Jak se letos dařilo českým reprezentantům? Někteří zářili, jiní smutnili

Český reprezentační tým je před posledním zápasem letošního ročníku kompletní. V kádru je pět majitelů mistrovského titulu, vítěz Evropské ligy i Francouzského poháru. V pátek se utká s Itálií a o jeho momentální formě může leccos napovědět závěr klubové sezony.

V jakém složení by měl český tým nastoupit? Kdo má na hřišti dostat největší prostor a který z hráčů zůstane na lavičce? To je pro reprezentačního trenéra často mnohem větší oříšek než pro toho klubového.

Hráči na srazy přijíždějí na poslední chvíli, přiváží si nedoléčená zranění a ne každý z nich je na zápas stoprocentně přichystaný. Svou roli na výkonu může hrát i rozpoložení po náročné sezoně. Jak jsou na tom čeští fotbalisté?

Petr Čech – Chelsea, Anglie

Po náročné sezoně, která se ze začátku nevyvíjela úplně podle jeho představ, může být nakonec spokojený. S Chelsea v lize vybojoval třetí místo zajišťující přímý postup do Ligy mistrů a k tomu získal trofej pro vítěze Evropské ligy.

Petr Čech.jpg
Petr Čech má za sebou slušnou sezonu, kterou korunoval zisk poháru pro vítěze Evropské ligy. (Foto: Profimedia.cz)

Jaroslav Drobný – Hamburk, Německo

V letošním ročníku kryl záda brankářské jedničce Renému Adlerovi. Vedení Hamburku se před pár dny upsal na další dva roky.

Tomáš Vaclík – Sparta, Česká republika

V Evropské lize i domácí soutěži podával výborné výkony, spokojený být ale nemůže. Mistrovský titul mu nakonec proklouzl mezi prsty.

Michal Kadlec – Bayer Leverkusen, Německo

Letos toho moc nenahrál. Zimu promarodil a na jaře se jen s obtížemi dostával do sestavy.

Tomáš Sivok – Besiktas Istanbul, Turecko

V Turecku patřil mezi stabilní členy kádru stejně jako v reprezentaci. Ze sestavy ho vyřadilo pouze svalové zranění na konci března.

Sivok.jpg
Tomáš Sivok patřil k pilířům sestavy tureckého Besiktase. Stejnou roli by měl plnit i v národním týmu. (Foto: Profimedia.cz)

Theodor Gebre Selassie – Brémy, Německo

Premiérová sezona v zahraničí mu pořádně zhořkla, ačkoli hrál pravidelně. Ambiciózní Brémy v lize skončily až na čtrnáctém místě a v příštím roce mají co napravovat.

Marek Suchý – Spartak Moskva, Rusko

Se Spartakem skončil v domácí soutěži na pátém místě. Zahrál si i v základní skupině Ligy mistrů. Nastoupil do většiny utkání svého týmu.

Václav Procházka – Plzeň, Česká republika

Zažívá nejlepší období kariéry. Svezl se na plzeňské vlně, která ho vynesla až do reprezentace. Na srazu je jediným nováčkem.

David Limberský – Plzeň, Česká republika

Momentálně nejlepší levý bek běhající po českých trávnících. Do reprezentace jede jako lídr plzeňského mistra.

Limberský.jpg
David Limberský přijel na reprezentační sraz jako čerstvý mistr republiky, když titul vybojoval s Viktorií Plzeň. (Foto: Profimedia.cz)

Tomáš Kalas – Vitesse, Nizozemsko

S Vitesse měl našlápnuto k ligovému titulu, nakonec z toho bylo pouze čtvrté místo. Dvacetiletý mladík nechyběl v jediném zápase nizozemské Eredivisie.

Tomáš Hübschman – Šachtar Doněck, Ukrajina

Vzhledem k prodělaným neštovicím a drobným zraněním nehrál tak pravidelně jako v předchozích letech. Se Šachtarem suverénně ovládl nejvyšší ukrajinskou soutěž.

Tomáš Rosický – Arsenal, Anglie

Jako každoročně ho provázela četná zranění, kvůli kterým vynechal většinu sezony. S Arsenalem sice žádnou trofej nezískal, Kanonýři si však čtvrtým místem v lize zajistili alespoň postup do předkola Ligy mistrů.

Vladimír Darida – Plzeň, Česká republika

Velká naděje českého fotbalu patřila i letos k nejlepším hráčům na domácí scéně. Skvělou formu si přiveze i do reprezentace.

Ladislav Krejčí – Sparta, Česká republika

Další z čtveřice sparťanů, kteří si zápasem s Itálií budou chtít spravit chuť z druhého místa v Gambrinus lize. Nestřílelo mu to tolik jako loni, jinak má za sebou povedený ročník.

Jaroslav Plašil – Bordeaux, Francie

S Bordeaux skončil až na sedmém místě ligové tabulky, zvítězil ale ve Francouzském poháru a zajistil si tak účast v Evropské lize. V klubu z jihozápadní Francie patřil do trojice nejvytěžovanějších hráčů.

Petr Jiráček – Hamburk, Německo

Zranění, výpadky formy, karetní tresty. Sezonou se protrápil, v reprezentaci ale jako pokaždé odevzdá maximum.

Daniel Kolář – Plzeň, Česká republika

Plzeňský špílmachr výrazně pomohl k zisku mistrovského titulu. Je otázkou, jestli ho stejná úloha čeká i pod trenérem národního týmu.

David Lafata – Sparta, Česká republika

Na sraz přijíždí s nálepkou kanonýra, přestože se mu v posledních ligových zápasech tolik nedařilo. V soutěži nastřílel celkem dvacet branek a zaslouženě získal trofej pro nejlepšího kanonýra.

David Lafata.jpg
Prosadí se nejlepší střelec české Gambrinus ligy David Lafata v kvalifikačním utkání s Itálií? (Foto: Profimedia.cz)

Tomáš Pekhart – Norimberk, Německo

V reprezentaci dodatečně nahradil zraněného Matěji Vydru. V bundeslize odehrál 31 zápasů, ve kterých nastřílel čtyři branky.

Václav Kadlec – Sparta, Česká republika

Po zápase s Duklou neskrýval zklamání. Sparťané ani letos nezískali žádnou trofej a nepomohla jim k tomu ani Kadlecova životní sezona. Tu příští pravděpodobně stráví v některém ze zahraničních klubů.

Libor Kozák – Lazio, Itálie

Má za sebou rozpačitý ročník. V lize nevstřelil jedinou branku, zato se mu nebývale dařilo v Evropské lize. Římský celek v ní sice skončil už ve čtvrtfinále, Kozák ale zvládl nasázet osm branek a stal se nejlepším střelcem soutěže. Před koncem klubové sezony získal Italský pohár.

Doporučujeme

Články odjinud