Lucembursko – Česká republika 1:0 (1995 – kvalifikace ME)  Když po remíze na Maltě přidali Uhrinovi svěřenci šokující porážku v Lucembursku, zdálo se, že je zle. Berger, Kuka a spol dopustili velkou senzaci, ta je ale paradoxně semkla a vyburcovala k velkým výkonům. Do konce skupiny chyběly čtyři zápasy. Češi potřebovali deset bodů. A nakonec dovezli stříbro z Wembley. Profimedia.cz
 Malta – Česká republika 0:0 (2000 – kvalifikace MS)  A zase ta Malta! Poborský, Nedvěd, Koller. Nikdo z nich se proti urputně bránícímu soupeři nedokázal prosadit. Ve druhé půli se neudržel Řepka a Češi na Maltě byli opět o jednoho hráče oslabeni. Zápas už se dohrál bez branek. Profimedia.cz
 Island – Česká republika 3:1 (2001 – kvalifikace MS)  Když o rok později Češi prohráli na Islandu, bylo zle. Do zápasu sice naskočily všechny hvězdy, ovšem Nedvěd, Rosický ani Baroš na soupeřovu obranu dlouho recept nenašli. Navíc šel před přestávkou do sprch předčasně Koller. A to rozhodlo. Island po změně stran nasázel Srníčkovi tři branky, což jen přispělo k tomu, že Češi na mistrovství světa do Japonska a na korejský poloostrov nejeli. Profimedia.cz
 Spojené arabské emiráty – Česká republika 0:0 (2009 – přípravný turnaj)  Začíná éra trenéra Michala Bílka. Na první přípravný turnaj nevzal sice tradiční opory, v týmu měl ale dostatečně kvalitní hráče na to, aby mužstvo kvalit Spojených arabských emirátů porazil. Nestalo se a nový kouč si tak ihned získal docela hodně nepřátel. Profimedia.cz
17
Fotogalerie

Proklatě hořké vzpomínky. Připomeňte si 17 největších trapasů české fotbalové reprezentace

Ázerbájdžán, Spojené arabské emiráty, Island, Litva i Malta. I tyto země už dokázaly v minulosti české fotbalové fanoušky pořádně překvapit. Přitom bývaly doby, kdy tuzemská reprezentace budila po celém světě velký respekt a soupeři se před ní třásli.

I v zápasech, kde jsou Češi favority, občas dokážou „překvapit“ a duel, který by v sázkové kanceláři označili jako tutovku, nezvládnou. V následujících kapitolách najdete 17 největších propadáků v historii samostatné české fotbalové reprezentace.

Pokračování 2 / 18

Malta – Česká republika 0:0 (1994 – kvalifikace ME)

Fotbalový trpaslík to na Čechy docela umí. S Maltou už se trápila řada českých hráčů i trenérů. Poprvé Češi s Maltou ztratili body v kvalifikaci na úspěšné Euro v Anglii. V La Valettě přišli o vyloučeného Jiřího Novotného a obranný val domácích nepřekonali.

Pokračování 3 / 18

Lucembursko – Česká republika 1:0 (1995 – kvalifikace ME)

Pokračování 4 / 18

Malta – Česká republika 0:0 (2000 – kvalifikace MS)

Pokračování 5 / 18

Island – Česká republika 3:1 (2001 – kvalifikace MS)

Pokračování 6 / 18

Pokračování 7 / 18

Česká republika – Ázerbájdžán 0:2 (2009 - přípravný turnaj)

Možnost na reparát dopadla ještě hůře, než původní zkouška. Češi nejenže tehdy 116. tým světa z Ázerbájdžánu nijak nepřehrávali, ba co víc, dokonce prohráli 0:2. Ostuda jako hrom. Počet Bílkových odpůrců tak rapidně vzrostl.

Pokračování 8 / 18

Česká republika – Litva 0:1 (2010 - kvalifikace ME)

Další šanci, jak si fanoušky alespoň částečně naklonit na svou stranu, měl kouč Bílek v úvodu kvalifikace o Euro 2012. Premiéru s Litvou sledoval téměř zaplněný olomoucký stadion, který se těšil na českou ofenzivní smršť.

Domácí sice začali lépe, převaha ale postupně vyprchala a pak přišla studené sprcha v podobě gólu hostů. Češi měli spoustu času výsledek zvrátit, Baroš kopal penaltu, nicméně výsledek 0:1 se už nezměnil. Kvalifikace tak začala tvrdým nárazem.

Pokračování 9 / 18

Norsko – Česká republika 3:0 (2011 - přípravný zápas)

Před rozhodující fází kvalifikace o Euro v Polsku a na Ukrajině zavítali Češi otestovat formu do Norska. Domů se ale vrátili s ostudou jako hrom.

Nejenže prohráli 0:3, předvedli ale výkon, za který se museli hodně stydět. Když se pak fanouškům vrátily vzpomínky na podobně špatnou únorovou generálku v Chorvatsku, kterou domácí vyhráli 4:2, byla Bílkova pozice zase o kus horší.

Pokračování 10 / 18

Česká republika – Maďarsko 1:2 (2012 - přípravný zápas)

Jak se co nejlépe připravit na evropský šampionát? Na tuhle otázku čeští reprezentanti neodpověděli. V poslední generálce před Eurem totiž na Letné padli. Nejednalo se o bůhvíjakého soupeře, kvalita Čechů by měla být jinde než ta maďarská. Jenže Bílkova družina opět překvapivě selhala. A ne naposled.

Pokračování 11 / 18

Česká republika – Rusko 1:4 (2012 – Euro)

Češi postoupili na Euro, první z cílů tedy splnili. Že by se od reprezentace čekaly na mistrovství Evropy zázraky, to se říct nedalo.

Známé pravidlo, že první krok bývá nejdůležitější, se ale nakonec naštěstí nepotvrdilo. Bílkův tým totiž v premiéře na turnaji vyhořel. Na Rusy vůbec nestačil a mohl být rád, že prohrál „jen“ 1:4. Na celý mančaft i trenérovu hlavu se snášela obrovská kritika za taktiku i předvedený výkon, český soubor se ale nakonec vzchopil a postoupil mezi osmičku nejlepších.

Pokračování 12 / 18

Česká republika – Finsko 0:1 (2012 - přípravný zápas)

Úvodní zápas kvalifikace o mistrovství světa 2014 sice českou reprezentaci nezastihl v nikterak dobrém světle, bezbranková remíza z Dánska se ale počítá. Formu pak měli Češi ladit v Teplicích, kde dosud neprohráli, s fotbalisty Finska. Seveřané však s přehledem ovládli první půli, tu druhou se štěstím ubránili a připravili pro Bílka další hodně překvapivou porážku.

Pokračování 13 / 18

Česká republika - Dánsko 0:3 (2013 - kvalifikace MS)

Po výhrách v přátelských zápasech se Slovenskem a v Turecku se trenér Bílek chvástal, jak je jeho tým připravený na jarní kvalifikační boje o mistrovství světa v Brazílii. V Olomouci Češi přivítali Dány, ale ze sebevědomých předzápasových výroků nezbylo po několika minutách hry nic. Domácí výběr hrál tragicky a nebýt brankáře Petra Čecha, který zlikvidoval dvě tutovky seveřanů, mohl Bílkův výběr klidně skončit s debaklem 0:5.

Pokračování 14 / 18

Island - Česká republika 2:1 (2015 - kvalifikace ME)

Na jaře roku 2015 si mohli Češi pojistit účast na mistrovství Evropy ve Francii, ale nejdříve překvapivě ztratili dva body v domácím zápase s Lotyšskem (1:1) a o necelé tři měsíce později dostali ránu mezi oči na Islandu. Hosté sice vedli od 55. minuty po trefě Dočkala, ale za pět minut srovnal Gunnarsson a čtvrt hodiny před koncem utkání pečetil skóre na 2:1 Sigthórsson. A to měli domácí ještě několik dobrých šancí, které zlikvidoval brankář Petr Čech. Jeho spoluhráči během celých devadesáti minut vystřelili jen jedinkrát na branku a zkomplikovali si situaci v tabulce.

Pokračování 15 / 18

Česká republika - Ázerbájdžán 0:0 (2016 - kvalifikace MS)

Že s českým útokem není něco v pořádku, napověděly už úvodní dva úvodní duely v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku. Svěřenci kouče Karla Jarolíma nejprve doma remizovali bez branek se Severním Irskem a o měsíc později schytali třígólový příděl v Německu, aniž by jedinkrát skórovali. Střeleckou bídu měl prolomit domácí zápas s Ázerbájdžánem, ale nestalo se.

I když byli domácí aktivnějším celkem, v koncovce se nesmírně trápili a jejich tlak byl naprosto jalový. Po utkání se Češi propadli na předposlední místo v tabulce a bystřejším fanouškům už bylo zřejmé, že ani změna reprezentačního trenéra výkonnostní úpadek nároďáku nezastaví.

Pokračování 16 / 18

Česká republika - Austrálie 0:4 (2018 - přípravný zápas)

Zatímco Češi se na mistrovství světa do Ruska v roce 2018 neprobojovali, Australané mezi elitou nechyběli. Jedním ze soupeřů, kteří měli protinožce připravit na zápasy v základní skupině byli i Češi.

Oba týmy se potkaly na soustředění v Rakousku a svěřencům kouče Karla Jarolíma se dařilo se soupeřem držet krok jen v první půlhodině utkání. Pak poprvé inkasovali a hru naprosto ovládli Australané. Ve druhém poločase byli Češi doslova zralí na ručník. Inkasovali ještě třikrát a do statistik si zapsali nejvyšší porážku v samostatné historii tuzemského fotbalu.

Pokračování 17 / 18

Rusko - Česká republika 5:1 (2018 - přípravný zápas)

Volný termín v programu Ligy národů využili čeští reprezentanti k přípravnému střetnutí s Ruskem. Tým z pořádající země mistrovství světa, na kterém se ukázal ve velice dobrém světle, však připravil českým fanouškům u televizních obrazovek hororový zážitek.

Oproti zápasu s Ukrajinou, který se hrál pár dní předtím, udělal kouč Karel Jarolím v sestavě sedm změn a na hřiště poslal šest hráčů Slavie Praha. Sborná v rostovské aréně od prvních minut dominovala a domácí vedli už od osmé minuty 1:0. Do přestávky přidali ještě dvě branky a další dvě trefy si schovali i na druhou půli. Hosté dokázali v 74. minutě korigovat gólem Součka. Tristní výkon a nejvyšší počet inkasovaných gólů v historii samostatné české reprezentace stál kouče Jarolíma místo.

Pokračování 18 / 18

Anglie - Česká republika 5:0 (2019 - kvalifikace ME)

Vstup do kvalifikace o účast na Euru v roce 2020 připomínal českým fanouškům ty nejtemnější horrory. I když tým kouče Jaroslava Šilhavého nebyl ve Wembley rozhodně favoritem, nikdo asi nečekal, že výběr Albionu bude na hřišti dominovat rozdílem třídy. Angličané ztrapnili Čechy pěti brankami, sami neinkasovali ani jednou. Šlo o největší debakl v historii samostatného tuzemského fotbalu.

Pod úvodní čtyři góly se podepsal Raheem Sterling. Nejprve ve 24. minutě otevřel skóre, v závěru první půle vybojoval penaltu, ze které zvýšil Harry Kane, a v 62. a 68. minutě zkompletoval hattrick. V závěru si dal vlastní gól Tomáš Kalas.