Z kolébky hokeje až na český led. 9 Kanaďanů, kteří hrají v Tipsport extralize

Hráči z Kanady jsou nepřehlédnutelným „zbožím“ na evropském hokejovém trhu. I mezi některými extraligovými kluby jsou oblíbení.

slide-Kanaďané v extralize.jpg

Hráči zpoza Atlantiku přinášejí do hry českých týmů nové prvky a jsou lákadlem i pro fanoušky. Aktuálně působí v nejvyšší soutěži devět Kanaďanů. Všechny je najdete i s jejich hokejovými příběhy v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Ty Wishart (Pardubice)

Ty Wishart.jpg

Obránce Ty Wishart měl být hvězdou NHL. Aspoň to tak vypadalo, když ještě působil v juniorské soutěži WHL. V roce 2006 po něm sáhli už jako po 16. hráči v celkovém pořadí draftu Žraloci ze San Jose. V kalifornském klubu ale šanci nedostal. Poprvé nakoukl do NHL v ročníku 2008/09 v dresu Tampy Bay, za kterou odehrál pět utkání, pak byl vytrejdován do New Yorku Islanders, kde přidal dalších jednadvacet zápasů a tím jeho kariéra v nejslavnější lize světa skončila.

Do Evropy se vydal v roce 2013, kdy podepsal roční smlouvu v německém Schwenningeru, pak si zahrál ve švédském klubu Mora IK, minulou sezonu strávil na Slovensku v Banské Bystrici a před aktuálním ročníkem se upsal na rok Dynamu Pardubice. Dosud odehrál 36 utkání, ve kterých nasbíral 10 bodů za pět gólů a stejný počet nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Rhett Holland (Pardubice)

Rhett Holland.jpg

Pro čtyřiadvacetiletého obránce Rhetta Hollanda jsou Pardubice první evropskou hokejovou štací. Rodák z Calgary byl v roce 2012 draftován ve čtvrtém kole Arizonou, ale šanci v NHL nedostal.

V minulém ročníku hrál převážně v soutěži NCAA, ale vyzkoušel si také ECHL. V létě se rozhodl pro zásadní změnu a vyrazil do Evropy. V Dynamu dosud odehrál stokilový bek 30 utkání, v nichž se mu podařilo dát dva góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Jake Cardwell (Pardubice)

Jake Cardwell.jpg

Pětadvacetiletý rodák z Niagara Falls Jake Cardwell je typem urostlého obránce, který se nebojí osobních soubojů a umí do soupeře pořádně zajet. Juniorské časy strávil v uznávané soutěži OHL, kde působil pět sezon ve třech různých klubech.

V roce 2016 se vydal přes oceán směrem na východ a zakotvil na Slovensku, kde odehrál jednu sezonu za Nové Zámky. Ve 48 zápasech posbíral slušných 26 bodů (8+18) a před aktuálním ročníkem se stěhoval do České republiky, kde podepsal ročník kontrakt v Pardubicích. V Dynamu dosud zvládl naskočit do 38 střetnutí, ve kterých zaznamenal dva góly, 13 asistencí a 60 trestných minut.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Wacey Rabbit (Jihlava)

Rabbit.jpg

Jihlavská Dukla v průběhu aktuální sezony řešila problémy s produktivitou. Tým, který bude pravděpodobně bojovat o záchranu v nejvyšší soutěži, proto na konci listopadu loňského roku angažoval klub kanadského útočníka Waceyho Rabbita.

Jednatřicetiletý borec nebyl nikdy draftován do NHL, ale má za sebou velmi povedené sezony v juniorských zámořských soutěžích. Odehrál přes tři stovky utkání v AHL a v roce 2010 se poprvé vydal na zkušenou do Evropy, kde hrál za Medveščak Záhřeb v lize EBEL. Tři sezony také strávil v norské nejvyšší soutěži, zahrál si též v Itálii.

V současném ročníku odehrál v zámoří jen dvě střetnutí za klub Jacksonville IceMen v soutěži ECHL, načež se vydal do české extraligy. S produktivitou však Dukle moc nepomohl, protože po devíti zápasech má na kontě jen dvě nahrávky.

Foto: hcdukla.cz

Pokračování 6 / 10

Zach Hamill (Jihlava)

Zach Hamill.jpg

Kanaďan Zach Hamill měl být ofenzivním klenotem a jednou z hvězd NHL. Tak se o talentovaném hráči hovořilo v roce 2008, kdy po něm sáhl jako po osmém hráči v prvním kole draftu Boston Bruins. Tehdy měl za sebou tři hodně povedené sezony v juniorské soutěži WHL a experti se rozplývali nad jeho kreativními schopnostmi. Jenže velká očekávání nikdy nenaplnil.

Boston mladého útočníka nechal hrát na farmě celku Providence Bruins a poprvé mu umožnil nakouknout do NHL v sezoně 2009/10, kdy odehrál jeden zápas, v němž dokonce zaznamenal asistenci. Během následujících tří ročníků si připsal do statistik už jen dalších 19 utkání a tři nahrávky.

Následovala série trejdů. Nejdříve ho Boston vyměnil do Washingtonu, odkud putoval na Floridu a nakonec se stal hráčem Vancouveru. Nedostal však ani jedinou šanci v NHL a čas na ledě trávil během ročníku 2013/14 částečně v nižší soutěži AHL a v evropské KHL, kde hájil barvy klubu Barys Astana. Na starém kontinentě už zůstal a působil ve finské, švýcarské, německé a švédské lize.

Na začátku aktuální sezony byl hráčem Lorenskogu a zkoušel štěstí v norské nejvyšší soutěži, v prosinci ale změnil povětří a podepsal kontrakt v Jihlavě. Zatím odehrál osm utkání a posbíral čtyři body (1+3).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Kevin Sundher (Olomouc)

Kevin Sundher.jpg

Pětadvacetiletý útočník Kevin Sundher přišel do Olomouce v průběhu minulé sezony a hanácký klub se stal jeho první evropskou štací v kariéře. Patří mezi hráče, kteří prošli draftem NHL, ale do nejslavnější ligy světa nikdy nenahlédli. V roce 2010 si ho vybralo Buffalo ve třetím kole jako 75. v celkovém pořadí, ale z farmy se do prvního týmu neprokousal.

V juniorských letech býval nesmírně produktivní, zaznamenal dokonce dvě sezony s průměrem více než jednoho kanadského bodu na utkání, ale ty časy už jsou pryč. Za Olomouc odehrál v současném ročníku 27 střetnutí a na kontě má pouhých devět bodů (5+4).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Tyler Redenbach (Liberec)

Tyler Redenbach.jpg

Třiatřicetiletý útočník Tyler Redenbach byl v roce 2003 draftován ve třetím kole Arizonou, ale v NHL si nikdy nezahrál. A to byl po sezoně 2003/04 oceněn Bobby Clarke Trophy pro nejproduktivnějšího hráče soutěže WHL. Definitivně vzdal snahu prosadit se do elitní zámořské ligy po sezoně 2007/08, kdy z AHL zamířil přes oceán do finského klubu SaiPa, kde strávil dvě sezony.

Epizodně si zahrál i ve Švýcarsku, ale ve finských klubech hrál až do roku 2015, kdy podepsal smlouvu v Pardubicích.. V minulém ročníku se stěhoval do Třince a na jeho konci byl nejproduktivnějším cizincem v české nejvyšší soutěži. Aktuální sezonu odstartoval opět ve Finsku, ale v Tampere odehrál jen deset zápasů a vrátil se mezi české mantinely a hájí barvy Liberce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Brett Flemming (Chomutov)

Brett Flemming.jpg

Šestadvacetiletého kanadského obránce získal před devíti lety v draftu Washington, v týmu Capitals je ale obrovský přetlak a Brett Flemming si místo v silné konkurenci nevybojoval. Pár zápasů odehrál v AHL, jinak putoval po nižších soutěžích. V roce 2015 se vydal přes oceán, zakotvil v EBEL lize a hrál za italské Bolzano. V 54 zápasech dal osm branek, přidal 18 asistencí a vydal se zase o kus dál.

Před sezonou 2016/17 přišel do Chomutova, kde nyní působí už druhým rokem. Ve svém premiérovém ročníku na českém ledě zaujal především tvrdostí - v 50 zápasech vyfasoval 114 trestným minut. V aktuální sezoně se už poněkud uklidnil a místo trestů sbírá více body za góly a asistence. Momentálně jich má na kontě třináct (4+9).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Alexandre Mallet (Brno)

Alexandre Mallet.jpg

V roce 2012 uspěl už ve druhém kole draftu. Z 57. pozice ho získal Vancouver, jenže Alexandre Mallet se do nejprestižnější ligy světa neprosadil. Nějakou dobu strávil v juniorských soutěžích, v sezoně 2013/14 hrál v AHL a pak nastupoval dva roky v ECHL. V dresu Kalamazoo Wings zaznamenal v sezoně 2015/16 třiadvacet branek a 34 asistencí v 72 zápasech a pak se vydal vstříc prvnímu evropskému angažmá. Našel jej v Pardubicích.

V dresu Dynama ale neodehrál celou minulou sezonu. Před uzávěrkou přestupů se stěhoval do Brna, kde se podílel na mistrovské jízdě za titulem. V Kometě působí pětadvacetiletý borec i v současném ročníku, v němž má po 37 zápasech na kontě 19 bodů (11+8).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud