Stade de Suisse  Je to druhý největší stadion ve Švýcarsku a stojí v Bernu. Byl jedním z míst, kde se v roce 2008 uskutečnilo fotbalové mistrovství Evropy. Téměř výhradně čerpá energii ze solárních panelů. Ročně spotřebuje pouze tolik energie jako 350 domácností. Profimedia.cz
 Olympijský ovál v Richmondu  Dějiště rychlobruslařských disciplín v kanadském Richmondu, kde se radovala z olympijských medailí na zimních hrách Martina Sáblíková, je považováno za jednu z „nejzelenějších“ sportovních staveb na světě. Konstruktéři opatřili halu třívrstvou dřevěnou střechou, sběračem dešťové vody a energeticky úsporným chladícím zařízením. Profimedia.cz
 Croke Park  Croke Park v Dublinu je největším stadionem v Irsku a čtvrtým největším v Evropě. V roce 2008 zde odstartoval projekt nazvaný Cúl Green, který postupně vytvořil z komplexu jednu z nejekologičtějších arén na světě. Profimedia.cz
 Stadion v Kao-siung  Světové hry v roce 2009 hostil sportovní komplex v Kao-siung na Taiwanu. Navrhl ho proslulý architekt Toyo Ito a stal se prvním stadionem, který téměř stoprocentně zásobují elektrickou energií sluneční kolektory. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Když je na prvním místě příroda. 8 nejekologičtějších sportovních komplexů na světě

Zelená, zelená, zelená. To nemusí být jenom řeč štamgastů, kteří do sebe obracejí peprmintový likér. Zelená díky barvě travnatých hřišť patří neodmyslitelně i ke sportovním arénám.

Kromě zelené na hrací ploše se mnohé stadiony pyšní i tím, že jsou „zelené“ ekologicky. V následujících kapitolách vás zveme na exkurzi po osmi „nejzelenějších“ sportovních komplexech na světě.

Pokračování 2 / 9

Maracaná

Maracaná.jpg

Řečeno slovy Jiráskovy mýtické kněžny Libuše – sláva stadionu Maracaná se dotýká hvězd. Před šesti roky se v Brazílii po čtyřiašedesáti letech znovu konalo fotbalové mistrovství světa a jeho chloubou byl stejný svatostánek jako v polovině minulého století.

Stadion prošel rekonstrukcí, která stála přes 200 milionů dolarů. To vše, aniž by byl stařičký fotbalový chrám zničen nebo doznal zásadních vizuálních změn. Vnější fasáda zůstala zachována, ale přesto se z něj stala supermoderní aréna, v níž jsou staré a nové části stavby dokonale propojené. Co se však změnilo zásadně, to je hospodaření s energií. Komplex byl přebudován tak, aby jí spotřebovával co nejméně a byl prakticky soběstačný.

Charakteristická, téměř kruhovitá střecha, která určuje tvar stadionu, je po úpravách vzdušnější a světlejší než bývala. Tribuny posunuli architekti o třináct metrů blíž k hrací ploše, což ještě zlepšilo už tak fantastickou atmosféru, kterou byla aréna vždycky proslulá.

Rekonstrukcí prošly veškeré vnitřní prostory – restaurace, salonky, kabiny i toalety. Stavba hostila dvě léta po fotbalovém šampionátu ještě jednu velkolepou sportovní akci. V roce 2016 byla pilířem letních olympijských her.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Stade de Suisse

Stade de Suisse (Bern).jpg

Je to druhý největší stadion ve Švýcarsku a stojí v Bernu. Byl jedním z míst, kde se v roce 2008 uskutečnilo fotbalové mistrovství Evropy. Téměř výhradně čerpá energii ze solárních panelů. Ročně spotřebuje pouze tolik energie jako 350 domácností.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Olympijský ovál v Richmondu

Olympijský ovál (Richmond).jpg

Dějiště rychlobruslařských disciplín v kanadském Richmondu, kde se radovala z olympijských medailí na zimních hrách Martina Sáblíková, je považováno za jednu z „nejzelenějších“ sportovních staveb na světě. Konstruktéři opatřili halu třívrstvou dřevěnou střechou, sběračem dešťové vody a energeticky úsporným chladícím zařízením.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Croke Park

Croke Park (Dublin).jpg

Croke Park v Dublinu je největším stadionem v Irsku a čtvrtým největším v Evropě. V roce 2008 zde odstartoval projekt nazvaný Cúl Green, který postupně vytvořil z komplexu jednu z nejekologičtějších arén na světě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Stadion v Kao-siung

Kao-siung (Taiwan).jpg

Světové hry v roce 2009 hostil sportovní komplex v Kao-siung na Taiwanu. Navrhl ho proslulý architekt Toyo Ito a stal se prvním stadionem, který téměř stoprocentně zásobují elektrickou energií sluneční kolektory.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

TCF Bank Stadium

TCF Bank Stadium (Minnesota).jpg

TCF Bank Stadium je také známý také pod názvem Golden Gophers a je domovem univerzitního týmu Minnesoty, který hraje americký fotbal. Stadion má tvar podkovy a stal se prvním školním sportovním komplexem ve Spojených státech s certifikací LEED. Z 97 procent je postaven z recyklované oceli a na rozdíl od mnoha jiných stánků, kde se hraje americký fotbal, není určen jen pro tento sport a proto je celoročně využíván.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Nationals Park

Nationals Park (Washington).jpg

Domácí stánek baseballového klubu Washington Nationals představuje málem národní poklad. Moderní komplex se stal prvním stadionem ve Spojených státech, který získal mezinárodně uznávaný certifikát LEED. Je vybavený energeticky úsporným osvětlením, má nízké nároky na vodu a navíc i zařízení, které dokáže recyklovat obaly od prodávaných potravin.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Philips Arena

Philips Arena (Atlanta).jpg

Philips Arena v Atlantě bývala domovem hokejového týmu Atlanta Trashers a stále slouží basketbalového celku Atlanta Hawks. V roce 2009 získala hala jako první v NHL i NBA certifikát LEED a vysoko zvedla laťku pro ostatní arény v těchto soutěžích.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud