8 talentovaných Čechů, kteří v minulých letech odešli do slavných italských klubů

Prosadit se v italské Serii A, to není nic jednoduchého. Soutěž je svázaná taktickými pokyny a není „šitá“ pro každého. To ale neznamená, že by do ní měli čeští fotbalisté zavřené dveře. Právě naopak…

V Itálii prorazil už nejeden český hráč. Nejvýraznější stopu zanechali na Apeninském poloostrově Pavel Nedvěd a Marek Jankulovski. V uplynulých letech, ale i celkem nedávno, se v jejich stopách pokusilo vydat několik mladých českých talentů. Jména a příběhy osmi z nich najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Libor Kozák (Opava – Lazio Řím)

derby Inter.jpg

Italský příběh Libora Kozáka byl přinejmenším podivuhodný. Útočník, kterého v posledních letech trápí vleklé zdravotní problémy, zamířil na Apeninský poloostrov v roce 2008 z druholigové Opavy. Na začátku hrál v mládežnickém týmu, příležitosti v áčku sbíral jen poskrovnu.

V základní sestavě debutoval v zápase, ve kterém se s kariérou loučil Pavel Nedvěd. V sezoně 2012/13 se stal nejlepším střelcem Evropské ligy, v Serii A se ale neprosadil ani jednou. V roce 2013 odešel do Aston Villy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Matěj Vydra (Baník Ostrava – Udine)

Vydra-Udine.jpg

Reprezentační útočník Matěj Vydra přestoupil v roce 2010 za dvacet milionů korun z Jihlavy do Baníku. Stačilo mu půl roku, aby si vystřílel angažmá v italském Udine. Do Ostravy za něj putovalo 100 milionů korun.

Vydra ale v Itálii nedostal pořádnou šanci, zasáhl jen do čtyř duelů a v dalších letech putoval po hostováních. Aktuálně je hráčem anglického Derby County.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Stefan Simič (Slavia – FC Janov)

Stefan Simič ČR.jpg

Má chorvatský a bosenský pas. Narodil se ale v Praze a Českou republiku také (zatím) reprezentuje. Stoper či pravý obránce hrál do roku 2012 ve Slavii, odkud za 12 milionů korun přestoupil do Janova.

Po roce se ale přesunul o level výš – do milánského AC. Dokonce se zapojil do přípravy A týmu, následně ale odešel na hostování do Varese. V uplynulé sezoně hostoval v belgickém Mouscronu a o šanci zahrát si za AC Milán se bude bít v příštím ročníku Serie A.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Dominik Smékal (Olomouc - Inter Milán)

Dominik Smékal.jpg

Narodil se v Hranicích na Moravě, fotbalově vyrůstal v Baníku Ostrava, pak byl půl roku v Olomouci a následně podepsal tříletý kontrakt s Interem Milán. Letos v lednu se však vrátil zpátky do Ostravy, protože v Itálii nedostával dostatek příležitostí k fotbalovému růstu.

Pokračování 6 / 9

Roman Macek (Zlín – Juventus Turín)

Roman Macek.jpg

Chtěl ho Arsenal i Manchester United. Roman Macek si ale vybral Juventus, do kterého zamířil na hostování ze Zlína. V Turíně byli se službami ofenzivního středopolaře natolik spokojeni, že změnili hostování v přestup a Macka si ponechali. Mládežnický reprezentant už trénoval s A týmem, do sestavy „Staré dámy“ ale ještě povede dlouhá cesta. Letošní jaro strávil dvacetiletý talent na hostování v Bari a kopal v Serii B.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Jakub Jankto (Slavia – Udine)

Jakub Jankto.jpg

Jakub Jankto trénoval před startem ročníku 2015/16 s áčkem Slavie, v přípravě se mu docela dařilo, do sezony ale nezasáhl. Ne snad, že by s ním vedení klubu nepočítalo, ale protože ho prodalo do Udine, za což získalo necelých 20 milionů korun.

Ofenzivní záložník má předpoklady k tomu, aby se v Itálii prosadil. V první sezoně na Apeninském poloostrově byl na hostování v Ascoli a hrál v Serii B, v minulém ročníku už ale patřil do základní sestavy Udine. Odehrál 29 utkání, z toho pětadvacetkrát byl v základní sestavě, nastřílel pět branek a k nim přidal čtyři asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Patrik Schick (Sparta - Sampdoria Janov)

Patrik Schick.jpg

V posledních týdnech je okolo Patrika Schicka pořádný rozruch. Kolem jednadvacetiletého útočníka kroužily přední kluby z evropských soutěží, reprezentační útočník si ale nakonec vybral Juventus. Jeho přestup se však zasekl a Schickova budoucnost se aktuálně řeší.

Odchovanec letenského klubu si udělal v tuzemské soutěži slušné jméno během hostování v Bohemians v sezoně 2015/16. Po ní přišla nabídka ze Sampdorie Janov, která za talentovaného hráče nabídla čtyři miliony eur, a Sparta na ni kývla. Schick hned ve své premiérové sezoně ukázal, jak velký talent v něm vězí. Nastoupil do 32 zápasů (z toho čtrnáctkrát v základní sestavě) a nastřílel 11 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Miroslav Penner

Nedávno oslavil teprve 16. narozeniny a nadělil si k nim krásný dárek. Záložník Miroslav Penner si plácl s Juventusem a odchází do mládežnického výběru italského šampiona. O talentovaného fotbalistu stál Bayern Mnichov či Dortmund, viceprezident Juventusu Pavel Nedvěd ale Pennera přesvědčil, aby se vydal ze Sparty do Turína.

Doporučujeme

Články odjinud