8 nejdražších posil Sparty v éře kouče Ščasného. Za koho platil zbytečně moc?

Zdeněk Ščasný opět vede jako trenér pražskou Spartu. Jeho působení na lavičce je (zatím) jen dočasné a je otázkou, jak a kdy skončí. Předchozí angažmá na Letné v roli kouče pro něho nedopadlo moc vesele. V září roku 2016 - po prohraném derby se Slavií - byl propuštěn. Než se tak stalo, stihl během jednoho roku rozházet desítky milionů korun za posily. Jak se ukázalo, byly to v některých případech vyhozené peníze.

slide-ščasný posily.jpg

Zdeněk Ščasný převzal Spartu po odvolaném Vítězslavovi Lavičkovi v polovině dubna roku 2015. Letenský tým nedovedl k titulu ani k postupu do Ligy mistrů. Sparťanské vedení mu poměrně dlouho zobalo z ruky a uvolňovalo desítky milionů korun na posily. Za koho utratil nejvíc? Osm nejdražších hráčů Sparty, které Ščasný tehdy přivedl, a částky, které za ně zaplatil, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Martin Frýdek – 5 až 10 milionů korun

Martin Frýdek-Sparta.jpg

Sparta Martina Frýdka poslala před pěti lety do Liberce, z něhož získala Lukáše Váchu, aby ho pak zase koupila zpět. Do Liberce poslala Jana Sýkoru a také nespecifikovanou částku. Frýdkova tržní hodnota byla v té době asi půl milionů eur, v Liberci mu ale končila smlouva, a tak se dá očekávat, že za něj Sparta tenkrát zaplatila pět až deset milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Daniel Holzer - 10 milionů korun

Daniel Holzer-Sparta.jpg

Už ve 20 letech byl kapitánem Baníku, v létě roku 2016 ale posílil Spartu, která uplatnila výstupní klauzuli v jeho smlouvě a zaplatila za něj deset milionů korun. Daniel Holzer nastoupil v prvních třech zápasech v rudém dresu v základní sestavě, pak ho ale kouč Ščasný posadil mezi náhradníky a on se nedostal ve čtyřech duelech v řadě na hřiště. Dokonce se spekulovalo o jeho uvolnění na hostování.

Po vyhazovu Zdeňka Ščasného se to ale změnilo. Rychlonohý a technicky dobře vybavený záložník zpočátku dostával pod novým trenérem Holoubkem víc času na hřišti, postupně se z něj ale opět stal jen náhradník.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Ondřej Zahustel – 10 milionů korun

Ondřej Zahustel Sparta.jpg

Ondřej Zahustel zažil v Mladé Boleslavi velmi dobrý podzim sezony 2015/16, který ho vynesl až do reprezentace. Premiéru v národním týmu ozdobil gólem a už tehdy bylo jasné, že o něj Sparta bude hodně stát. Ofenzivní záložník nakonec podepsal na Letné smlouvu do roku 2019. Opačným směrem putovali na přestup Lukáš Pauschek, Tomáš Přikryl a údajně částka okolo deset milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Tomáš Koubek – 10 milionů korun

Tomáš Koubek-Sparta.jpg

Tomáš Koubek v Hradci Králové dlouho ukazoval, že je jedním z nejtalentovanějších českých gólmanů. Potvrdil to i na Euru jednadvacítek, na kterém byl jedničkou a jedním z nejlepších českých hráčů. Následně ho koupila Sparta, která neváhala zaplatit deset milionů korun. Nejprve Koubek hostoval v Liberci, pak už byl ale sparťanskou jedničkou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Josef Šural – 14 milionů korun

Josef Šural.jpg

Toto je hráč, kolem kterého bylo v zimě roku 2016 nejvíc rušno. Spekulovalo se o jeho odchodu do zahraničí, o setrvání v Liberci, obrovský zájem měla Slavia, nakonec ale zvítězila Sparta, která za Josefa Šurala zaplatila 14 milionů korun.

Byla to vysoká částka na to, že Šural by byl po sezoně volným hráčem, letenští ale tento obchod chtěli zkrátka dotáhnout do zdárného konce. V Liberci zůstalo 8,4 milionů korun, zbytek si rozdělil agent a Zbrojovka Brno, která Šurala vychovala.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Kehinde Fatai – 18 milionů korun

Kehinde Fatai.jpg

Jedna z nejdražších sparťanských posil posledních let. Letenský klub se v létě roku 2015 pořádně plácl přes ka(p)su a za produktivního útočníka zaplatila rumunskému klubu Astra Giurgiu asi 18 milionů korun.

Nigerijský forvard bral ve Spartě údajně 400 tisíc korun měsíčně a vypracoval se v jednoho z klíčových hráčů. Nezačal moc dobře, pak ale chytil střeleckou formu a dal osm ligových branek. Postupně ale uvadal a na Letné moc dlouho nevydržel. Předloni v létě zamířil do ruské Ufy. Pražané na jeho angažmá pořádně vydělali protože odcházel za 24 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Vjačeslav Karavajev - 27,5 milionů korun

Vjačeslav Karavajev.jpg

Pavel Kadeřábek nastavil na Letné vysoký standard. Předloni se ho snažili na jeho postu nahradit Ondřej Zahustel s Lukášem Marečkem, ale až Vjačeslav Karavajev se ukázal být správnou záplatou. Ruský bek, který v sezoně 2015/16 hostoval v Jablonci, získal pevné místo v základní sestavě a v každém zápase na něj bylo spolehnutí. Sparta ze něho zaplatila klubu CSKA Moskva přes 27 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Václav Kadlec - 73 milionů korun

Václav Kadlec.jpg

Když Václav Kadlec přišel do Sparty poprvé, Bohemka za něj získala deset milionů korun. V létě roku 2013 odešel do německého Eintrachtu Frankfurt a experti mu prorokovali zářivou kariéru v zahraničí. V novém klubu sice nezačal špatně, ale postupně se dostával do sestavy stále méně. V roce 2015 se vrátil na Letnou jako hostující hráč, od ledna roku 2016 už byl ale hráčem Midtjyllandu.

V dánském klubu však pobyl jen pár měsíců – stihl odehrát část jarní sezony 2015/16 a úvod podzimního ročníku 2016/17. Dohromady zvládl 13 ligových utkání, ve kterých dal tři góly, načež se nechal opět zlákat mateřským klubem a za částku 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun) zamířil znovu do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud