Muris Mešanovič  Po (možná nedostižném) Aidinu Mahmutoviči je Muris Mešanovič druhým nejlepším střelcem z Bosny a Hercegoviny v historii české ligy. Ve 136 zápasech dokázal čtyřiačtyřicetkrát skórovat. Šikovný útočník se objevil v tuzemské nejvyšší soutěži v sezoně 2012/13, kdy v dresu Jihlavy odehrál 12 utkání. Na Vysočině si Mešanovič udělal slušné jméno, a tak po něm uprostřed ročníku 2015/16 sáhla pražská Slavia, s níž pak dokázal dvakrát vybojovat mistrovský titul a dvakrát se radoval z vítězství v Poháru. Kariéru v Edenu mu však zkomplikovalo vážné zranění kolena, kvůli němuž celý rok chyběl v sestavě sešívaných. Protože si po návratu na trávník nedovedl vybojovat stálé místo v základní sestavě nabitého týmu, odešel v únoru roku 2019 do Mladé Boleslavi. V létě roku 2021 z klubu odešel do Polska. Profimedia.cz
 Admir Ljevakovič  Admir Ljevakovič hájil barvy severočeského klubu od sezony 2007/08. Za tu dobu vyrostl v ligovou osobnost a stal se jedním z nejlepších zahraničních fotbalistů působících u nás. Defenzivní záložník odehrál v Teplicích už 306 ligových duelů, ve kterých dal 14 branek a posbíral neuvěřitelných 106 žlutých karet. Nejvíc jich během sezony viděl rovný tucet, a to v ročnících 2012/13, 2014/15 a.2015/16. Profimedia.cz
 Haris Harba  Haris Harba se na ligových trávnících objevil v sezoně 2012/13. Nastupoval za Hradec Králové, zasáhl do 27 duelů, ve kterých dal ale jen dva góly a nedokázal zabránit sestupu Votroků. V další sezoně už to ale byla úplně jiná písnička. Místo působení ve Fotbalové národní lize odešel do Jihlavy a rázem se stal jednou z největších hvězd soutěže. S 13 trefami patřil v ročníku 2013/14 mezi nejlepší střelce a dokonce se začalo spekulovat o jeho nominaci na světový šampionát. V Brazílii ale chyběl. Další sezona už mu tak skvěle nevyšla, dal jen čtyři góly, nicméně byl platným hráčem jihlavského kádru. Na začátku ročníku 2016/17 zamířil na hostování do Zlína, kde se stal okamžitě nesmírně platným hráčem. Po podzimní části, kdy mu vypršela smlouva, se však rozhodl českou soutěž opustit a zamířil do Jižní Koreje. V sezoně 2018/19 se do tuzemské ligy vrátil a stihl odehrát čtyři utkání v dresu Slovácka. Celkem má na kontě 101 utkání a 25
 Jasmin Ščuk  Defenzivní záložník Jasmin Ščuk působil v české soutěži od roku 2011 do roku 2017. Dělal postupné výkonnostní krůčky, až se stal v sezoně 2013/14 oporou Mladé Boleslavi. Ač hrál na postu defenzivního záložníka, dal tehdy 12 branek. Ščuk se výraznou měrou podílel na postupu Mladé Boleslavi do Evropské ligy a tajně doufal, že si výkony řekne o nominaci na mistrovství světa v Brazílii, jíž se ale nedočkal. Přesto dál podával výborné výkony. V roce 2016 zamířil do pražské Slavie, ale v Edenu už se mu tolik nedařilo. Z české ligy se vytratil v roce 2017. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Zlatí hoši z Balkánu. 7 nejlepších fotbalistů z Bosny a Hercegoviny v historii české ligy

Fotbalisté Bosny a Hercegoviny si v roce 2014 odbyli debut na mistrovství světa. Balkánci v historické premiéře na turnaji nezklamali. Jistou zásluhu na tom tehdy měla i česká nejvyšší soutěž.

Bosna a Hercegovina byla v roce 2014 jediným nováčkem na mistrovství světa v Brazílii. Edin Džeko a spol. ale rozhodně nevypadali jako amatéři a při neúčasti českých fotbalistů byli týmem, který byl u nás docela hodně sledovaný.

Zástupci Bosny a Hercegoviny se totiž dost výrazně dokázali prosadit i v tuzemské lize. Vybrali jsme sedm nejlepších hráčů z této balkánské země, kteří působili nebo působí v české soutěži. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Benjamin Čolič

Benjamin Čolič.jpg

Od sezony 2017/18 se česká nejvyšší soutěž neobejde bez obránce Benjamina Čoliče. Dvě sezony strávil v dresu Karviné a nyní kroutí už čtvrtý ročník na jihu Čech. V Českých Budějovicích, stejně jako dříve ve Slezsku, patří k oporám týmu a pilířům sestavy.

V české lize už nastřádal 141 startů, během kterých nastřílel 13 gólů a k nim zařídil 17 finálních nahrávek. Pětinásobný šampion Bosny Hercegoviny se Sarajevem a Mostarem a dvojnásobný vítěz tamního poháru má v Dynamu podepsanou smlouvu do konce sezony, ale je docela pravděpodobné, že ji prodlouží a v tuzemské nejvyšší soutěži ho budeme vídat i v dalších letech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Muris Mešanovič

Muris Mešanovič1.jpg

Po (možná nedostižném) Aidinu Mahmutoviči je Muris Mešanovič druhým nejlepším střelcem z Bosny a Hercegoviny v historii české ligy. Ve 136 zápasech dokázal čtyřiačtyřicetkrát skórovat. Šikovný útočník se objevil v tuzemské nejvyšší soutěži v sezoně 2012/13, kdy v dresu Jihlavy odehrál 12 utkání.

Na Vysočině si Mešanovič udělal slušné jméno, a tak po něm uprostřed ročníku 2015/16 sáhla pražská Slavia, s níž pak dokázal dvakrát vybojovat mistrovský titul a dvakrát se radoval z vítězství v Poháru. Kariéru v Edenu mu však zkomplikovalo vážné zranění kolena, kvůli němuž celý rok chyběl v sestavě sešívaných. Protože si po návratu na trávník nedovedl vybojovat stálé místo v základní sestavě nabitého týmu, odešel v únoru roku 2019 do Mladé Boleslavi. V létě roku 2021 z klubu odešel do Polska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Admir Ljevakovič

Admir Ljevakovič.jpg

Admir Ljevakovič hájil barvy severočeského klubu od sezony 2007/08. Za tu dobu vyrostl v ligovou osobnost a stal se jedním z nejlepších zahraničních fotbalistů působících u nás.

Defenzivní záložník odehrál v Teplicích už 306 ligových duelů, ve kterých dal 14 branek a posbíral neuvěřitelných 106 žlutých karet. Nejvíc jich během sezony viděl rovný tucet, a to v ročnících 2012/13, 2014/15 a.2015/16.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Haris Harba

Haris Harba.jpg

Haris Harba se na ligových trávnících objevil v sezoně 2012/13. Nastupoval za Hradec Králové, zasáhl do 27 duelů, ve kterých dal ale jen dva góly a nedokázal zabránit sestupu Votroků. V další sezoně už to ale byla úplně jiná písnička.

Místo působení ve Fotbalové národní lize odešel do Jihlavy a rázem se stal jednou z největších hvězd soutěže. S 13 trefami patřil v ročníku 2013/14 mezi nejlepší střelce a dokonce se začalo spekulovat o jeho nominaci na světový šampionát v roce 2014. V Brazílii ale chyběl.

Další sezona už mu tak skvěle nevyšla, dal jen čtyři góly, nicméně byl platným hráčem jihlavského kádru. Na začátku ročníku 2016/17 zamířil na hostování do Zlína, kde se stal okamžitě nesmírně platným hráčem. Po podzimní části, kdy mu vypršela smlouva, se však rozhodl českou soutěž opustit a zamířil do Jižní Koreje. V sezoně 2018/19 se do tuzemské ligy vrátil a stihl odehrát čtyři utkání v dresu Slovácka. Celkem má na kontě 101 utkání a 25 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Jasmin Ščuk

Jasmin Ščuk.jpg

Defenzivní záložník Jasmin Ščuk působil v české soutěži od roku 2011 do roku 2017. Dělal postupné výkonnostní krůčky, až se stal v sezoně 2013/14 oporou Mladé Boleslavi. Ač hrál na postu defenzivního záložníka, dal tehdy 12 branek.

Ščuk se výraznou měrou podílel na postupu Mladé Boleslavi do Evropské ligy a tajně doufal, že si výkony řekne o nominaci na mistrovství světa v Brazílii, jíž se ale nedočkal. Přesto dál podával výborné výkony. V roce 2016 zamířil do pražské Slavie, ale v Edenu už se mu tolik nedařilo. Z české ligy se vytratil v roce 2017.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Aidin Mahmutovič

Aidin Mahmutovič.jpg

Útočník Aidin Mahmutovič se v České republice objevil v roce 2007 v Ústí nad Labem. O rok později už byl v Teplicích a od té doby nastřílel ve více než dvou stech duelech v české nejvyšší soutěži 70 branek.

Od ledna roku 2015 je však nesázel v teplickém dresu, nýbrž v barvách plzeňské Viktorie, a posléze i v Olomouci a Příbrami, kde v roce 2016 jeho česká mise skončila.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Edin Džeko

Edin Džeko.jpg

Ústí nad Labem, Teplice, Wolfsburg, Manchester City, AS Řím a Inter Milán. To je kariéra bosenského útočníka, kterou čeští fanoušci sledují. Edin Džeko je stále jedním ze špičkových evropských útočníků a zároveň hvězdou bosenské reprezentace.

Do české ligy nakoukl v dresu Teplic v sezoně 2005/06 a za rok a půl v 43 duelech nastřílel 16 branek. Dodnes umí česky a na angažmá na Stínadlech rád vzpomíná.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud