2013: Martin Frk (Halifax Mooseheads, QMJHL)  Ve druhém kole draftu v roce 2012 ukázali skauti Detroitu na Martina Frka. Útočník s pořádně tvrdou střelou už měl v tu chvíli za sebou dvě parádní sezony v juniorské lize QMJHL v dresu Halifaxu Mooseheads a v té následující se radoval dokonce z mistrovského titulu a Memorial Cupu. Dostal se dokonce do All-Star týmu. Prestižní pohár s ním zvedli nad hlavu například Jonathan Drouin či Nathan MacKinnon – jednička draftu z roku 2013 a momentálně jedna z největších hvězd NHL. V elitní lize Frk debutoval v sezoně 2016/17 v Carolině, za kterou odehrál dva zápasy. Následně se vrátil do Detroitu a odehrál povedený ročník, během něhož posbíral 25 bodů. O rok později ale zamířil do Los Angeles a v týmu Kings už moc prostoru nedostával. Letos v létě podepsal devětadvacetiletý útočník roční kontrakt se St. Louis, ale do NHL nezasáhl a působí na farmě ve Springfieldu.
 2008: Ondřej Roman (Spokane Chiefs, WHL)  Když se dnes ohlédne útočník Ondřej Roman za svou zámořskou kariérou, bezpochyby bude za nejpovedenější považovat sezonu 2007/08. Tehdy působil druhým rokem v juniorské lize WHL v dresu celku Spokane Chiefs a byl jako utržený ze řetězu. V základní části soutěže posbíral 61 bodů v 72 zápasech, v play-off měl průměr jednoho bodu na utkání a radoval se z mistrovského titulu. Následně uspěl s týmem také v bojích o Memorial Cup. Z trofeje se radoval například spolu s obráncem Jaredem Spurgeonem, nynějším kapitánem Minnesoty Wild. V juniorské lize pak pobyl ještě rok a pak se dvě sezony zkoušel prosadit do kádru Dallasu, jenž ho v roce 2007 draftoval v stém kole, z farmářského týmu Texas Stars, ale nepodařilo se mu to. V roce 2012 Ameriku opustil a vrátil se domů do Vítkovic.
 2007: Michal Řepík (Vancouver Giants, WHL)  Českou dvojkou draftu v roce 2007 byl Michal Řepík. Do zámoří odešel už v roce 2005 a ve výběru talentů ho ze 40. pozice získala Florida. Ještě než se tak stalo, vyválčil s celkem Vancouver Giants Memorial Cup a zároveň se stal se sedmi body nejproduktivnějším hráčem v bojích o tento pohár a získal Ed Chynoweth Award. Mezi jeho spoluhráče tehdy patřili například Evander Kane či Milan Lucic. V NHL si odbyl premiéru v ročníku 2008/09, během čtyř let však za Panthers odehrál jen 72 zápasů a vrátil se do Prahy. Nejprve oblékl dres pražského Lva, pak působil ve Finsku, ve Švýcarsku a v roce 2016 získal titul s Libercem. Následně si zahrál v KHL, kde hájil barvy Čeljabinska, Slovanu Bratislava a Podolsku. Od ročníku 2019/20 je hráčem Sparty v pražském klubu má podepsaný kontrakt do roku 2023. Profimedia.cz
 2004: Patrik Valčák (Kelowna Rockets, WHL)  Jméno Patrika Valčáka je české hokejové veřejnosti poměrně neznámé. Přitom odehrál poměrně dlouhou a bohatou kariéru. Ostravský rodák se v sezoně 2005/06 mihl ve třech zápasech v dresu Vsetína, v ročníku 2011/12 nastoupil osmkrát v barvách Třince a jedinou kompletní extraligovou sezonu zaznamenal ve Vítkovicích (2013/14). Jinak ale s hokejem procestoval kus světa. Hrál ve Finsku, ve Francii, na Slovensku, ve Švédsku, Polsku, Anglii a dokonce i v Dubaji. Ve Francii a v Polsku dokonce vyhrál tamní nejvyšší soutěž. Valčák byl v roce 2003 draftován do NHL ve čtvrtém kole, když po něm sáhl Boston. Následně se vypravil do zámoří a oblékal dres klubu Lethbridge Hurricanes, během sezony se však přesunul do týmu Kelowna Rockets a podílel se na výhře Memorial Cupu. Ve vítězném mužstvu tehdy byla i jedna z budoucích hvězd NHL – obránce Shea Weber. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Šampioni z kanadské juniorky. 9 českých hokejistů, kteří dosud vyhráli Memorial Cup

Memorial Cup je prestižní pohár určený pro nejlepší kanadský juniorský hokejový tým sezony. Letos jej zvedli nad hlavu hráči celku Saint John Sea Dogs ze soutěže QMJHL. Nebyl mezi nimi však žádný český hráč.

Ze zisku Memorial Cupu, o který bojují vždy na konci každé sezony vítězové nejprestižnějších kanadských juniorských hokejových lig, se dosud radovalo devět českých hráčů. Naposled zvedl tuto trofej nad hlavu tuzemský hokejista v roce 2019. Najdete ho i se všemi jeho vítěznými krajany v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

2019: Jakub Lauko (Rouyn-Noranda Huskies, QMJHL)

Jakub Lauko1.jpg

Jakub Lauko patřil k velkým talentům chomutovského hokeje. Extraligu okusil už v sezoně 2016/17 a v roce 2018 ho ve třetím kole draftu ulovil Boston. Následně se přesunul do zámoří a premiérový ročník za Atlantikem strávil v celku -Noranda Huskies v soutěži QMJHL.

Vedl si tam nadmíru dobře. V základní části se mohl pyšnit v průměru téměř jedním bodem na zápas a dařilo se mu také v play-off. Skvělou formu si přenesl i do bojů o Memorial Cup, kde se stal s osmi body nejproduktivnějším hráčem a získal Ed Chynoweth Award. Mezi jeho tehdejšími spoluhráči byl například obránce Noah Dobson, který už čtvrtým rokem válí v dresu New Yorku Islanders. Od další sezony už Lauko nastupoval ve farmářském týmu Providence Bruins v AHL a v aktuálním ročníku dostal poprvé šanci v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

2013: Martin Frk (Halifax Mooseheads, QMJHL)

Martin Frk-Halifax.jpg

Ve druhém kole draftu v roce 2012 ukázali skauti Detroitu na Martina Frka. Útočník s pořádně tvrdou střelou už měl v tu chvíli za sebou dvě parádní sezony v juniorské lize QMJHL v dresu Halifaxu Mooseheads a v té následující se radoval dokonce z mistrovského titulu a Memorial Cupu. Dostal se dokonce do All-Star týmu. Prestižní pohár s ním zvedli nad hlavu například Jonathan Drouin či Nathan MacKinnon – jednička draftu z roku 2013 a momentálně jedna z největších hvězd NHL.

V elitní lize Frk debutoval v sezoně 2016/17 v Carolině, za kterou odehrál dva zápasy. Následně se vrátil do Detroitu a odehrál povedený ročník, během něhož posbíral 25 bodů. O rok později ale zamířil do Los Angeles a v týmu Kings už moc prostoru nedostával. Letos v létě podepsal devětadvacetiletý útočník roční kontrakt se St. Louis, ale do NHL nezasáhl a působí na farmě ve Springfieldu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

2008: Ondřej Roman (Spokane Chiefs, WHL)

Ondřej Roman2.jpg

Když se dnes ohlédne útočník Ondřej Roman za svou zámořskou kariérou, bezpochyby bude za nejpovedenější považovat sezonu 2007/08. Tehdy působil druhým rokem v juniorské lize WHL v dresu celku Spokane Chiefs a byl jako utržený ze řetězu. V základní části soutěže posbíral 61 bodů v 72 zápasech, v play-off měl průměr jednoho bodu na utkání a radoval se z mistrovského titulu. Následně uspěl s týmem také v bojích o Memorial Cup. Z trofeje se radoval například spolu s obráncem Jaredem Spurgeonem, nynějším kapitánem Minnesoty Wild.

V juniorské lize pak pobyl ještě rok a pak se dvě sezony zkoušel prosadit do kádru Dallasu, jenž ho v roce 2007 draftoval v stém kole, z farmářského týmu Texas Stars, ale nepodařilo se mu to. V roce 2012 Ameriku opustil a vrátil se domů do Vítkovic. V minulých dvou ročnících působil v Pardubicích a nyní hraje nejvyšší soutěž ve Francii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

2007: Michal Řepík (Vancouver Giants, WHL)

Michal Řepík.jpg

Českou dvojkou draftu v roce 2007 byl Michal Řepík. Do zámoří odešel už v roce 2005 a ve výběru talentů ho ze 40. pozice získala Florida. Ještě než se tak stalo, vyválčil s celkem Vancouver Giants Memorial Cup a zároveň se stal se sedmi body nejproduktivnějším hráčem v bojích o tento pohár a získal Ed Chynoweth Award. Mezi jeho spoluhráče tehdy patřili například Evander Kane či Milan Lucic.

V NHL si odbyl premiéru v ročníku 2008/09, během čtyř let však za Panthers odehrál jen 72 zápasů a vrátil se do Prahy. Nejprve oblékl dres pražského Lva, pak působil ve Finsku, ve Švýcarsku a v roce 2016 získal titul s Libercem. Následně si zahrál v KHL, kde hájil barvy Čeljabinska, Slovanu Bratislava a Podolsku. Od ročníku 2019/20 je hráčem Sparty v pražském klubu má podepsaný kontrakt do roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

2004: Patrik Valčák (Kelowna Rockets, WHL)

Patrik Valčák1.jpg

Jméno Patrika Valčáka je české hokejové veřejnosti poměrně neznámé. Přitom odehrál poměrně dlouhou a bohatou kariéru. Ostravský rodák se v sezoně 2005/06 mihl ve třech zápasech v dresu Vsetína, v ročníku 2011/12 nastoupil osmkrát v barvách Třince a jedinou kompletní extraligovou sezonu zaznamenal ve Vítkovicích (2013/14). Jinak ale s hokejem procestoval kus světa. Hrál ve Finsku, ve Francii, na Slovensku, ve Švédsku, Polsku, Anglii a dokonce i v Dubaji. Ve Francii a v Polsku vyhrál tamní nejvyšší soutěž.

Valčák byl v roce 2003 draftován do NHL ve čtvrtém kole, když po něm sáhl Boston. Následně se vypravil do zámoří a oblékal dres klubu Lethbridge Hurricanes, během sezony se však přesunul do týmu Kelowna Rockets a podílel se na výhře Memorial Cupu. Ve vítězném mužstvu tehdy byla i jedna z budoucích hvězd NHL – obránce Shea Weber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

2003: Petr Kanko (Kitchener Rangers, OHL)

Petr Kanko.jpg

Útočník Petr Kanko se do zámoří vydal z pražské Sparty v roce 2001. Tehdy byl jedním z výrazných českých talentů a očekávalo se, že by jednou mohl patřit mezi opory reprezentace a hrát v NHL. Hned premiérová sezona za Atlantikem se mu nesmírně povedla – v 61 zápasech posbíral 60 bodů. Následoval draft NHL, ve kterém po něm ve třetím kole sáhlo Los Angeles.

V dalším ročníku na tom byl s produktivitou ještě lépe a ve statistikách měl po 60 utkáních základní části 67 bodů, dalších 11 gólů a 16 nahrávek přidal ve 20 zápasech v play-off a výrazně pomohl týmu k mistrovskému titulu. Následně se radoval i z triumfu v bojích o Memorial Cup. I v dalším ročníku mezi juniory zářil, pak se však stal jeho osudem farmářský tým a soutěž AHL. Jen v ročníku 2005/06 si ho Kings vytáhli do NHL, kde odehrál deset utkání, dal jenu branku a tím jeho účinkování v nejlepší hokejové lize světa skončilo. V roce 2008 se vrátil do vlasti a hrál postupně v Třinci, Ústí nad Labem, Litvínově, Znojmě, Frýdku Místku, Havířově, Žilině, Zlíně a Porubě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

2002: Tomáš Plíhal (Kootenay Ice, WHL)

Tomáš Plíhal1.jpg

Útočník Liberce Tomáš Plíhal byl v roce 2001 draftován do NHLv pátém kole Žraloky ze San Jose a jako mnoho jiných evropských hráčů se záhy vypravil za oceán. Hned v premiérové sezoně v kanadské juniorské lize WHL se mu povedlo během základní části soutěže posbírat v 72 zápasech 86 bodů (32+54) a na konci vyřazovacích bojů se radoval z mistrovského titulu. Následně s týmem, v němž byl například i Slovák Marek Svatoš, oslavil zisk Memorial Cupu.

Plíhal pobyl za Atlantikem do roku 2009, za San Jose odehrál v NHL 89 utkání a posbíral 16 bodů, načež se vrátil do Evropy a zamířil do Finska, kde vystřídal dresy tří klubů. V roce 2010 se radoval s TPS z mistrovského titulu a o čtyři roky později byl s Tapparou stříbrný. Po návratu domů hrál v Třinci a ve Znojmě, na chleba si vydělával i v nižších německých soutěžích a nyní – v 39 letech - je hráčem třetiligového Jablonce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

2001: Martin Erat (Red Deer Rebels, WHL)

Martin Erat31.jpg

Martin Erat se stal šťastnou volbou Nashvillu v draftu roku 1999. Predátoři sáhli po českém útočníkovi až v sedmém kole draftu na konci druhé stovky, ale od roku 2001, kdy mu dali první šanci v NHL, byl jednou z opor mužstva. Ještě předtím ukázal svůj potenciál i v juniorské lize WHL. S celkem Red Deer Rebels vyválčil mistrovský titul, stal se nejproduktivnějším hráčem, nejlepším střelcem i nahrávačem ve vyřazovacích bojích a posléze vyhrál i Memorial Cup.

V NHL pak pětkrát během jedenácti sezon pokořil hranici padesáti kanadských bodů v základní části soutěže a v roce 2013 odcházel do Washingtonu jako jedna z klubových legend. Momentálně je třetím nejproduktivnějším hráčem (481 bodů) v historii Nashvillu, čtvrtým nejlepším střelcem (163 branek) a třetím nejlepším nahrávačem (318 asistencí). Kariéru zakončil čtyřmi sezonami v Brně a s Kometou vyhrál dvakrát mistrovský titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

1997: Pavel Rosa (Hull Olympiques, QMJHL)

Pavel Rosa.jpg

Útočník Pavel Rosa se stal v sezoně 1996/97 vůbec prvním českých hráčem, který vybojoval Memorial Cup. Bylo to během jeho druhého ročníku v Kanadě, který byl možná nejúspěšnějším v jeho bohaté kariéře. V základní části soutěže QMJHL posbíral v dresu celku Hull Olympiques 68 zápasech neuvěřitelných 153 bodů (63+90) a také v play-off si udržel průměr více než dvou bodů na utkání.

Už v premiérové sezoně obdržel cenu Michel Bergeron Trophy pro nejlepšího ofenzivního nováčka v lize, o rok později se stal nejlepším střelcem, nahrávačem i nejproduktivnějším hráčem soutěže, získal trofej pro nejlepšího ofenzivního hokejistu a ještě měl na kontě nejvíc kladných bodů v +/- bodování.

Litvínovský odchovanec byl obrovským talentem. V roce 1995 byl draftován jako 50. v celkovém pořadí Los Angeles a experti mu věštili skvělou kariéru, kupodivu se však v NHL neprosadil, nebo možná spíše nedostal pořádnou šanci, aby ukázal, co v něm vězí. V elitní zámořské soutěži odehrál jen 36 utkání a zaznamenal 18 bodů (5+13).

Ještě než opustil Ameriku, stal se v sezoně 2003/04 nejproduktivnějším hráčem v soutěži AHL a získal JB Sollenberger Trophy. Než v roce 2015 definitivně skončil s hokejem jako hráč Znojma, stačil vyhrát finskou a ruskou ligu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud