Veljko Birmančevič ze Sparty patří mezi nejlepší střelce aktuální sezony Fortuna ligy. Srbský záložník má aktuálně na kontě šest branek, a to je také jeho celý výčet v české nejvyšší soutěži. K nejlepším střelcům z Balkánského poloostrova v ligové historii má zatím pořád ještě hodně daleko.
Českou ligou prošla už řada kvalitních cizinců a někteří z nich pocházeli z Balkánu. Jak se jim střelecky vedlo (či vede)? Jména osmi nejlepších kanonýrů z Balkánského poloostrova najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 9
8. Vukadin Vukadinovič (Srbsko) – 20 branek
Srbský útočník Vukadin Vukadinovič je už dlouhá léta inventářem české nejvyšší soutěže. Poprvé se v ní objevil v sezoně 2013/14 v dresu Jablonce a nyní kroutí už jedenáctou sezonu. Během té doby hájil barvy šesti klubů, mezi nimi Sparty a Slavie. Nejpodstatnější část kariéry ale strávil ve Zlíně. V Baťově městě byl nejprve mezi lety 2015 až 2018 a o tři roky později se tam přes angažmá ve Spartě, v Karviné a Teplicích zase vrátil. Momentálně třiatřicetiletý borec má ve statistikách dvacet ligových zásahů. Z nichž šestnáct dal v dresu ševců. Gólově naprázdno vyšel jen během pobytu v Karviné.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 9
7. Davor Kukec (Chorvatsko) – 21 branek
Chorvatský záložník či útočník Davor Kukec mohl během kariéry působit v mnohem renomovanějších klubech, než jakými jsou ostravský Baník, Teplice nebo Příbram, jen kdyby nemíval problémy s kondicí, ochotou bránit a prací pro tým. Když měl ale svůj den, dělal si na hřišti, co si zamanul. Fanoušci slezského klubu, kde strávil čtyři roky, jej milovali, získal si je především krásnými brankami z přímých kopů, které několikrát vykouzlil skvělou levačkou. V dresu Baníku nasázel 20 z 21 ligových gólů, jeden přidal během angažmá na severu Čech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 9
6. Haris Harba (Bosna a Hercegovina) – 25 branek
Haris Harba se na ligových trávnících objevil v sezoně 2012/13. Nastupoval za Hradec Králové, zasáhl do 27 duelů, ve kterých dal ale jen dva góly a nedokázal zabránit sestupu Votroků. V další sezoně už to ale byla úplně jiná písnička.
Místo působení ve Fotbalové národní lize odešel do Jihlavy a rázem se stal jednou z největších hvězd soutěže. S 13 trefami patřil v ročníku 2013/14 mezi nejlepší střelce a dokonce se začalo spekulovat o jeho nominaci na světový šampionát v roce 2014. V Brazílii ale chyběl.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Další sezona už mu tak skvěle nevyšla, dal jen čtyři góly, nicméně byl platným hráčem jihlavského kádru. Na začátku ročníku 2016/17 zamířil na hostování do Zlína, kde se stal okamžitě nesmírně platným hráčem. Po podzimní části, kdy mu vypršela smlouva, se však rozhodl českou soutěž opustit a zamířil do Jižní Koreje. V sezoně 2018/19 se do tuzemské ligy vrátil a stihl odehrát čtyři utkání v dresu Slovácka. Celkem má na kontě 101 utkání a 25 branek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 9
5. Jasmin Ščuk (Bosna a Hercegovina) – 27 branek
Defenzivní záložník Jasmin Ščuk působil v české soutěži od roku 2011 do roku 2017. Dělal postupné výkonnostní krůčky, až se stal v sezoně 2013/14 oporou Mladé Boleslavi. Ač hrál na postu defenzivního záložníka, dal tehdy 12 branek.
Ščuk se výraznou měrou podílel na postupu Mladé Boleslavi do Evropské ligy a tajně doufal, že si výkony řekne o nominaci na mistrovství světa v Brazílii, jíž se ale nedočkal. Přesto dál podával výborné výkony. V roce 2016 zamířil do pražské Slavie, ale v Edenu už se mu tolik nedařilo. Z české ligy se vytratil v roce 2017 s bilancí 27 přesných tref ve 146 utkáních.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 9
4. Nemanja Kuzmanovič (Srbsko) – 29 branek
Srbský ofenzivní záložník Nemanja Kuzmanovič přišel do Baníku v lednu 2019 z konkurenční Opavy, kde patřil k oporám mužstva. Také v Ostravě si vybudoval silnou pozici a nastupoval pravidelně čtyři a půl sezony v základní sestavě. Když se loni v létě s hornickým městem i českou ligou loučil, měl na kontě 29 přesných zásahů, z toho 24 v dresu Baníku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 9
3. Andrej Kerič (Chorvatsko) – 36 branek
Česká kariéra útočníka Andreje Keriče jde rozdělit na dvě naprosto odlišné části – před přestupem do Sparty a po přestupu na Letnou. Sparťané o chorvatského forvarda, který se v Liberci prostřílel do pozice kanonýra týmu, dlouho stáli. Nejlepší ligový střelec sezony 2008/09 nakonec na Letnou skutečně zamířil a Pražané ho získali na začátku roku 2011.
Kerič však předpoklady střelce nenaplnil a v září už hostoval na teplických Stínadlech. To už byla ale jen stín někdejšího ostrostřelce. Když v létě roku 2014 tiše zmizel do Holandska, měl na kontě 36 ligových branek, z nichž 32 dal v dresu Slovanu. Za Spartu skóroval jen třikrát a jednu trefu zaznamenal v Teplicích.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 9
2. Muris Mešanovič (Bosna a Hercegovina) – 44 branek
Muris Mešanovič je druhým nejlepším střelcem z Bosny a Hercegoviny v historii české ligy. Ve 136 zápasech dokázal čtyřiačtyřicetkrát skórovat. Šikovný útočník se objevil v tuzemské nejvyšší soutěži v sezoně 2012/13, kdy v dresu Jihlavy odehrál 12 utkání.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Na Vysočině si Mešanovič udělal slušné jméno, a tak po něm uprostřed ročníku 2015/16 sáhla pražská Slavia, s níž pak dokázal dvakrát vybojovat mistrovský titul a dvakrát se radoval z vítězství v Poháru. Kariéru v Edenu mu však zkomplikovalo vážné zranění kolena, kvůli němuž celý rok chyběl v sestavě sešívaných. Protože si po návratu na trávník nedovedl vybojovat stálé místo v základní sestavě nabitého týmu, odešel v únoru roku 2019 do Mladé Boleslavi. V létě roku 2021 z klubu odešel do Polska.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 9
1. Aidin Mahmutovič (Bosna a Hercegovina) – 70 branek
Útočník Aidin Mahmutovič se v České republice objevil v roce 2007 v Ústí nad Labem. O rok později už byl v Teplicích a od té doby nastřílel ve více než dvou stech duelech v české nejvyšší soutěži 70 branek. Od ledna roku 2015 je však nesázel v teplickém dresu, nýbrž v barvách plzeňské Viktorie, a posléze i v Olomouci a Příbrami, kde v roce 2016 jeho česká mise skončila.
Foto: Profimedia.cz