Brankář: Chad Johnson (Kanada)  Kanadský brankář Chad Johnson je pořádným smolařem. Loni v létě podepsal roční kontrakt v St. Louis, ale angažmá mezi Blusemany se mu vůbec nepovedlo. Nastoupil jen do deseti zápasů, vychytal pouhé dvě výhry a v klubu, který o pár měsíců později získal Stanley Cup, o jeho služby ztratili zájem. Jeho práva získal Anaheim, ale ani tam se mu nevedlo o mnoho lépe. Přesto by bylo předčasné třiatřicetiletého hokejistu vyexpedovat do smetí. Borec, který byl draftován v roce 2006 Pittsburghem a v NHL působí od sezony 2009/10, má na kontě téměř dvě stovky utkání, takže má dost zkušeností na to, aby v případě potíží prvních dvou brankářů mohl naskočit na led jako trojka. Držitel stříbrné medaile z mistrovství světa z roku 2017 by ještě jednu šanci v některém celku dostat mohl. Profimedia.cz
 Obránce: Dion Phaneuf (Kanada)  Kanadský obránce Dion Phaneuf býval kdysi jedním z nevytěžovanějších zadáků v NHL, ale v posledních sezonách už to neplatilo. Pro mnohé odborníky byla výše a délka jeho kontraktu, který uzavřel v roce 2013 v Torontu, zarážející, a mluvilo se o něm jako o jednom z nejvíce přeplácených hráčů v soutěži. V zámoří ho na začátku kariéry přirovnávali k legendárnímu Scottu Stevensovi. Až do roku 2016 byl ikonou Toronta, ale stal se součástí velkého trejdu, který ho nasměroval do Ottawy, odkud se po dvou letech stěhoval do Los Angeles, kde ho v létě vypplatili ze smlouvy a novou dosud nikde nezískal. I v jeho případě platí, že po něm zřejmě nakonec ještě někdo sáhne a v NHL ho uvidíme i v nadcházející sezoně. Profimedia.cz
 Obránce: Adam McQuaid (Kanada)  Dvaatřicetiletý kanadský obránce Adam McQuaid nakoukl do NHL poprvé v sezoně 2009/10. Nebylo to však v dresu klubu, který ho draftoval. V roce 2005 si ho vybral ve druhém kole Columbus, ale Blue Jackets ho vytrejdovali do Bostonu, kde působil až do roku 2018. Minulý ročník začal v dresu New Yorku Rangers a dokončil jej v Columbusu. Dosud odehrál v NHL 512 zápasů v základní části soutěže a 68 utkání v play-off. V roce 2011 se s Medvědy radoval ze zisku Stanley Cupu. Je v ideálním věku, zkušeností má na rozdávání, takže pro třetí či čtvrtou pětku ve většině mančaftů může být pořád platným hráčem. Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Jason Pominville (USA)  Šestatřicetiletý kanadský veterán Jason Pominville během dosavadní kariéry sedmkrát pokořil hranici dvaceti nastřílených gólů v základní části NHL, třikrát se dokonce dostal na třicet a více tref. V uplynulém ročníku nasázel 16 branek. Vzhledem k platu pěti milionů dolarů to nebylo moc, ale i v pokročilém hokejovém věku je to stále velice platný hráč s obrovskými zkušenostmi, který se může nejednomu celku zatraceně hodit. Jen bude muset slevit ze mzdových požadavků. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec domluví na smlouvě v Buffalu, kde už odehrál deset sezon. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Ještě pořád je z čeho vybírat. Takhle by vypadala nejlepší pětka s gólmanem z volných hráčů v NHL

Už zítra odstartuje nový ročník NHL. Během léta došlo opět k mnoha přestupům a přeskupení sil ve všech klubech a z velkého balíku volných hráčů už toho na trhu moc nezůstalo. Přesto se ale stále ještě dají najít borci, kteří stojí za podpis.

slide-volní hráči-pětka.jpg

Možná je to trochu zvláštní, ale i v předvečer startu nového ročníku NHL se pořád dají ulovit hráči se statusem volného agenta, kteří mají slušnou kvalitu nebo uznávané jméno. Dokonce by se z nich dala vytvořit solidní formace i s brankářem. Jak by vypadala, na to odpovídají následující kapitoly a fotogalerie.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Chad Johnson (Kanada)

Chad Johnson-Anaheim.jpg

Kanadský brankář Chad Johnson je pořádným smolařem. Loni v létě podepsal roční kontrakt v St. Louis, ale angažmá mezi Blusemany se mu vůbec nepovedlo. Nastoupil jen do deseti zápasů, vychytal pouhé dvě výhry a v klubu, který o pár měsíců později získal Stanley Cup, o jeho služby ztratili zájem. Jeho práva získal Anaheim, ale ani tam se mu nevedlo o mnoho lépe. Přesto by bylo předčasné třiatřicetiletého hokejistu vyexpedovat do smetí.

Borec, který byl draftován v roce 2006 Pittsburghem a v NHL působí od sezony 2009/10, má na kontě téměř dvě stovky utkání, takže má dost zkušeností na to, aby v případě potíží prvních dvou brankářů mohl naskočit na led jako trojka. Držitel stříbrné medaile z mistrovství světa z roku 2017 by ještě jednu šanci v některém celku dostat mohl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Dion Phaneuf (Kanada)

Dion Phaneuf-Los Angeles.jpg

Kanadský obránce Dion Phaneuf býval kdysi jedním z nevytěžovanějších zadáků v NHL, ale v posledních sezonách už to neplatilo. Pro mnohé odborníky byla výše a délka jeho kontraktu, který uzavřel v roce 2013 v Torontu, zarážející, a mluvilo se o něm jako o jednom z nejvíce přeplácených hráčů v soutěži.

Phaneuf býval poměrně produktivním bekem, ale na druhou stranu se nechává zbytečně často vylučovat a oslabuje tým. I to je možná jeden z důvodů, proč se Maple Leafs během šesti sezon, kdy Phaneuf v klubu hrál, dostali jen jednou do play-off.

Čtyřiatřicetiletý zadák pomohl reprezentaci javorového listu k titulu mistrů světa v roce 2007. V zámoří ho na začátku kariéry přirovnávali k legendárnímu Scottu Stevensovi. Až do roku 2016 byl ikonou Toronta, ale stal se součástí velkého trejdu, který ho nasměroval do Ottawy, odkud se po dvou letech stěhoval do Los Angeles, kde ho v létě vypplatili ze smlouvy a novou dosud nikde nezískal. I v jeho případě platí, že po něm zřejmě nakonec ještě někdo sáhne a v NHL ho uvidíme i v nadcházející sezoně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Adam McQuaid (Kanada)

Adam McQuaid-Columbus.jpg

Dvaatřicetiletý kanadský obránce Adam McQuaid nakoukl do NHL poprvé v sezoně 2009/10. Nebylo to však v dresu klubu, který ho draftoval. V roce 2005 si ho vybral ve druhém kole Columbus, ale Blue Jackets ho vytrejdovali do Bostonu, kde působil až do roku 2018. Minulý ročník začal v dresu New Yorku Rangers a dokončil jej v Columbusu.

Dosud odehrál v NHL 512 zápasů v základní části soutěže a 68 utkání v play-off. V roce 2011 se s Medvědy radoval ze zisku Stanley Cupu. Je v ideálním věku, zkušeností má na rozdávání, takže pro třetí či čtvrtou pětku ve většině mančaftů může být pořád platným hráčem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Jason Pominville (USA)

Jason Pominville.jpg

Šestatřicetiletý kanadský veterán Jason Pominville během dosavadní kariéry sedmkrát pokořil hranici dvaceti nastřílených gólů v základní části NHL, třikrát se dokonce dostal na třicet a více tref. V uplynulém ročníku nasázel 16 branek. Vzhledem k platu pěti milionů dolarů to nebylo moc, ale i v pokročilém hokejovém věku je to stále velice platný hráč s obrovskými zkušenostmi, který se může nejednomu celku zatraceně hodit. Jen bude muset slevit ze mzdových požadavků. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec domluví na smlouvě v Buffalu, kde už odehrál deset sezon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Brian Boyle (USA)

Brian Boyle-Nashville.jpg

Americký útočník Brian Boyle podepsal v roce 2017 dvouletou smlouvu v Torontu a letos v létě mu vypršela. Od té doby dvakrát změnil dres a v minulém ročníku hrál za New Jersey a Nashville. Nenápadný, ale spolehlivý forvard pro třetí řadu, bral dva a půl milionu dolarů a za tyto peníze dokázal odvádět docela slušnou práci.

Je skoro jisté, že téměř dvoumetrový a více než metrák vážící obr, bude opět měnit klub. Bez práce v NHL by zůstat neměl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Patrick Marleau (Kanada)

Patrick Marleau2.jpg

Kanadský útočník Patrick Marleau strávil prakticky celou kariéru, která dosud čítá 21 sezon, v San Jose a je legendou Sharks. Marleau je hráčem, který v dresu se žralokem na prsou odehrál nejvíc zápasů (1493), nastřílel nejvíc branek (508) a zaznamenal nejvíc bodů (1082) a stačil překonat skoro dvě desítky historických klubových rekordů.

Jeho přezdívka by mohla znít „Mr. Konzistence“. Jen málokterý hokejista si udržel v průběhu celé kariéry tak vyrovnanou výkonnost jako Marleau. V základní části soutěže nikdy neodehrál během sezony méně než 74 zápasů. V jedenácti ročnících se dostal nad hranici 50 bodů, třikrát nad 70 bodů a jednou nad osmdesát.

Uplynulé dvě sezony strávil v Torontu, ale v létě ho získala Carolina, která ho ale nedlouho poté vyplatila ze smlouvy. Okamžitě se začalo mluvit o jeho možném návratu do San Jose, ale z toho nakonec sešlo. Bezpochyby ale novou smlouvu někde ještě získá.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud