2006 (Riga): ČR – Finsko 3:1  Výběr vedený Aloisem Hadamczikem neměl v Rize nikterak přehnané ambice. Postup do semifinále byl úspěchem, tím ale cesta party okolo kapitána Davida Výborného neskončila. Finové vstoupili do zápasu lépe, ve druhé třetině ale srovnal Tomáš Plekanec a když se v závěrečné čtyřminutovce trefili Výborný s Hlinkou, vypukly oslavy postupu do finále. Profimedia.cz
 2010 (Kolín nad Rýnem): ČR – Švédsko 3:2 po samostatných nájezdech  Na šampionátu v Německu Čechům nikdo nevěřil. Vždyť Růžičkův tým jen taktak pronikl do čtvrtfinále. V něm ale zvládl nájezdová drama s Finskem a postavili se Švédům. Reprezentace Tre Kronor šla dvakrát do vedení, ještě osm vteřin před koncem to bylo 2:1 pro severský tým, pak ale životní trefou srovnal Karel Rachůnek. Následný rozstřel podruhé v řadě rozhodl Jan Marek. Profimedia.cz
 2011 (Bratislava): ČR – Švédsko 2:5  Na šampionátu v Bratislavě v roce 2011 předváděla parta okolo Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance či Patrika Eliáše skvělý hokej. Ve čtvrtfinále vyřídila Američany a brousila si zuby i na Švédy. Jenže těm vyšla odveta za rok starou porážku a vyhráli 5:2. Češi sice Eliášovou zásluhou vedli, nakonec se ale museli spokojit s bojem o bronz. Profimedia.cz
 2012 (Helsinky): ČR – Slovensko 1:3  Na turnaji, který v roce 2012 hostilo Finsko a Švédsko, měli Češi nakročeno k úspěchu. Když se jim v semifinále postavili Slováci, zdálo se, že finále je na dosah. Ovšem to byl omyl. Tým vedený Vladimírem Vůjtkem eliminoval české přednosti a vyhrál 3:1. Hrdinou utkání se stal Miroslav Šatan, který nejprve otevřel skóre a na začátku třetí třetiny odpověděl na branku Michaela Frolíka. Češi už nedokázali zareagovat a prohráli. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Slavné triumfy i 6 porážek v řadě. Připomeňte si všechny semifinálové bitvy Čechů na mistrovství světa od roku 2005

Na letošním mistrovství světa v Bratislavě si parta okolo Romana Červenky zahrála podeváté od roku 2015 v semifinále mistrovství světa. Naposled však Češi z této fáze turnaje postoupili do boje o zlato v roce 2010...

Češi na letošním světovém šampionátu bojovali o medaile. O tom, o jaký kov budou válčit, se ale rozhodovalo už v semifinále. A tyto zápasy, pokud do nich mužstvo vůbec postoupí, v posledních letech nezvládá. Připomeňte si v následujících kapitolách devět semifinálových bitev, které reprezentace sehrála od roku 2005. Jsou mezi nimi slavné triumfy i velká zklamání.

Pokračování 2 / 10

2005 (Vídeň): ČR – Švédsko 3:2 po prodloužení

Rok 2005, Vídeň, to byl parádní šampionát plný hvězd z NHL. Češi tehdy získali zlato, moc ale nechybělo a proti Kanadě by nastoupilo Švédsko. Po základní hrací době byl totiž stav 2:2, za tuzemský tým se trefili Čajánek a Straka, a tak rozhodlo prodloužení. V něm po čtyřech minutách udeřil Radek Dvořák.

Pokračování 3 / 10

2006 (Riga): ČR – Finsko 3:1

Výběr vedený Aloisem Hadamczikem neměl v Rize nikterak přehnané ambice. Postup do semifinále byl úspěchem, tím ale cesta party okolo kapitána Davida Výborného neskončila.

Finové vstoupili do zápasu lépe, ve druhé třetině ale srovnal Tomáš Plekanec a když se v závěrečné čtyřminutovce trefili Výborný s Hlinkou, vypukly oslavy postupu do finále.

Pokračování 4 / 10

2010 (Kolín nad Rýnem): ČR – Švédsko 3:2 po samostatných nájezdech

Na šampionátu v Německu Čechům nikdo nevěřil. Vždyť Růžičkův tým jen taktak pronikl do čtvrtfinále. V něm ale zvládl nájezdové drama s Finskem a postavili se Švédům.

Reprezentace Tre Kronor šla dvakrát do vedení, ještě osm vteřin před koncem to bylo 2:1 pro severský tým, pak ale životní trefou srovnal Karel Rachůnek. Následný rozstřel podruhé v řadě rozhodl Jan Marek.

Pokračování 5 / 10

2011 (Bratislava): ČR – Švédsko 2:5

Na šampionátu v Bratislavě v roce 2011 předváděla parta okolo Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance či Patrika Eliáše skvělý hokej. Ve čtvrtfinále vyřídila Američany a brousila si zuby i na Švédy. Jenže těm vyšla odveta za rok starou porážku a vyhráli 5:2. Češi sice Eliášovou zásluhou vedli, nakonec se ale museli spokojit s bojem o bronz.

Pokračování 6 / 10

2012 (Helsinky): ČR – Slovensko 1:3

Na turnaji, který v roce 2012 hostilo Finsko a Švédsko, měli Češi nakročeno k úspěchu. Když se jim v semifinále postavili Slováci, zdálo se, že finále je na dosah. Ovšem to byl omyl. Tým vedený Vladimírem Vůjtkem eliminoval české přednosti a vyhrál 3:1.

Hrdinou utkání se stal Miroslav Šatan, který nejprve otevřel skóre a na začátku třetí třetiny odpověděl na branku Michaela Frolíka. Češi už nedokázali zareagovat a prohráli.

Pokračování 7 / 10

2014 (Minsk): ČR - Finsko 0:3

Po čtvrtfinálové výhře nad USA si čeští hokejisté brousili v Minsku zuby i na Finy. Jenže tým Suomi byl celou dobu lepší a navíc měl v zádech parádně chytajícího Pekku Rinneho, na něhož Jágr a spol. nedokázali najít recept. Finové šli do vedení už v deváté minutě, další trefu přidali v polovině druhé třetiny a o svém postupu do finále rozhodli třetí brankou v poslední minutě. Na Čechy tak znovu zbyl zápas o bronz.

Pokračování 8 / 10

2015 (Praha): ČR - Kanada 0:2

V základní skupině na domácím šampionátu v roce 2015 Češi s Kanadou prohráli, svěřenci kouče Vladimíra Růžičky ale věřili, že v semifinále mohou uspět. Jenže proti stál neskutečně silný tým, který na turnaji neměl konkurenci. Crosby a spol. překvapení nedopustili, už v deváté minutě otevřel skóre Taylor Hall, ve druhé třetině se trefil Jason Spezza a favorit už si cestu do finále pohlídal.

Pokračování 9 / 10

2019 (Bratislava): ČR - Kanada 1:5

Čtyři dlouhé roky si museli čeští fanoušci počkat na semifinálový zápas reprezentace na mistrovství světa. V Bratislavě předváděl výběr trenéra Miloše Říhy parádní hokej a vypadalo to, že má nakročeno k medaili. Po čvrtfinálové výhře 5:1 nad Německem stál však na cestě do finále nesmírně těžký protivník - Kanada.

Stejně jako v roce 2015 na zámořský výběr Češi nestačili, byť se jim podařilo prolomit prokletí a prvně od roku 2012 dali v semifinálovém souboji gól. Naneštěstí byl jen jeden, zato soupeř jich dokázal nastřílet pět a po zásluze šel do boje o zlato, v němž pak podlehl Finsku. Češi po medaili nakonec urputně sahali v souboji o bronz, ale nakonec podlehli Rusku po samostatných nájezdech.

Pokračování 10 / 10

2022 (Tampere): ČR - Kanada 1:6

Potřetí za sebou narazili čeští hokejisté letos v semifinále mistrovství světa na Kanadu a znovu se zámořským protivníkem prohráli. Zápas přitom začal pro svěřence finského kouče Jalonena nadějně. Do vedení totiž poslal Čechy už v úvodu David Krejčí, ale národní tým ještě před přestávkou o náskok přišel a konec nadějí znamenala třígólová smršť ve druhé dvacetiminutovce.

Rozčarování z porážky však netrvalo dlouho, protože český výběr si spravil chuť na Američanech v boji o třetí místo. Mužstvo vyhrálo 8:4 a mohlo po deseti letech čekání slavit zisk medailí. Kanaďané pak v souboji o titul podlehli po prodloužení Finsku.