9 hokejistů z NHL, nad jejichž smlouvami kluboví manažeři hořce pláčou

Máme za sebou polovinu aktuální sezony NHL. Některé kluby se ještě před jejím začátkem elegantně a chytře zbavily hráčů, jejichž výkony neodpovídaly platu uvedenému ve smlouvě, v řadě týmů však zůstali borci, kteří jsou „tak trochu na obtíž“.

slide-nejhorší smlouvy.jpg

Napříč celou NHL najdeme spoustu špatných kontraktů, z nichž má nejeden klubový manažer neklidné spaní. Jedná se o hokejisty, kteří berou velké peníze, ale jsou už třeba za zenitem výkonnosti, trápí je často zranění nebo se z nich kdovíkam vypařil talent, který z nich sršel při podpisu smlouvy. V následujících kapitolách najdete devět hráčů, jejichž smlouvy mohou být pro jejich zaměstnavatele větší či menší noční můrou.

Pokračování 2 / 10

9. Henrik Zetterberg (Detroit Red Wing)

Henrik Zetterberg.jpg

Smlouva: 6,1 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2021
Bilance v aktuální sezoně: 41 zápasů, 28 bodů (7+21)

Teď si možná klepete na čelo. Henrik Zetterberg je už pátou sezonu skvělým kapitánem a jedním z tahounů Detroitu, takže co dělá v tomto žebříčku? Zároveň je ale také rychle stárnoucím hráčem, jehož produktivita jde pomalu, ale vytrvale dolů.

Problémem není jeho současná výkonnost a více než šestimilionový roční plat (i když i ten je vzhledem k výkonům některých stejně nebo hůře placených hráčů v NHL vysoký), ale délka kontraktu, který vyprší až po sezoně 2020/21, kdy bude švédskému útočníkovi 40 let. Jen stěží bude za pár let sbírat přes 70 bodů za sezonu, jako to dělal v době, kdy dvanáctiletou smlouvu ve městě automobilů podepisoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

8. Zach Parise (Minnesota Wild)

Zach Parise-Minnesota.jpg

Smlouva: 7,538 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2025
Bilance v aktuální sezoně: 30 zápasů, 20 bodů (8+12)

Útočník Zach Parise je bezpochyby vynikající hokejista, ale při pohledu na jeho smlouvu se jednomu musí zatočit hlava. Ještě když hrál za New Jersey Devils, dokázal nastřílet v základní části sezony přes 40 branek a nasbírat skoro sto bodů. Od té doby už ale na podobná čísla nikdy nedosáhl.

Kontrakt v Minnesotě mu zajišťuje ročně přes sedm a půl milionu dolarů a vyprší, až když mu bude 41 let. Což o to, v současné době by to mohla být s hodně přivřenýma očima roční gáže odpovídající jeho výkonům, ale co za pět a více let, až se bude Parise blížit ke čtyřicítce? V Minnesotě budou zjevně platit velké peníze za služby hráče, který už má svá nejlepší léta dávno za sebou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

7. Evander Kane (Buffalo Sabres)

Evander Kane-Buffalo.jpg

Smlouva: 5,25 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2018
Bilance v aktuální sezoně: 29 zápasů, 15 bodů (10+5)

Ve své první sezoně ve Winnipegu (2011/12) nastřílel útočník Evander Kane třicet branek v 74 zápasech. To budilo velký respekt. Juniorský mistr světa z roku 2009 měl všechny předpoklady k tomu, aby jednou dokázal nasázet do sítí soupeřů během základní části soutěže padesát gólů, ale dnes už tomu asi nikdo nevěří. To by totiž musel méně flámovat a víc trénovat. Navíc stráví spoustu času na marodce.

Pokud se Kane nedá rychle do kupy, svůj mimořádný talent promrhá. V Buffalu má smlouvu do konce příští sezony s roční gáží 5,25 milionu dolarů. To je zatraceně hodně na to, co předvádí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

6. Jordan Staal (Carolina Hurricanes)

Jordan Staal.jpg

Smlouva: 6 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2023
Bilance v aktuální sezoně: 34 zápasů, 18 bodů (8+10)

Ještě nedávno se napříč NHL všeobecně mínilo, že Jordan Staal je typem hráče, jehož by chtěl mít v týmu každý trenér. Měl pověst cenného hokejisty a jednoho z nejlépe bránících útočníků v soutěži. V každém zápase stráví na ledě průměrně přes 18 minut.

Osmadvacetiletý centr by mohl bodově excelovat podobně jako Sidney Crosby či Jevgenij Malkin, jenže právě jeho defenzivní úkoly na ledě mu ubírají na produktivitě. Hvězda s jeho platem a délkou smlouvy by však měla přece jen zářit o dost jasněji. Když někomu platíte po dobu deseti let šest milionů dolarů ročně, asi čekáte trochu víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

5. Rick Nash (New York Rangers)

Rick Nash.jpg

Smlouva: 7,8 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2018
Bilance v aktuální sezoně: 30 zápasů, 20 bodů (13+7)

Rick Nash je skvělý hokejista, který však nikdy nebyl vůdčím typem. Má dny, kdy je naprosto jedinečný a předvádí geniální výkony, občas se však stane, že zapadne do šedivého průměru. A průměrná byla z jeho pohledu prakticky celá minulá sezona. Ta současná pak na ni (bohužel) navázala.

Zlatý medailista z olympiády ve Vancouveru si v Rangers přijde na necelých osm milionů dolarů ročně a za tyto peníze od něho všichni chtějí vidět adekvátní výkony. Jenže v letošní sezoně nasbíral ve 30 zápasech jen 20 bodů. Pořád umí dávat góly, je silný v útoku i v defenzívě a platný v přesilových hrách, ale astronomický plat to zkrátka nevyváží,

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

4. Marián Gáborík (Los Angeles Kings)

Marián Gáborík.jpg

Smlouva: 4,875 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2021
Bilance v aktuální sezoně: 19 zápasů, 5 bodů (2+3)

Skauti a manažeři Los Angeles Kings se před třemi lety plácali po ramenou. Povedlo se jim totiž během sezony získat hráče, který v play-off jejich tým táhl za Stanley Cupem. Marián Gáborík tehdy zaznamenal v 26 zápasech ve vyřazovacích bojích 22 bodů a nastřílel 14 gólů.

Ve vítězné euforii mu tehdy klub nabídl sedmiletou smlouvu s roční gáží ve výši téměř pěti milionů dolarů. Dnes by si za to titíž lidé nejraději naliskali. Možná si tenkrát skauti naivně mysleli, že by slovenský útočník mohl zůstat pár sezon zdravý, ale jak ukázal minulý ročník (a potvrzuje to i ten současný), bylo to jen zbožné přání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

3. Ryan Callahan (Tampa Bay Lightning)

Ryan Callahan.jpg

Smlouva: 5,8 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2020
Bilance v aktuální sezoně: 18 zápasů, 4 body (2+2)

Ryan Callahan býval považován za ideálního bojovníka pro vyřazovací boje. V americkém tisku se dokonce před několika lety psalo, že tým, který by měl v sestavě 18 Callahanů, by určitě vyhrál Stanley Cup. Jenže už to neplatí.

Jednatřicetiletý forvard hraje bez vášně a zaujetí a do statistik si v současné sezoně připsal jen čtyři body. Vypadá to, že se jeho výkonnost ocitla za zenitem a bude už jen klesat dolů.

Manažeři Tampy Bay byli v roce 2014 překvapivě štědří, když Callahanovi nabídli k podpisu šestiletý kontrakt, který mu zajišťuje 34,8 milionu dolarů, tedy roční příjem 5,8 milionu dolarů až do jeho 35 let. Navíc má ve smlouvě doložku o nemožnosti výměny do jiného klubu, a to už jed dost velký problém…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

2. Dion Phaneuf (Ottawa Senators)

Dion Phaneuf-Ottawa.jpg

Smlouva: 7 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2021
Bilance v aktuální sezoně: 39 zápasů, 16 bodů (5+11)

Kanadský obránce Dion Phaneuf býval jedním z nevytěžovanějších zadáků v NHL, ale ani to už není pravda. Pro mnohé odborníky je výše a délka jeho kontraktu, který uzavřel v roce 2013 v Torontu, zarážející a mluví o něm jako o jednom z nejvíce přeplácených hráčů v soutěži. Je s podivem, že se v něm v minulé sezoně zhlédla Ottawa, kde už nejspíš trejdu, v němž bylo zapojeno devět hráčů, hořce litují.

Phaneuf je sice poměrně produktivním bekem, ale na druhou stranu se nechává zbytečně často vylučovat a oslabuje tým. I to je možná jeden z důvodů, proč se Maple Leafs v uplynulých šesti sezonách, kdy Phaneuf v klubu hrál, dostali jen jednou do play-off. V minulém ročníku posbíral urostlý bek 90 trestných minut, o sezonu dříve to bylo 108  a rok předtím dokonce 144.

Jednatřicetiletý hráč pobírá sedm milionů dolarů ročně a brát je bude až do roku 2021. Jen pro srovnání – jeho parťák z Ottawy, Švéd Erik Karlsson, držitel dvou ocenění Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL, bere ročně o půl milionu dolarů méně…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

1. Dustin Brown (Los Angeles Kings)

Dustin Brown.jpg

Smlouva: 5,875 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2022
Bilance v aktuální sezoně: 39 zápasů, 16 bodů (5+11)

Dvaatřicetileté americké křídlo si zahrálo čtyřikrát na mistrovství světa i na posledních dvou olympiádách ve Vancouveru a v Soči. Až do loňské sezony byl Dustin Brown osm let kapitánem Los Angeles a přivedl Kings ke dvěma Stanley Cupům, momentálně ale asi není v NHL hráč s horší smlouvou, než je on.

Fanoušci klubu během uplynulých sezon s údivem sledovali propad jeho výkonnosti. Když v roce 2014 prodloužil v kalifornském klubu smlouvu o osm let, nikdo asi netušil, že už za necelé tři roky se bude zdát plat ve výši 5,9 milionu dolarů vzhledem k odvedené práci jako vysoce přemrštěný.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud