9. Petr Čech - 19 let, 8 měsíců, 23 dní  Žádný brankář si neprožil debut v českém seniorském reprezentačním týmu dříve než Petr Čech. Tehdy talentovaný mladíček ze Sparty si odbyl premiéru v národním celku dospělých v únoru roku 2002 v přátelském střetnutí proti Maďarsku. Češi tehdy v rámci soustředění na Kypru porazili svého soupeře před třemi stovkami diváků díky brankám Václava Kolouška a Jana Kolera a nadějný gólman udržel ve svém úvodním utkání čisté konto. Profimedia.cz
 8. Tomáš Kalas - 19 let, 5 měsíců, 30 dní  Odchovanec olomouckého fotbalu Tomáš Kalas si odbyl debut v seniorském národním týmu 14. listopadu 2012. Tehdy ho povolal poprvé do reprezentace k přátelskému utkání se Slováky trenér Michal Bílek. Stříbrný medailista z Eura devatenáctiletých v roce 2011 si během premiéry v národním týmu zahrál necelých dvacet minut. Profimedia.cz
 7. Milan Baroš - 19 let, 5 měsíců, 28 dní  Druhý nejlepší reprezentační střelec zažil velmi vydařenou reprezentační premiéru, kterou si odbyl v roce 2001 v přátelském zápase s Belgií na Letné. Milan Baroš naskočil do druhého poločasu a necelých deset minut před koncem srovnal na konečných 1:1. Zajímavostí je, že v gól proměnil i druhý reprezentační zápas, do kterého opět nastoupil až po přestávce. Profimedia.cz
 6. Martin Lukeš - 19 let, 5 měsíců, 5 dní  Bilance ex-ostravského záložníka Martina Lukeše v národním týmu je skvělá. Odehrál dva zápasy a vstřelil dva góly. A oba dal během svého debutu ve Slovinsku, kam se reprezentace pod trenérem Chovancem vydala na přátelské utkání v roce 1998. Lukeš se na hřiště dostal v 56. minutě a po dvou minutách už se radoval z branky. Uplynuly další dvě minuty a Lukeš uzavřel skóre na 3:1. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

9 nejmladších debutantů v české fotbalové reprezentaci. Nejlépe zvládl premiéru Martin Lukeš

Pokaždé, když se ve fotbalové reprezentaci objeví hráč, který ještě nemá 20 let, je na něho upřena velká pozornost. V historii samostatného českého národního týmu najdeme debutantů, kterým bylo teprve „-náct“, hned několik.

Jsou to přibližně tři roky, co se zásadně změnil žebříček nejmladších českých debutantů v dresu fotbalové reprezentace. V následujících kapitolách najdete devět hráčů, kteří nastoupili za seniorskou reprezentaci ještě před dvacátými narozeninami.

6. Martin Lukeš - 19 let, 5 měsíců, 5 dní

Bilance ex-ostravského záložníka Martina Lukeše v národním týmu je skvělá. Odehrál dva zápasy a vstřelil dva góly. A oba dal během svého debutu ve Slovinsku, kam se reprezentace pod trenérem Chovancem vydala na přátelské utkání v roce 1998.

Lukeš se na hřiště dostal v 56. minutě a po dvou minutách už se radoval z branky. Uplynuly další dvě minuty a Lukeš uzavřel skóre na 3:1.

Pokračování 6 / 10

5. Tomáš Rosický - 19 let, 4 měsíce, 19 dní

Malý Mozart debutoval v národním dresu v roce 2000. Parta okolo Pavla Nedvěda, Patrika Bergera či Jana Kollera zahájila sezonu výhrou 3:2 v Irsku. Tomáš Rosický se na hřiště dostal na posledních osm minut.

Pokračování 7 / 10

4. Tomáš Necid - 19 let, 3 měsíce, 6 dní

Útočník Tomáš Necid měl v několika sezonách velkou smůlu na zranění. Přitom to vypadalo, že měl nakročeno k velmi nadějné kariéře na klubové i reprezentační úrovni.

Poprvé si zahrál v posledním zápase roku 2008, v kvalifikaci proti San Marinu. Trenér Rada ho do hry poslal v 66. minutě a tehdy devatenáctiletý útočník osm minut před koncem uzavřel skóre na 3:0.

Pokračování 8 / 10

3. Václav Kadlec - 18 let, 4 měsíce, 22 dní

Václav Kadlec si poprvé zahrál v reprezentaci už v roce 2010 během kvalifikačního zápasu o Euro na půdě Lichtenštejnska. Do hry naskočil od začátku a vytvořil mladý útok s Tomášem Necidem, který otevřel skóre. Kadlec ve 28. minutě dával po přihrávce Rosického na konečných 2:0. Touto brankou se v tu chvíli stal nejmladším reprezentačním střelcem v historii.

Pokračování 9 / 10

2. Jan Polák 18 let - 1 měsíc, 14 dní

Defenzivní štít Jan Polák odehrál v roce 1999 posledních patnáct minut přípravného zápasu v Polsku a na dlouhých 11 let se stal nejmladším českým reprezentantem v historii. Do hry zasáhl v době, kdy domácí vedli 2:0. Češi nakonec dokázali už jen snížit. Další nominace se dočkal v následujícím roce, pak si ale musel na reprezentační pozvánku počkat dlouhých pět let.

Pokračování 10 / 10

1. Adam Hložek - 18 let, 1 měsíc, 10 dní

Když 4. září 2020 nastoupil na bratislavské hřiště na Tehelném poli v základní sestavě v utkání Ligy národů proti Slovensku Adam Hložek, stal se v tu chvíli nejmladším debutantem v reprezentačním celku v historii. Na hrotu útoku odehrál tehdy čerstvě osmnáctiletý talent 72 minut a podílel se na výhře 3:1. Hložka střídal za stavu 2:0 Michael Krmenčík, který v 86. minutě zaznamenal třetí českou branku.