Graeme McCormack (Kanada) – Hradec Králové  Než se v roce 2021 objevil na českých kluzištích, strávil kanadský obránce Graeme McCormack tři sezony na Slovensku, kde postupně oblékal dresy Nitry, Trenčína a Michalovců. Předloni v létě podepsal roční kontrakt s opcí v Hradci Králové a loni jej prodloužil do konce ročníku 2023/24. S výkony jednatřicetiletého borce jsou v Pardubících zřejmě spokojení. V základní části aktuální sezony odehrál 51 zápasů a do statistik si zapsal 22 bodů za sedm gólů a 15 nahrávek, takže byl druhým nejproduktivnějším bekem v týmu. Profimedia.cz
 Kevin Klima (USA) – Hradec Králové  I když je Kevin Klima synem české hokejové legendy  Petra Klímy , má americký pas, takže do tohoto výběru bezpochyby patří. Pětadvacetiletý útočník se narodil v Tampě na Floridě, prošel prestižními juniorskými soutěžemi OHL a QMJHL, epizodně si zahrál v  AHL  a v sezoně 2018/19 se přesunul přes Atlantik do vlasti svého otce. Vystřídal dresy Kadaně, Chomutova, Sparty a Hradce Králové, kde kam odešel v sezoně 2019/20. V ročníku 2021/22 si vytvořil ligové maximum ziskem 35 bodů v 54 zápasech, v tom současném se mu v základní části tolik nedařilo, ale do vyřazovacích bojů vlétl s obrovskou chutí a v pěti zápasech posbíral čtyři body za tři góly a asistenci. Profimedia.cz
 Christophe Lalancette (Kanada) – Hradec Králové  V roce 2012 byl útočník Christophe Lalancette draftován Žraloky ze San Jose, ale v NHL se nikdy neobjevil. Jako řada jeho krajanů se tedy vydal za výdělkem do Evropy. Nejprve zakotvil dva roky v Michalovcích a od minulé sezony obléká dres Hradce Králové. Na východě Čech se vyprofiloval v jednoho z klíčových hráčů, a tak není divu, že už si ho v klubu pojistili i pro příští sezonu. V základní části byl druhým nejproduktivnějším hráčem mužstva a hodně se od něho čeká také v bojích o medaile. Profimedia.cz
 Ethan Werek (Kanada) – Hradec Králové  Na kanadského útočníka Ethana Wereka si velmi dobře pamatují fanoušci třineckých Ocelářů. V roce 2019 se totiž významnou měrou podílel na zisku mistrovského titulu. Následně zamířil do Kontinentální hokejové ligy a upsal se čínskému Kunlunu, kde hrál až do konce letošního ledna, načež se přestěhoval do Hradce Králové. Na východě Čech má smlouvu do konce sezony. Jednatřicetiletý borec byl v roce 2009 draftován ve druhém kole New Yorkem Rangers, ale v NHL si nikdy nezahrál. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

9 hokejistů ze zámoří v extraligovém semifinále. Jen Pardubice nemají žádného

Už jen čtyři celky jsou ve hře o extraligové zlato. V každém najdeme několik cizinců, z nichž někteří patří mezi klíčové hráče. O medaile v nejvyšší české soutěži si to rozdá i pár hráčů ze zámoří.

Na hráče ze zámoří jsme si v extralize v posledních letech už zvykli. V aktuální sezoně se objevil na kluzištích v nejvyšší tuzemské lize tucet Kanaďanů a šest Američanů. Někteří už mají po sezoně, jiní se chystají na semifinálové boje. Tyto borce najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Jérémie Blain (Kanada) – Hradec Králové

Jérémie Blain-Hr. Králové1.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 48 zápasů – 23 bodů (4+19)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 5 zápasů – 1 bod (0+1)

V roce 2010 prošel obránce Jérémie Blain draftem NHL, když si ho ve čtvrtém kole vybral Edmonton, ale v elitní zámořské lize se nikdy neobjevil. Jako řada jeho krajanů se sbalil a vyrazil okusit něco hokejového chleba do Evropy.

Jeho první zastávkou byla liga EBEL, kterou hrál v barvách Villachu a Innsbrücku. Od sezony 2018/19 byl hráčem Sparty a patřil k oporám mužstva. Po dvou letech se rozhodl změnit povětří a upsal se Hradci Králové, kde se stal klíčovým hráčem mužstva. V současném ročníku posbíral 23 bodů v 48 zápasech, v play-off má na kontě jeden bod. V základní části patřil mezi nejproduktivnější extraligové zadáky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Graeme McCormack (Kanada) – Hradec Králové

Graeme McCormack1.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 51 zápasů – 22 bodů (7+15)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 5 zápasů – 1 bod (0+1)

Než se v roce 2021 objevil na českých kluzištích, strávil kanadský obránce Graeme McCormack tři sezony na Slovensku, kde postupně oblékal dresy Nitry, Trenčína a Michalovců. Předloni v létě podepsal roční kontrakt s opcí v Hradci Králové a loni jej prodloužil do konce ročníku 2023/24. S výkony jednatřicetiletého borce jsou v klubu zřejmě spokojení. V základní části aktuální sezony odehrál 51 zápasů a do statistik si zapsal 22 bodů za sedm gólů a 15 nahrávek, takže byl druhým nejproduktivnějším bekem v týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Kevin Klima (USA) – Hradec Králové

Kevin Klima2.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 42 zápasů – 17 bodů (9+8)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 5 zápasů – 4 body (3+1)

I když je Kevin Klima synem české hokejové legendy Petra Klímy, má americký pas, takže do tohoto výběru bezpochyby patří. Pětadvacetiletý útočník se narodil v Tampě na Floridě, prošel prestižními juniorskými soutěžemi OHL a QMJHL, epizodně si zahrál v AHL a v sezoně 2018/19 se přesunul přes Atlantik do vlasti svého otce.

Vystřídal dresy Kadaně, Chomutova, Sparty a Hradce Králové, kde kam odešel v sezoně 2019/20. V ročníku 2021/22 si vytvořil ligové maximum ziskem 35 bodů v 54 zápasech, v tom současném se mu v základní části tolik nedařilo, ale do vyřazovacích bojů vlétl s obrovskou chutí a v pěti zápasech posbíral čtyři body za tři góly a asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Christophe Lalancette (Kanada) – Hradec Králové

Christophe Lalancette1.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 50 zápasů – 34 bodů (13+21)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 5 zápasů – 3 body (2+1)

V roce 2012 byl útočník Christophe Lalancette draftován Žraloky ze San Jose, ale v NHL se nikdy neobjevil. Jako řada jeho krajanů se tedy vydal za výdělkem do Evropy. Nejprve zakotvil dva roky v Michalovcích a od minulé sezony obléká dres Hradce Králové. Na východě Čech se vyprofiloval v jednoho z klíčových hráčů, a tak není divu, že už si ho v klubu pojistili i pro příští sezonu. V základní části byl druhým nejproduktivnějším hráčem mužstva a hodně se od něho čeká také v bojích o medaile.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Ethan Werek (Kanada) – Hradec Králové

Ethan Werek.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 8 zápasů – 2 body (0+2)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 5 zápasů – 3 body (0+3)

Na kanadského útočníka Ethana Wereka si velmi dobře pamatují fanoušci třineckých Ocelářů. V roce 2019 se totiž významnou měrou podílel na zisku mistrovského titulu. Následně zamířil do Kontinentální hokejové ligy a upsal se čínskému Kunlunu, kde hrál až do konce letošního ledna, načež se přestěhoval do Hradce Králové. Na východě Čech má smlouvu do konce sezony. Jednatřicetiletý borec byl v roce 2009 draftován ve druhém kole New Yorkem Rangers, ale v NHL si nikdy nezahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Peter Krieger (USA) - Vítkovice

Peter Krieger.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 46 zápasů – 34 bodů (16+18)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 6 zápasů – 1 bod (0+1)

Rovnou z amerických juniorských soutěží se vypravil v pouhých šestnácti letech do Evropy útočník Peter Krieger. Zakotvil na rok ve švédském Västerviksu, načež se v roce 2020 vrátil zpět Ameriky. Po jedné sezoně ale opět nabral směr na východ a upsal se Zvolenu. Na Slovensku se mu hodně dařilo a v tamní extralize si držel průměr téměř jednoho bodu na utkání. Před aktuálním ročníkem zamířil do Vítkovic a našel tam ideální prostředí pro rozvoj svých schopností. Základní část aktuální sezony odehrál ve velkém stylu a byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem mužstva. V klubu má podepsanou smlouvu až do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Willie Raskob (USA) – Vítkovice

Willie Raskob.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 52 zápasů – 28 bodů (5+23)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 6 zápasů – 3 body (1+2)

Americký obránce Willie Raskob kroutí třetí sezonu na evropských kluzištích. Tu první odehrál v Dánsku, v minulém ročníku působil v Nitře a nyní je oporou Vítkovic, kde jsou s výkony osmadvacetiletého borce nesmírně spokojeni. Raskob byl v základní části soutěže nejproduktivnějším bekem mužstva a s chutí vstoupil i do vyřazovacích bojů, v nichž si v šesti čtvrtfinálových duelech připsal do statistik tři body.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Peter Mueller (USA) – Vítkovice

Petr Mueller-Vítkovice.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 36 zápasů – 35 bodů (18+17)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 6 zápasů – 6 bodů (3+3)

Čtyřiatřicetiletý americký útočník Peter Mueller byl čtyři roky hráčem Komety. Sázka na něj se brněnskému klubu náramně vyplatila a z Muellera se stala klíčová postava týmu. V současné době sbírá body v dresu Vítkovic a jde mu to stejně dobře jako v předchozím působišti.

V roce 2006 se stal osmičkou draftu a v dalších letech odehrál téměř tři stovky zápasů v NHL, po sezoně 2012/13 však nečekaně zamířil do Evropy. Před příchodem do Komety hrál hrál za rakouský Salcburk, předtím působil v Malmö a dva roky strávil v Klotenu. Hned první ročník ve švýcarské lize mu vyšel na výbornou a v základní části posbíral 46 kanadských bodů. Díky 24 vstřeleným gólům se dokonce stal nejlepším kanonýrem soutěže.

Do české extraligy přišel před sezonou 2018/19 z Rakouska a okamžitě se zařadil mezi největší hvězdy soutěže. Hned v premiérovém ročníku se stal nejproduktivnějším cizincem ligy a získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče. V ročníku 2020/21 byl se 64 body nejproduktivnějším hokejistou extraligy.

Na českých kluzištích nyní završuje pátou sezonu a stále si drží průměr více než jednoho kanadského bodu na utkání. Ve sbírce úspěchů mu chybí extraligový titul, který by si bezpochyby zasloužil získat. Dočká se ho letos?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Adam Smith (Kanada) – Oceláři Třinec

Adam Smith1.jpg

Bilance v základní části sezony 2022/23: 8 zápasů – 1 bod (0+1)
Bilance v play-off sezony 2022/23: 9 zápasů – 0 bodů

Kanadský obránce Adam Smith se v české nejvyšší soutěži zatím rozkoukává. V extralize se objevil poprvé před několika týdny poté, co přišel ze zámoří a podepsal kontrakt do konce sezony. V základní části stihl odehrál osm utkání, ve kterých zaznamenal jednu asistenci, v play-off dosud nebodoval.

Smith je jedním z hráčů, kteří prošli draftem NHL. V roce 2016 po něm v sedmém kole na konci druhé stovky sáhl Nashville, v elitní zámořské lize se ale nikdy neobjevil. Angažmá v Třinci je jeho první štací za Atlantikem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud