Edin Džeko  -  ​ O bývalého útočníka Teplic se zajímal tehdejší trenér jednadvacítky Vlastislav Mareček. Edin Džeko měl velký zájem získat české občanství, nakonec to ale neklaplo, údajně kvůli administrativním překážkám. Lídr AS Řím, který hrál i za Manchester City, reprezentuje rodnou Bosnu a Hercegovinu, s níž si dokonce zahrál na světovém šampionátu v Brazílii. Foto: Profimedia.cz
 Bony Wilfried  - Bony Wilfried o sobě dal pořádně vědět během angažmá ve Spartě a v té době se začalo spekulovat i o jeho možném posílení české reprezentace. „Pobřeží slonoviny je má rodná země, ale umím si dobře představit, že bych nastoupil za český celek. Bylo by to pro mě jednodušší,“ řekl před několika lety pro Lidové noviny. Z celé akce ale nakonec sešlo, Bony začal reprezentovat svou vlast, odešel do Arhnemu, odkud se dostal do anglické Premier League. Hrál také na mistrovství světa v Brazílii, což by se mu v českém dresu nepoštěstilo. Foto: Profimedia.cz
 Mickaël Tavares  - Mickaëla Tavarese přivedl do České republiky v roce 2007 Karel Jarolím. Jak se ukázalo, byl to skvělý tah. Rodák z Francie se stal hvězdou ligy a dovedl Slavii nejen k domácímu titulu, ale i k postupu do Ligy mistrů. „Když mě budou Češi chtít, okamžitě kývnu. Mají velmi silný tým a velké šance na úspěch,“ řekl tehdy pro německý Bild. Pak ale odešel do bundesligového Hamburku a tím se vše zhatilo. Foto: Profimedia.cz
 Aidin Mahmutovič  - Několik let byl hlavním ofenzivním esem Teplic, v roce 2014 však přestoupil do Plzně a tam se jeho kariéra zadrhla. Nepovedlo se mu ji nastartovat v Olomouci ani Příbrami a nyní působí doma v Bosně a Hercegovině. Ještě když hrál za Teplice, spekulovalo se o jeho žádosti o české občanství, aby mohl nastupovat v tuzemské reprezentaci. „Kdybych dostal pozvánku, určitě bych o tom přemýšlel. Jsem tady dlouho, takže bych mohl dostat i český pas,“  prozradil tehdy v online rozhovoru.  K realizaci tohoto plánu ale nedošlo. Foto: Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Bude hrát Kayamba někdy za Česko? U těchto pěti cizinců to nikdy nevyšlo

Jiří Pavlenka vykopává balon, který se přes Tomáše Součka dostává až k Joelu Kayambovi a ten střílí gól. Čeští fanoušci explodují radostí a národní tým slaví důležitou výhru. Podobný scénář je (zatím) utopií, možná by se ale jednou mohl odehrát.

Uvidíme, co bude dál, jak se Kayambovi bude dařit na jaře v plzeňském dresu, kam zamířil z Opavy, ale každopádně je to zajímavá myšlenka. Národní dres Demokratické republice Kongo totiž zatím neoblékl, a tak by si klidně mohl zahrát za český tým.

Není to však poprvé, co se v souvislosti s reprezentací skloňovalo jméno atraktivní zahraniční „posily.“ V minulosti to ale nikdy nevyšlo, což je možná škoda. O jakých jménech se ve spojitosti s národním týmem mluvilo, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Sladjan Ašanin

Sladjan Ašanin.jpg

Slavia v sezoně 1995/96 vyhrála ligový titul a probojovala se až do semifinále Poháru UEFA. Před další sezonou získala Chorvata Sladjana Ašanina, který se hned v prvním ročníku stal Osobností ligy. Ve Slavii byl jen dva roky, přesto dodnes umí mluvit česky a na pražské angažmá vzpomíná jen v tom nejlepším.

Patřil mezi hvězdy ligy, byl jedním z nejlepších obránců soutěže a tehdejší reprezentační kouč Dušan Uhrin starší přiznal, že kdyby si požádal o české občanství, přemýšlel by o jeho nominaci. Jenže Ašanin se rozhodl odejít do Borussie Mönchengladbach. Zpětně ale přiznal, že udělal chybu a o české občanství si zažádat měl. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Edin Džeko

Edin Džeko Teplice.jpg

O bývalého útočníka Teplic se zajímal tehdejší trenér jednadvacítky Vlastislav Mareček. Edin Džeko měl velký zájem získat české občanství, nakonec to ale neklaplo, údajně kvůli administrativním překážkám. Lídr AS Řím, který hrál i za Manchester City, reprezentuje rodnou Bosnu a Hercegovinu, s níž si dokonce zahrál na světovém šampionátu v Brazílii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Bony Wilfried

Bony Wilfried Sparta.jpg

Bony Wilfried o sobě dal pořádně vědět během angažmá ve Spartě a v té době se začalo spekulovat i o jeho možném posílení české reprezentace.

„Pobřeží slonoviny je má rodná země, ale umím si dobře představit, že bych nastoupil za český celek. Bylo by to pro mě jednodušší,“ řekl před několika lety pro Lidové noviny. Z celé akce ale nakonec sešlo, Bony začal reprezentovat svou vlast, odešel do Arhnemu, odkud se dostal do anglické Premier League. Hrál také na mistrovství světa v Brazílii, což by se mu v českém dresu nepoštěstilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Mickaël Tavares

Mickaël Tavares.jpg

Mickaëla Tavarese přivedl do České republiky v roce 2007 Karel Jarolím. Jak se ukázalo, byl to skvělý tah. Rodák z Francie se stal hvězdou ligy a dovedl Slavii nejen k domácímu titulu, ale i k postupu do Ligy mistrů.

„Když mě budou Češi chtít, okamžitě kývnu. Mají velmi silný tým a velké šance na úspěch,“ řekl tehdy pro německý Bild. Pak ale odešel do bundesligového Hamburku a tím se vše zhatilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Aidin Mahmutovič

Aidin Mahmutovič 2.jpg

Několik let byl hlavním ofenzivním esem Teplic, v roce 2014 však přestoupil do Plzně a tam se jeho kariéra zadrhla. Nepovedlo se mu ji nastartovat v Olomouci ani Příbrami a nyní působí v doma v Bosně a Hercegovině.

Ještě když hrál za Teplice, spekulovalo se o jeho žádosti o české občanství, aby mohl nastupovat v tuzemské reprezentaci. „Kdybych dostal pozvánku, určitě bych o tom přemýšlel. Jsem tady dlouho, takže bych mohl dostat i český pas,“ prozradil tehdy v online rozhovoru. K realizaci tohoto plánu ale nedošlo.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud