil ke klíčovým bekům mužstva. Momentálně má mezi Čechy, kteří prošli klubem, na kontě nejvíc odehraných utkání (449). V roce 2014 se stal součástí trejdu s Torontem, kde pak - s výjimkou krátké anabáze v San Jose - odehrál čtyři sezony. Ještě v sezoně 2019/20 si vydělával na chleba v Dallasu, pak zamířil do vlasti. Profimedia.cz
 Martin Ručinský  K Bluesmanům poprvé zamířil Martin Ručinský v roce 2002 a odehrál zde jeden ročník. Po dvou letech se vrátil a zvládl další vydařenou sezonu. Během třetí a poslední posbíral 16 bodů ve 40 zápasech, v roce 2008 se vrátil domů. V klubových statistikách je třetím nejlepším Čechem podle počtu nastřílených branek (37) a nasbíraných kanadských bodů (85). Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Když Bluesmani hráli podle českých not aneb 5 tuzemských hráčů, kteří zanechali stopu v St. Louis

St. Louis Blues byl jedním z mála týmů v NHL, který neměl v uplynulé sezoně na soupisce žádného českého hokejistu. V minulosti tomu tak ale nebývalo.

slide-St. Louis.jpg

St. Louis vyhrálo v roce 2000 základní část NHL. Dvakrát ovládlo také Západní konferenci, slavný Stanley Cup ale mužstvo získalo poprvé až v roce 2019. Klubem v minulosti prošli například Brett Hull, Adam Oates či Keith Tkachuk, ale také několik českých hokejistů. Jména pěti z nich, kteří v něm zanechali nejvýraznější stopu, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Petr Čajánek

Petr Čajánek.jpg

Na trojnásobného mistra světa Petra Čajánka v osmém kole draftu v roce 2001 ukázali skauti St. Louis. Houževnatý a bojovný útočník odehrál v klubu 276 zápasů a posbíral 155 kanadských bodů. Jeho slušně rozjetou kariéru však zásadně poznamenala zlomenina nohy.

Po čtyřech sezonách v prvním týmu byl poslán na farmu a ještě v průběhu ročníku 2007/08 zamířil do Evropy. Dodnes je nejlepším střelcem, nahrávačem a nejproduktivnějším českým hráčem v historii klubu. Posléze hrál za Kazaň, prošel Dynamem Moskva či Petrohradem a od roku 2011 byl doma ve Zlíně, se kterým získal extraligový titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Dmitrij Jaškin

Dmitrij Jaškin 2.jpg

Rodák z ruského Omsku, který byl v mládežnických letech považován za velký hokejový talent, strávil v St. Louis šest sezon. Bluesmani si ho vybrali ve druhém kole draftu v roce 2011 a první šanci v NHL dostal o dvě léta později.

Během prvního ročníku odehrál Dmitrij Jaškin pouhé dva duely, v závěrečné sezoně, po níž zamířil do Washingtonu, pak zasáhl do 76 zápasů. Účastník Světového poháru z roku 2016 se nastálo prosadil do prvního týmu až ve své poslední sezoně v St. Louis, přesto se s klubem loučil coby třetí nejlepší český hráč podle počtu odehraných utkání v jeho dresu (280).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Roman Polák

Roman Polák.jpg

Důrazný obránce Roman Polák strávil v St. Louis dlouhých osm let, během nichž si vybojoval pevnou pozici a patřil ke klíčovým bekům mužstva. Momentálně má mezi Čechy, kteří prošli klubem, na kontě nejvíc odehraných utkání (449). V roce 2014 se stal součástí trejdu s Torontem, kde pak - s výjimkou krátké anabáze v San Jose - odehrál čtyři sezony. Ještě v sezoně 2019/20 si vydělával na chleba v Dallasu, pak zamířil do vlasti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Martin Ručinský

Martin Ručinský St. Louis.jpg

Olympijský šampion z Nagana a jeden z nejlepších českých útočníků posledních let strávil v zámoří převážnou část své veleúspěšné kariéry. V NHL debutoval Martin Ručinský už v sezoně 1991/92 v dresu Edmontonu, ještě ve stejném ročníku zamířil do Quebecu, hrál také za Montreal, Colorado, Dallas, New York Rangers, Vancouver a St. Louis.

K Bluesmanům poprvé zamířil v roce 2002 a odehrál zde jeden ročník. Po dvou letech se vrátil a zvládl další vydařenou sezonu. Během třetí a poslední posbíral 16 bodů ve 40 zápasech, v roce 2008 se vrátil domů. V klubových statistikách je třetím nejlepším Čechem podle počtu nastřílených branek (37) a nasbíraných kanadských bodů (85).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Vladimír Sobotka

Vladimír Sobotka St. Louis 2.jpg

Vladimír Sobotka se do Blues vrátil před play-off v roce 2017 po třech letech strávených v Omsku. Do Ruska zamířil nečekaně v roce 2014 poté, co se v NHL nedohodl na podmínkách nového kontraktu. Po návratu však v klubu vydržel pouze jednu sezonu a stal se obětí trejdu, který ho poslal do Buffala. V St. Louis působil pět sezon, odehrál 361 zápasů, nastřílel 44 branek a zaznamenal 147 bodů, což ho ve všech těchto kategoriích řadí mezi Čechy v historických klubových statistikách na druhé místo.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud