Vladimír Šmicer - 2006  Ne náhodou si vysloužil přezdívku štístko. Zařídil šťastný postup ze skupiny na Euru v Anglii, dvakrát se trefil o čtyři roky později proti Dánsku a na mistrovství Evropy v Portugalsku zase dokonal obrat proti Nizozemcům. Skóroval i v baráži o postup na mistrovství světa proti Norům, odehrál i odvetu, pak se ale zranil, v Německu nehrál a další zápas s lvíčkem na prsou už nepřidal. Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem odehrál v národním týmu 82 zápasů a vstřelil 27 branek. Profimedia.cz
 Karel Poborský - 2006  „Reprezentace je pro mě uzavřená kapitola. Prožil jsem s ní spoustu krásných okamžiků, ale teď už ji budu sledovat jen jako fanoušek,“ prohlásil autor legendárního dloubáku ze čtvrtfinále Eura 1996 a autor dalších sedmi reprezentačních branek po závěrečném zápase českého týmu na mistrovství světa v Německu. Tehdy čtyřiatřicetiletý záložník působil ještě rok v Českých Budějovicích a poté zamířil do sportovního důchodu. Profimedia.cz
 Pavel Nedvěd – 2006  Držitel Zlatého míče z roku 2003 se loučil dvakrát. Poprvé po bronzovém Euru v Portugalsku, které opustil zraněný a v slzách během semifinálové bitvy s Řeky. Zpátky se vrátil až na baráž o postup na mistrovství světa 2006 proti Norsku. Na světovém šampionátu patřil k tahounům českého týmu, ale účast na dalším turnaji už nepřidal. Poslední z 92 zápasů v národním týmu, ve kterém dal 18 branek, odehrál v přípravě po šampionátu proti Srbům, ve kterém se s reprezentací definitivně a emotivně rozloučil. Profimedia.cz
 Tomáš Galásek - 2008  Na hřišti nikdy nepůsobil nijak výrazně. Často jsme o něm ani nevěděli, přesto patřil vždy k nejlepším. Tušili jste, že Tomáš Galásek nastoupil v národním týmu k 69 zápasům? Parádní turnaj odehrál na Euru v Portugalsku, na mistrovství světa v Německu vedl tým s kapitánskou páskou na ruce, představil se také na evropském šampionátu v roce 2008. Už před turnajem řekl, že po něm ukončí kariéru v národním týmu, což po smolné porážce s Tureckem také udělal. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Smutné i bouřlivé konce. Připomeňte si, jak se loučili s reprezentací Nedvěd, Baroš a spol.

S podobnou situací se už musely srovnat stovky jiných hráčů na celém světě. Loučení s reprezentačním dresem může být emotivní, ale také naprosto nenápadné. Povídat by o tom mohli i velikáni českého fotbalu.

Na výjimečnou českou fotbalovou generaci, která sbírala v minulých letech úspěchy, můžeme už jen nostalgicky vzpomínat. Stříbro na Euru v Anglii, bronz na mistrovství Evropy v Portugalsku, premiérová účast na světovém šampionátu v Německu. Takové období se nemusí dlouho opakovat. Byla u toho totiž parta skvělých hráčů a všichni z nich v národním týmu už skončili. Každý však po svém… Loučení deseti legend s českým nároďákem si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Patrik Berger - 2001

Patrik Berger1.jpg

Patrik Berger patří k nejlepším záložníkům, které kdy česká reprezentace měla. Jeho levačka strašila každého gólmana. Málem vstřelil nejslavnější český gól všech dob, Němci ale bohužel stihli na jeho proměněný pokutový kop ve finále Eura 1996 odpovědět.

Jeden zápas odehrál také o čtyři roky později v Nizozemsku a Belgii, pak zasáhl do dvou kvalifikačních duelů o postup na mistrovství světa v Asii a v srpnu 2001 byl u vysoké výhry nad Jižní Koreou.

Další zápas už nepřidal. Právě po zápase s Korejci se prý pohádal s Pavlem Nedvědem a poté se mu nelíbilo, že Nedvěd byl kapitánem i v další kvalifikaci. Berger, který prošel Dortmundem či Liverpoolem, se pak do reprezentace už nevrátil. V národním týmu odehrál 45 zápasů a dal 19 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Vladimír Šmicer - 2006

Vladimír Šmicer 96.jpg

Ne náhodou si vysloužil přezdívku štístko. Zařídil šťastný postup ze skupiny na Euru v Anglii, dvakrát se trefil o čtyři roky později proti Dánsku a na mistrovství Evropy v Portugalsku zase dokonal obrat proti Nizozemcům.

Skóroval i v baráži o postup na mistrovství světa proti Norům, odehrál i odvetu, pak se ale zranil, v Německu nehrál a další zápas s lvíčkem na prsou už nepřidal. Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem odehrál v národním týmu 82 zápasů a vstřelil 27 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Karel Poborský - 2006

Karel Poborský Euro.jpg

Stříbrný medailista z Wembley a účastník čtyř evropských šampionátů byl dlouhou dobu rekordmanem reprezentace, ve které odehrál 119 zápasů. Překonal ho až Petr Čech. Karel Poborský debutoval v roce 1994 v přípravném duelu s Irskem a v národním týmu vydržel dlouhých 12 let.

„Reprezentace je pro mě uzavřená kapitola. Prožil jsem s ní spoustu krásných okamžiků, ale teď už ji budu sledovat jen jako fanoušek,“ prohlásil autor legendárního dloubáku ze čtvrtfinále Eura 1996 a autor dalších sedmi reprezentačních branek po závěrečném zápase českého týmu na mistrovství světa v Německu. Tehdy čtyřiatřicetiletý záložník působil ještě rok v Českých Budějovicích a poté zamířil do sportovního důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Pavel Nedvěd – 2006

Pavel Nedvěd Srbsko.jpg

Držitel Zlatého míče z roku 2003 se loučil dvakrát. Poprvé po bronzovém Euru v Portugalsku, které opustil zraněný a v slzách během semifinálové bitvy s Řeky. Zpátky se vrátil až na baráž o postup na mistrovství světa 2006 proti Norsku.

Na světovém šampionátu patřil k tahounům českého týmu, ale účast na dalším turnaji už nepřidal. Poslední z 92 zápasů v národním týmu, ve kterém dal 18 branek, odehrál v přípravě po šampionátu proti Srbům, ve kterém se s reprezentací definitivně a emotivně rozloučil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Tomáš Galásek - 2008

Tomáš Galásek.jpg

Na hřišti nikdy nepůsobil nijak výrazně. Často jsme o něm ani nevěděli, přesto patřil vždy k nejlepším. Tušili jste, že Tomáš Galásek nastoupil v národním týmu k 69 zápasům?

Parádní turnaj odehrál na Euru v Portugalsku, na mistrovství světa v Německu vedl tým s kapitánskou páskou na ruce, představil se také na evropském šampionátu v roce 2008. Už před turnajem řekl, že po něm ukončí kariéru v národním týmu, což po smolné porážce s Tureckem také udělal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Jan Koller - 2009

Jan Koller ČR.jpg

V kritické chvíli měl přijít nečekaný trumf. Češi chtěli zachránit zpackanou kvalifikaci o postup na světový šampionát do JAR a k bitvě na Slovensku byl povolán zpět do akce Jan Koller, který se od Eura 2008 v reprezentaci neobjevil.

V Bratislavě odehrál 91. zápas, další k rekordním 55 gólům ale nepřidal. Na hřišti nestrávil ani hodinu, neměl žádnou střelu na branku a trávník opouštěl se sklopenou hlavou.

„Když bude zájem, budu zdraví a budu mít formu, rád pomůžu,“ říkal před zápasem se Slováky. „Byl to celé omyl. Končím, už na to nemám,“ řekl po remíze 2:2 legendární kanonýr a tehdejší útočník Samary.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Tomáš Ujfaluši – 2009

Tomáš Ujfaluši-repre.jpg

Po prohraném kvalifikačním zápase se Slováky o postup na mistrovství světa 2010 vypukla v Česku velká aféra. Sedm hráčů se vydalo na večírek do jednoho z pražských barů a následně byli vyloučeni z reprezentace.

Jedním z „hříšníků“ byl i bývalý kapitán Tomáš Ujfaluši, kterého aféra naštvala natolik, že už se do národního týmu nikdy nevrátil. Bývalý skvělý obránce, který hrával za Atlético Madrid či Galatasaray, byl sice několikrát přemlouván k návratu, další k 78 zápasům ale nepřidal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Marek Jankulovski – 2009

Marek Jankulovski1.jpg

Jakmile bylo jasné, že čeští fotbalisté ztratili naději na postup na mistrovství světa do Jihoafrické republiky, Marek Jankulovski ukončil po deseti letech reprezentační kariéru.

V národním týmu debutoval ve druhém zápase Eura 2000, o čtyři roky později už byl jedním z klíčových hráčů bronzové party z Portugalska. Zahrál si také na mistrovství světa v Německu i na Euru 2008. Bývalý obránce AC Milán, se kterým vyhrál Ligu mistrů, odehrál v národním týmu 77 zápasů a vstřelil 11 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Milan Baroš - 2012

Milan Baroš.jpg

Ještě na jaře roku 2016 se spekulovalo o jeho možném návratu do národního týmu, ten se ale nekonal a Milan Baroš už reprezentační dres neoblékl. Bývalý útočník Liverpoolu či Galatasaraye Istanbul odehrál v reprezentaci 92 zápasů a s 41 brankami je druhým nejlepším střelcem v historii.

Největší chvíle slávy si užíval na Euru v Portugalsku, kde byl s pěti trefami vyhlášen kanonýrem turnaje. V reprezentaci debutoval v roce 2001 v přípravném zápase s Belgií, ve kterém dal jediný gól českého týmu.

Loučil se o 11 let později na Euru v Polsku a na Ukrajině, na kterém ho čeští fanoušci několikrát vypískali. I proto už reprezentační dres neoblékl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Petr Čech - 2016

Petr Čech Euro 2012.jpg

Petr Čech byl s reprezentací na Euru ve Francii, které se ale Vrbovým svěřencům vůbec nevyvedlo. V posledním zápase sice stačilo porazit Turky, ti však vyhráli 2:0 a ukončili českou pouť šampionátem.

Gólman Arsenalu chytal na čtvrtém mistrovství Evropy a se 124 starty je rekordmanem národního týmu. Po celou dobu měl neotřesitelnou pozici reprezentační brankářské jedničky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Tomáš Rosický - 2016

Rosa1.jpg

Poprvé si zahrál Tomáš Rosický v české seniorské reprezentaci v roce 2000 a ve stejném roce se kvůli disciplinárnímu trestu Patrika Bergera dostal i na mistrovství Evropy. Tehdy mu bylo 19 let.

Poslední střetnutí v národním týmu odkopal na Euru v roce 2016 proti Chorvatsku. „Prohrávali jsme 0:2, hráli jsme špatně. A já věděl, že se něco musí změnit. Byl jsem kapitán těch kluků a strašně jsem to vybláznil, věděl jsem, že to nemůžu přežít, protože jsem byl po velkém zranění. Po tom zápase jsem se šel rozloučit. Kdo tehdy byl v hledišti, pochopil, že jsem se loučil. Že je to můj poslední zápas za nároďák,“ řekl tehdy pro Český rozhlas.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud