8 trenérských úspěchů Vladimíra Vůjtka. Zlato vykoučoval „jen“ v Rusku

Mistrovství světa v Rusku v roce 2016 bylo poslední akcí, na které se v roli kouče představil Vladimír Vůjtek. Uznávaný český trenér sice národní tým k medaili nedovedl, ale za svou kariérou se mohl ohlédnout s hrdostí.

Vladimír Vůjtek, který v květnu oslavil 75. narozeniny, načal trenérskou kariéru v sezoně 1982/83. Od té doby ušel až do světového šampionátu v Rusku velký kus cesty. Koučoval celky v nižších soutěžích, ale i v extralize, výraznou část kariéry spojil s Ruskem a se slovenskou reprezentací.  

Rodák z Klímkovic na Ostravsku, zakončil trenérskou dráhu na lavičce českého národního týmu, K medaili jej ale nedovedl. V minulosti byl ale v mnoha ohledech úspěšnější. „Své“ týmy přivedl k osmi cenným kovům. Kdy a s kým je získal, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Česká extraliga

Vladimír Vůjtek Vítkovice.jpg

Na extraligové scéně byl Vladimír Vůjtek tak trochu smolařem. Ve finále nejvyšší hokejové ligy byl třikrát, tým pod jeho velením ale ani jednou nezískal zlato. Poprvé, ještě v rámci Československa, v sezoně 1992/93, prohrál finále s Vítkovicemi, které nestačily na Spartu.

Ve finále samostatné české extraligy byl prvně se Zlínem. Měl ale smůlu, že proti němu stál Vsetín, který vyválčil první ze svých šesti titulů. Podobný scénář se opakoval i v sezoně 1996/97, jen s tím rozdílem, že proti suverénnímu Vsetínu ve finále stály Vůjtkovy Vítkovice. Výsledek? 0:3 na zápasy.

Ostravský klub si spravil náladu o rok později, když v sérii o bronz hrané na dva zápasy porazil Spartu. Vůjtek byl samozřejmě u toho.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Ruská Superliga

Vladimír Vůjtek.jpg

To, co se Vůjtkovi nepovedlo v České republice, dokázal v Rusku. Na východ poprvé odešel v roce 2001 a stal se trenérem Jaroslavle. S Lokomotivem hned v sezoně 2001/02 vybojoval titul v Superlize, který se mu o rok později povedlo obhájit. Bonusem mu v roce 2002 bylo ocenění pro nejlepšího trenéra soutěže.

Po dvou letech Jaroslavl opustil a zamířil do konkurenční Kazaně. Třetí zlato v řadě nezískal, s bohatým ruským klubem ale vybojoval bronz. Po sezoně se vrátil do Vítkovic, do Ruska se však v roce 2008 vydal znovu, tentokrát do Dynama Moskva. V letech 2010 až 2011 vedl znovu Jaroslavl, medailovou sbírku už ale nerozšířil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Slovenská reprezentace

Slovensko 2012.jpg

Předposlední Vůjtkovou trenérskou štací bylo angažmá u slovenské reprezentace, ke které se dostal v roce 2012. Hned na úvod se mu povedl parádní úspěch, na mistrovství světa ve Finsku a ve Švédsku v semifinále vyřadil český tým a až ve finále podlehl Rusům. Bylo to počtvrté, co Slováci získali na mistrovství světa medaili.

O rok později ale dohráli ve čtvrtfinále. V Minsku, ani v Praze a Ostravě, dokonce neprošli přes základní skupinu. Zdálo se, že tím je Vůjtkova trenérská kariéra uzavřena. Pak ale přišla nabídka z domoviny. Až po roce u českého národního týmu udělal za sportovní kariérou definitivní tečku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud