9. Florin Nita (Rumunsko) – 1,35 milionu eur  Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V předminulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě pak měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v uplynulé sezoně. Jarní část soutěže strávil na hostování v Pardubicích a nyní je volným hráčem. Profimedia.cz

9. Florin Nita (Rumunsko) – 1,35 milionu eur
Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V předminulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě pak měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v uplynulé sezoně. Jarní část soutěže strávil na hostování v Pardubicích a nyní je volným hráčem. Profimedia.cz

 7. - 8. Lukáš Haraslín (Slovensko) - 1,5 milionu eur  Sparta měla loni v létě problémy na levé straně hřiště a na konci prázdnin je (vy)řešila mimo jiné i příchodem Slováka Lukáše Haraslína. Talentovaného borce uvolnilo na hostování do konce sezony italské Sassuolo, kde měl podepsanou smlouvu do konce ročníku 2022/23. Haraslín se - pro mnohé překvapivě - na Letné velmi rychle adaptoval a zapadl do kádru. Do prvního utkání v české lize šel jako střídající hráč, pak už byl pokaždé členem základní sestavy. V 29 zápasech dal čtyři góly a připsal si šest asistencí a ve Spartě zřejmě moc nepřemýšleli, zda uplatní opci na jeho přestup. To se také na začátku července 2022 stalo. Letenští za slovenského reprezentanta zaplatili půldruhého milionu eur. Profimedia.cz
 7. - 8. Kaan Kairinen (Finsko) - 1,5 milionu eur  Sparta letos v zimě přivedla na Letnou čtyři cizince. Tím nejdražším byl finský reprezentační záložník Kaan Kairinen, který si získal místo v základní sestavě a skvělými výkony pomohl k mistrovskému titulu. Čtyřiadvacetiletý středopolař si do statistik připsal v 15 zápasech jeden gól a čtyři nahrávky. Podle portálu TransferMarkt za něho Pražané zaplatili norskému Lilleströmu půldruhého milionu eur. Na Letné má podepsaný kontrakt do roku 2026. Profimedia.cz
 6. David Moberg Karlsson (Švédsko) – 1,65 milionu eur  V prosinci roku 2018 přivedla Sparta na Letnou Švéda Davida Moberga Karlssona. Útočník, který před příchodem do Prahy prošel šesti kluby, podepsal smlouvu do konce ročníku 2021/22. V české lize stihl odehrát 71 utkání, ve kterých nastřílel 19 branek a k nim přidal 16 asistencí. V ročníku 2020/21 si vedl skvěle a nastřílel deset gólů, v tom následujícím měl po podzimní části na kontě jen dvě přesné trefy a v lednu ho Sparta prodala za milion eur do japonské Urawy. Profimedia.cz
 4. – 5. Martin Minčev (Bulharsko) – 2 miliony eur  Martin Minčev byl jediným zahraničním hráčem, který přišel do Sparty v éře trenéra Václava Kotala. Tehdy devatenáctiletý bulharský talent stál Pražany dva miliony eur, které poslali na účet klubu Černo More Varna. Ofenzivní záložník nebo útočník má na Letné podepsanou smlouvu do roku 2024 a podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena jeden milion eur. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

9 nejdražších cizinců, které Sparta přivedla na Letnou. Rekordmanem je (stále) Stanciu

Pražská Sparta vždy patřila k nejsilnějším klubům na domácím přestupovém trhu. Svou sílu demonstrovala třeba tehdy, když angažovala trenéra Stramaccioniho a během jediného léta utratila za posily více než čtvrt miliardy korun. A Letenští utráceli i v mnoha jiných letech.

Sparta často loví v zahraničních vodách. Za koho zaplatil klub z Letné nejvíc peněz? Devět nejdražších cizinců (podle údajů z portálu TransferMarkt), které Sparta koupila, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

9. Florin Nita (Rumunsko) – 1,35 milionu eur

Florin Nita.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici.

V předminulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě pak měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v uplynulé sezoně. Jarní část soutěže strávil na hostování v Pardubicích a nyní je volným hráčem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

7. - 8. Lukáš Haraslín (Slovensko) - 1,5 milionu eur

Lukáš Haraslín.jpg

Sparta měla loni v létě problémy na levé straně hřiště a na konci prázdnin je (vy)řešila mimo jiné i příchodem Slováka Lukáše Haraslína. Talentovaného borce uvolnilo na hostování do konce sezony italské Sassuolo, kde měl podepsanou smlouvu do konce ročníku 2022/23. Haraslín se - pro mnohé překvapivě - na Letné velmi rychle adaptoval a zapadl do kádru.

Do prvního utkání v české lize šel jako střídající hráč, pak už byl pokaždé členem základní sestavy. V 29 zápasech dal čtyři góly a připsal si šest asistencí a ve Spartě zřejmě moc nepřemýšleli, zda uplatní opci na jeho přestup. To se také na začátku července 2022 stalo. Letenští za slovenského reprezentanta zaplatili půldruhého milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

7. - 8. Kaan Kairinen (Finsko) - 1,5 milionu eur

Kaan Kairinen.jpg

Sparta letos v zimě přivedla na Letnou čtyři cizince. Tím nejdražším byl finský reprezentační záložník Kaan Kairinen, který si získal místo v základní sestavě a skvělými výkony pomohl k mistrovskému titulu. Čtyřiadvacetiletý středopolař si do statistik připsal v 15 zápasech jeden gól a čtyři nahrávky. Podle portálu TransferMarkt za něho Pražané zaplatili norskému Lilleströmu půldruhého milionu eur. Na Letné má podepsaný kontrakt do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

6. David Moberg Karlsson (Švédsko) – 1,65 milionu eur

David Moberg Karlsson.jpg

V prosinci roku 2018 přivedla Sparta na Letnou Švéda Davida Moberga Karlssona. Útočník, který před příchodem do Prahy prošel šesti kluby, podepsal smlouvu do konce ročníku 2021/22. V české lize stihl odehrát 71 utkání, ve kterých nastřílel 19 branek a k nim přidal 16 asistencí. V ročníku 2020/21 si vedl skvěle a nastřílel deset gólů, v tom následujícím měl po podzimní části na kontě jen dvě přesné trefy a v lednu ho Sparta prodala za milion eur do japonské Urawy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

4. – 5. Martin Minčev (Bulharsko) – 2 miliony eur

Martin Minčev.jpg

Martin Minčev byl jediným zahraničním hráčem, který přišel do Sparty v éře trenéra Václava Kotala. Tehdy devatenáctiletý bulharský talent stál Pražany dva miliony eur, které poslali na účet klubu Černo More Varna. Ofenzivní záložník nebo útočník má na Letné podepsanou smlouvu do roku 2024 a podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena jeden milion eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

4. – 5. Semih Kaya (Turecko) – 2 miliony eur

Semih Kaya.jpg

Turecký stoper Semih Kaya přišel do Sparty v létě roku 2017 za dva miliony eur z Galatasaraye Istanbul. Bývalý spoluhráč Tomáše Ujfalušiho se měl stát novým lídrem zadních řad, jenže hned v úvodním zápase proti Bohemians 1905 se zranil a musel na operaci. Po zotavení se už na hřiště nikdy pořádně nedostal. Když po třech letech Letnou opouštěl, měl na kontě pouze 28 ligových startů a dva vstřelené góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

3. Dávid Hancko (Slovensko) – 2,5 milionu eur

Dávid Hancko.jpg

Talentovaný stoper Dávid Hancko odehrál v české lize tři sezony. Nejprve byl ve Spartě jen na hostování z italské Fiorentiny, to se ovšem v létě 2021 změnilo v přestup, za který Pražané zaplatili přibližně 64 milionů korun, což ze slovenského reprezentačního beka udělalo v tu chvíli jednu z nejdražších posil v klubové historii.

Hancko si na Letné vybudoval velmi slušnou pozici a Sparta na jeho výkonech hodně stála. Bylo jen otázkou času, než se přestěhuje na známější adresu. V 76 ligových střetnutích dal 14 gólů a zaznamenal osm nahrávek. Podle portálu TransferMarkt byl suverénně nejdražším stoperem ve Fortuna lize. Loni v srpnu ho za šest milionů eur získal Feyenoord Rotterdam, s nimž podepsal smlouvu do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

2. Tal Ben Chaim (Izrael) – 2,9 milionu eur

Tal Ben Chaim.jpg

Ofenzivní záložník z Izraele dorazil na Letnou v létě roku 2017 za necelé tři miliony eur, tedy přibližně za 76 milionů korun, a stal se v tu chvíli nejdražším hráčem ligy. Sparťanští fanoušci od něho hodně čekali, jenže Tal Ben Chaim přišel se zdravotními problémy, a to zřejmě poznamenalo celou jeho kariéru v pražském klubu. Bývalý hráč Maccabi Tel Aviv si připsal během tří sezon v české lize na konto jen 20 startů a dvě asistence. V létě 2020 se vrátil jako volný hráč zpět do klubu, odkud do Sparty odešel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

1. Nicolae Stanciu Rumunsko) – 3,75 milionu eur

Nicolae Stanciu.jpg

Byl to tehdy nový ligový rekord. Nicolae Stanciu byl přestupovou prioritou Sparty číslo jedna, jeho příchod se ale protahoval. Čtyřiadvacetiletý Rumun však nakonec dorazil na Letnou na konci ledna 2018 a podepsal smlouvu do roku 2021.

Původně se spekulovalo, že nejdražší hráč belgické ligy přestoupí z Anderlechtu za sumu přesahující sto milionů korun, nakonec však stál v přepočtu asi 96 milionů korun. Ve Spartě dostal Rosického desítku a fanoušci věřili, že bude výrazně úspěšnější, než tehdejší drahé letní posily. Láska jim ale dlouho nevydržela. Stanciu jen o rok později „prchl“ z Letné za penězi do Saúdské Arábie, odkud se oklikou po půl roce vrátil do české ligy, ale posílil úhlavního rivala – Slavii.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud