5. Philippe Bozon (Francie) – 7 bodů  Francouzští hokejisté nepostoupili do hlavní fáze turnaje a hráli jen o umístění. Nakonec vybojovali 11. místo a nechali za sebou Italy, Japonce a Rakušany. Tahounem týmu ze země galského kohouta byl Philippe Bozon, který startoval už na olympiádě v Calgary. Tehdejší útočník německého Mannheimu, jenž odehrál přes stovku zápasů v dresu St. Louis, byl s pěti brankami druhým nejlepším střelcem turnaje. Navrch přidal dvě nahrávky a z osobního hlediska prožil výborný turnaj. Startoval i o čtyři roky později v Salt Lake City, které bylo už jeho čtvrtým olympijským turnajem. Kariéru ukončil v ročníku 2005/06 v Ženevě.

5. Philippe Bozon (Francie) – 7 bodů
Francouzští hokejisté nepostoupili do hlavní fáze turnaje a hráli jen o umístění. Nakonec vybojovali 11. místo a nechali za sebou Italy, Japonce a Rakušany. Tahounem týmu ze země galského kohouta byl Philippe Bozon, který startoval už na olympiádě v Calgary. Tehdejší útočník německého Mannheimu, jenž odehrál přes stovku zápasů v dresu St. Louis, byl s pěti brankami druhým nejlepším střelcem turnaje. Navrch přidal dvě nahrávky a z osobního hlediska prožil výborný turnaj. Startoval i o čtyři roky později v Salt Lake City, které bylo už jeho čtvrtým olympijským turnajem. Kariéru ukončil v ročníku 2005/06 v Ženevě.

 4. Alexander Koreškov (Kazachstán) – 9 bodů  Hokejisté Kazachstánu za sebou v Naganu zanechali Slováky, Italy a Rakušany a postoupil do hlavní fáze turnaje. Lví podíl na tom měl Alexander Koreškov, který sbíral bod za bodem. Prosadil se i v základní skupině a byl jedním ze dvou Kazachů, který překonal Dominika Haška. Tehdejší útočník Magnitogorsku, který byl ještě v roce 2010 kapitánem kazašského výběru na mistrovství světa, dal na turnaji tři branky a přidal šest nahrávek.
 3. Pavel Bure (Rusko) - 9 bodů  Pavel Bure byl tím, kdo měl dovést sbornou ke zlatu. Parádně zvládl semifinále s Finskem, kterému nastřílel pět gólů. Tehdejší forvard Vancouveru, který startoval i na olympiádě v Salt Lake City, se prosadil ve všech zápasech kromě bitev s českým týmem. Na Dominika Haška nenašel recept v základní skupině ani ve finálové bitvě, kterou Rusko prohrálo 0:1. Bureho devět branek na celkový triumf nestačilo.
 2. Saku Koivu (Finsko) – 10 bodů  Fin Saku Koivu ukázal v Naganu svou výjimečnost. Vstřelil sice „jen“ dva góly, dalších osm jich ale připravil a stal se suverénně nejlepším asistentem turnaje století. Jednu z branek vstřelil i v semifinálové bitvě s Ruskem, ve které vyrovnával na začátku 46. minuty na 4:4. Pak se ale rozjeli Bure a spol. a sborná vyhrála 7:4. V utkání o bronz si Koivu připsal dvě asistence – tu druhou u vítězné Peltonenovy branky na 3:2.
 1. Teemu Selänne (Finsko) – 10 bodů  Teemu Selänne posbíral, stejně jako jeho krajan Saku Koivu, deset kanadských bodů. Do čela produktivity ho ale vynesl vyšší počet vstřelených branek. Jedním gólem pomohl k demolici Kazachstánu (8:2), především mu ale vyšla čtvrtfinálová partie se Švédy, kterou Suomi vyhráli 2:1. Selänne dal obě branky. Prosadil se taky v semifinále s Rusy. Bývalý útočník Winnipegu a Anaheimu startoval na pěti olympijských hrách. Dohromady na nich odehrál 37 zápasů, v nichž dal 24 branek a přidal 19 asistencí. 43 kanadských bodů.
5
Fotogalerie

Připomeňte si, kdo bodově exceloval v Naganu. Zlatí Češi mezi nejproduktivnějšími borci chyběli

Hokejový svět si tento měsíc připomíná 26 let od doby, kdy v Naganu probíhal olympijský turnaj, na němž se poprvé v historii představily hvězdy ze zámořské NHL. Ty o sobě dávaly pořádně vědět.

Na turnaji pod pěti kruhy v Japonsku startovaly v roce 1998 našlapané výběry Kanady, USA či Ruska. Své hvězdy z NHL dovezly i týmy Švédska, Finska a České republiky, která vybojovala senzační zlato. Přesto se nikdo z Hlinkovy družiny neprobojoval mezi desítku nejproduktivnějších hráčů turnaje. Kdo je předčil? Jména pěti borců, kteří v Naganu posbírali nejvíc bodů, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Philippe Bozon (Francie) – 7 bodů

Philippe Bozon (2).jpg

Francouzští hokejisté nepostoupili do hlavní fáze turnaje a hráli jen o umístění. Nakonec vybojovali 11. místo a nechali za sebou Italy, Japonce a Rakušany. Tahounem týmu ze země galského kohouta byl Philippe Bozon, který startoval už na olympiádě v Calgary.

Tehdejší útočník německého Mannheimu, jenž odehrál přes stovku zápasů v dresu St. Louis, byl s pěti brankami druhým nejlepším střelcem turnaje. Navrch přidal dvě nahrávky a z osobního hlediska prožil výborný turnaj. Startoval i o čtyři roky později v Salt Lake City, které bylo už jeho čtvrtým olympijským turnajem. Kariéru ukončil v ročníku 2005/06 v Ženevě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Alexander Koreškov (Kazachstán) – 9 bodů

Alexander Koreškov.jpg

Hokejisté Kazachstánu za sebou v Naganu zanechali Slováky, Italy a Rakušany a postoupil do hlavní fáze turnaje. Lví podíl na tom měl Alexander Koreškov, který sbíral bod za bodem. Prosadil se i v základní skupině a byl jedním ze dvou Kazachů, který překonal Dominika Haška. Tehdejší útočník Magnitogorsku, který byl ještě v roce 2010 kapitánem kazašského výběru na mistrovství světa, dal na turnaji tři branky a přidal šest nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Pavel Bure (Rusko) - 9 bodů

Pavel Bure-Rusko.jpg

Pavel Bure byl tím, kdo měl dovést sbornou ke zlatu. Parádně zvládl semifinále s Finskem, kterému nastřílel pět gólů. Tehdejší forvard Vancouveru, který startoval i na olympiádě v Salt Lake City, se prosadil ve všech zápasech kromě bitev s českým týmem. Na Dominika Haška nenašel recept v základní skupině ani ve finálové bitvě, kterou Rusko prohrálo 0:1. Bureho devět branek na celkový triumf nestačilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Saku Koivu (Finsko) – 10 bodů

Saku Koivu-Finsko.jpg

Fin Saku Koivu ukázal v Naganu svou výjimečnost. Vstřelil sice „jen“ dva góly, dalších osm jich ale připravil a stal se suverénně nejlepším asistentem turnaje století.

Jednu z branek vstřelil i v semifinálové bitvě s Ruskem, ve které vyrovnával na začátku 46. minuty na 4:4. Pak se ale rozjeli Bure a spol. a sborná vyhrála 7:4. V utkání o bronz si Koivu připsal dvě asistence – tu druhou u vítězné Peltonenovy branky na 3:2.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Teemu Selänne (Finsko) – 10 bodů

Teemu Selänne-Nagano.jpg

Teemu Selänne posbíral, stejně jako jeho krajan Saku Koivu, deset kanadských bodů. Do čela produktivity ho ale vynesl vyšší počet vstřelených branek. Jedním gólem pomohl k demolici Kazachstánu (8:2), především mu ale vyšla čtvrtfinálová partie se Švédy, kterou Suomi vyhráli 2:1. Selänne dal obě branky. Prosadil se taky v semifinále s Rusy.

Bývalý útočník Winnipegu a Anaheimu startoval na pěti olympijských hrách. Dohromady na nich odehrál 37 zápasů, v nichž dal 24 branek a přidal 19 asistencí. 43 kanadských bodů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud