9. až 11. místo, 1 bod – Ukrajina  Do čtvrtfinále se jedenkrát v námi sledovaném období (2010/11) probil Šachtar Doněck, který v minulých letech předváděl v Lize mistrů solidní výkony. Doněck tak navázal na úspěšná vystoupení Dynama Kyjev z dřívější doby. Profimedia.cz
 9. až 11. místo, 1 bod – Rusko  Posledním z trojice „jednobodových“ je Rusko. Tamní liga vyslala do Ligy mistrů řadu zástupců, ale jen CSKA Moskva se v roce 2010 prokousal do čtvrtfinále. Profimedia.cz
 8. místo, 2 body – Turecko  Dlouho měli Turci na kontě jen jednu účast ve čtvrtfinále Ligy mistrů. V roce 2008 si v něm zahrál tým Fenerbahce. Silná trojka z Istanbulu v dalších letech trochu vyklízela evropská pole, ale v roce 2013 to změnil istanbulský Galatasaray, který ve čtvrtfinále ztroskotal na Realu Madrid. Profimedia.cz
 7. místo, 12 bodů – Nizozemí  Holandská soutěž patří mezi ty silnější a tamní „top“ kluby čeří vodu v evropských pohárech (s většími či menšími úspěchy) dlouhodobě. V roce 2005 se Eindhoven dokonce dostal do semifinále, o kolo dříve skončil v roce 2007 a čtyři roky předtím se do čtvrtfinále probojoval Ajax, který šokoval fotbalový svět i v roce 2019, když přišel o účast ve finále až v posledních vteřinách odvetného utkání s Tottenhamem Hotspur. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Která fotbalová liga je nejlepší? Našli jsme způsob, jak to „změřit"

Jsou témata, která je možno řešit dlouhé hodiny. Třeba která fotbalová liga je nejlepší. Někdo říká, že anglická, jiný preferuje španělskou, další italskou. Je to věc názoru. Jde ale kvalita ligy změřit?

Jednou z (mnoha) možností je obodovat úspěchy ve všeobecně nejuznávanější mezinárodní klubové soutěži, tedy v Lize mistrů. Čas? Řekněme dvacet posledních ročníků (tedy od sezony 2002/03 do sezony 2021/22).

Měřítko úspěchu? Dejme tomu, že postup do čtvrtfinále – to už znamená solidní kvalitu (a nestačí k tomu jen štěstí). Bodování? Za čtvrtfinále bod, za semifinále tři, za finále čtyři a za triumf v něm pět. Ponechme stranou vše ostatní a sčítejme.

Vyjde nám - považte (!) - jedenáct soutěží. Chybí mezi nimi ta česká ale například i řecká – byť třeba Panathinaikos svého času dokázal favority zlobit a ve čtvrtfinále byl – ne ovšem v námi sledovaném období. Jak náš součet dopadl, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

9. až 11. místo, 1 bod – Kypr

Kypr (APOEL).jpg

Překvapení? Přiznejme rovnou, že za to může jediný ročník soutěže (2011/12), ve kterém za sebou nechal APOEL v základní skupině ruský Zenit Petrohrad, portugalské Porto, ukrajinský Doněck, a v osmifinále přemohl francouzský Olympique Lyon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

9. až 11. místo, 1 bod – Ukrajina

Ukrajina (Doněck).jpg

Do čtvrtfinále se jedenkrát v námi sledovaném období (2010/11) probil Šachtar Doněck, který v minulých letech předváděl v Lize mistrů solidní výkony. Doněck tak navázal na úspěšná vystoupení Dynama Kyjev z dřívější doby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

9. až 11. místo, 1 bod – Rusko

Rusko (CSKA).jpg

Posledním z trojice „jednobodových“ je Rusko. Tamní liga vyslala do Ligy mistrů řadu zástupců, ale jen CSKA Moskva se v roce 2010 prokousal do čtvrtfinále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

8. místo, 2 body – Turecko

Turecko (Fenerbahce).jpg

Dlouho měli Turci na kontě jen jednu účast ve čtvrtfinále Ligy mistrů. V roce 2008 si v něm zahrál tým Fenerbahce. Silná trojka z Istanbulu v dalších letech trochu vyklízela evropská pole, ale v roce 2013 to změnil istanbulský Galatasaray, který ve čtvrtfinále ztroskotal na Realu Madrid.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

7. místo, 12 bodů – Nizozemí

Nizozemí (Eindhoven).jpg

Holandská soutěž patří mezi ty silnější a tamní „top“ kluby čeří vodu v evropských pohárech (s většími či menšími úspěchy) dlouhodobě. V roce 2005 se Eindhoven dokonce dostal do semifinále, o kolo dříve skončil v roce 2007 a čtyři roky předtím se do čtvrtfinále probojoval Ajax, který šokoval fotbalový svět i v roce 2019, když přišel o účast ve finále až v posledních vteřinách odvetného utkání s Tottenhamem Hotspur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

6. místo, 17 bodů – Portugalsko

Portugalsko (FC Porto).jpg

Portugalské týmy jsou na tom podobně jako ty holandské. Dovedou pozlobit, a někdy i víc než jen to, Porto nejkvalitnější soutěž v roce 2004 dokázalo vyhrát a k tomu hrálo čtyřikrát ve čtvrtfinále, naposled v roce 2021, kdy do této fáze soutěže přešlo přes Juventus Turín. Benfica Lisabon byla ve čtvrtfinále také čtyřikrát - naposled loni, kdy si vylámala zuby na Liverpoolu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

5. místo, 42 bodů – Francie

Francie (Bordeaux).jpg

Na cestě k triumfu Porta v roce 2004 stálo Monako, leč neúspěšně. Tehdejší finále bývá označováno za nejpřekvapivěji složené. V roce 2010 hrál v semifinále Lyon, Olympique přidal navíc třikrát čtvrtfinálovou a jednou semifinálovou účast (a mohlo jich být víc - Lyon patřil svého času k postrachu favoritů).

Jednou se mezi osm nejlepších probilo Bordeaux a totéž se povedlo i Marseille. V posledních letech se pravidelně dostává nejdál z francouzských týmů Paris Saint-Germain. Milionářský velkoklub si zahrál i ve finále, v němž v roce 2020 ztroskotal na Bayernu Mnichov. Loni došel do semifinále. Před šesti lety se až do semifinále dostalo Monako.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

4. místo, 76 bodů – Itálie

Itálie (AC Milán).jpg

Itálie si mezi nejlepšími osmi za uplynulých 20 let knihuje pěknou řádku zástupců. Kluby z Apeninského poloostrova vyhrály pohár pro vítěze Ligy mistrů hned třikrát. Dvakrát se radoval AC Milán, jednou jeho městský rival Inter.

Těsně pod vrcholem skončil Juventus (od roku 2015 hned dvakrát) a znovu AC Milán, ve dvou případech rozhodly až penalty. V semifinále se zastavily cesty obou milánských celků. Ve čtvrtfinále se kromě zmíněných klubů ocitl dvakrát i AS Řím a Atalanta Bergamo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

3. místo, 77 bodů – Německo

Německo (Bayern).jpg

Drtivou většinu bodů v tomto součtu zajistil pro Německo Bayern Mnichov, který se ve sledovaném časovém období probojoval čtyřikrát do finále a dvakrát jej dokázal vyhrát. Mezi nejlepší se vklínilo také Schalke 04, Borussia Dortmund či Lipsko.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

2. místo, 172 bodů – Španělsko

Španělsko (Barcelona).jpg

Španělé mají za uplynulých 20 let na kontě devět triumfů v Lize mistrů. Čtyři si připsala Barcelona, o jeden víc má Real Madrid. Španělé neví od sezony 2000/01, kdy podlehla Valencia Bayernu, jaké to je prohrát ve finále (pokud tedy na sebe zrovna nenarazí dva španělské celky), zato v semifinále se zastavila jejich pouť už mnohokrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

1. místo, 173 bodů - Anglie

Anglie (Chelsea).jpg

Oslavné fanfáry po finále Ligy mistrů dlouho nepatřily anglickým týmům, ale v roce 2019 to konečně změnil Liverpool. Ostrovní fotbalová velmoc si v ročníku 2018/19 připsala do tohoto žebříčku 11 bodů - finále si totiž zahrál Liverpool s Tottenhamem a ve čtvrtfinále skončila cesta obou klubů z Manchesteru.

Trojlístek Chelsea, Manchester United a Liverpool dokázal Ligu mistrů vyhrát. Chelsea byla kromě toho ve finále jedenkrát neúspěšná, Manchester dvakrát a Liverpool dokonce třikrát. Pod vrcholem stanul i Arsenal. Hned pětkrát (!) skončila pouť Chelsea v semifinále.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud