Sparta je pravidelně na přestupovém trhu hodně aktivní. Pražané přivedli v minulosti na Letnou řadu posil, do kterých investovali spoustu milionů z klubové kasy.
Za přestupy osmi hráčů Sparta zaplatila podle renomovaného portálu TransferMarkt v minulosti více než dva miliony eur. Všechny tyto rekordní nákupy v klubové historii najdete zmapované v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 9
8. Markus Solbakken (Viking Stavanger) – 2,2 milionu eur

Sparta loni v lednu hodně stála o záložníka Markuse Solbakkena a do norského Stavangeru za něj poslala asi 55 milionů korun. V jarní části minulé sezony zasáhl do 12 střetnutí, ale do statistik si nezapsal žádný gól ani asistenci.
Výkony skandinávského borce budily rozpaky, přesto dostal důvěru i na začátku současného ročníku. V něm odehrál 13 ligových zápasů, z toho však jen pět v základní sestavě. Do statistik si zapsal jednu asistenci a také gól, kterým jako střídající hráč rozhodl prosincové domácí utkání s Bohemians (1:0). Další už ale nepřidal. Z Letné jej vyexpedovali na hostování do druholigové italské Pisy. Součástí dohody je též opce na následný přestup, takže se do Prahy už velmi pravděpodobně nevrátí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 9
7. Veljko Birmančevič (FC Toulouse) – 2,3 milionu eur

Sedmadvacetiletý srbský forvard Veljko Birmančevič přišel předloni v létě na Letnou na hostování do konce sezony z francouzského Toulouse. Je to dynamický fotbalista, který může hrát na křídle, ale i na hrotu útoku nebo jako ofenzivní záložník. Má kvalitní dribling, umí obejít protihráče, využívá náběhy za obranu.
Ve Spartě se rychle aklimatizoval a zařadil se k oporám sestavy. Ve 32 ligových zápasech minulé sezony nastřílel 16 gólů a na 11 dalších nahrál. Není divu, že Letenští využili opce a hráče si pojistili. Do Francie za něj poslali necelých 60 milionů korun. Podle portálu TransferMarkt to byl dobrý obchod, protože Birmančevičova tržní hodnota je nyní podstatně vyšší. V aktuálním ročníku odehrál 22 ligových utkání, dal čtyři branky a na dvě další nahrál, v jarní části sezony se ale dostává na hřiště převážně jako střídající hráč a nahlas se mluví o jeho odchodu z Letné.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 9
5. – 6. Dávid Hancko (Fiorentina) – 2,5 milionu eur

Talentovaný slovenský stoper Dávid Hancko odehrál v české lize tři sezony. Nejprve byl ve Spartě jen na hostování z italské Fiorentiny, to se ovšem loni v létě 2021 změnilo v přestup, za který Pražané zaplatili přibližně 64 milionů korun, což z reprezentačního beka udělalo v tu chvíli jednu z nejdražších posil v klubové historii.
Hancko si na Letné vybudoval velmi slušnou pozici a Sparta na jeho výkonech hodně stála. Bylo jen otázkou času, než se přestěhuje na známější adresu. V 76 ligových střetnutích dal 14 gólů a zaznamenal osm nahrávek. Podle portálu TransferMarkt byl suverénně nejdražším stoperem ve Fortuna lize. V srpnu 2022 ho za více než osm milionů eur získal Feyenoord Rotterdam, s nímž má podepsanou smlouvu do roku 2028.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 9
5. – 6. Jan Kuchta (Lokomotiv Moskva) – 2,5 milionu eur

Útočník Jan Kuchta patřil až do února roku 2020 Slavii, ale Liberec, kde byl na hostování, na něho uplatnil opci a on přestoupil na sever Čech. V barvách Slovanu nasázel šest branek a reakce Slavie na sebe nenechala dlouho čekat - o pár měsíců později byl zase hráčem Slavie, která ho koupila zpět. V Edenu se zařadil mezi nepostradatelné hráče týmu a v lednu 2022 přestoupil do Ruska. Moskevský Lokomotiv za něj vyplatil přes 122 milionů korun.
Angažmá v ruském klubu, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, však kvůli válce na Ukrajině přerušil a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli do Slavie, odkud do Ruska odcházel, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouletém hostování, které se předloni v létě změnilo v přestup.
Smlouvu na Letné podepsal do roku 2026, ale už po roce dal Praze vale a vydal se na sever Evropy. Dánský Midtjylland za jeho podpis zaplatil necelé tři miliony eur. Dlouho tam ale nepobyl a v polovině ledna se na Letnou vrátil na hostování do konce sezony. Portál TransferMarkt odhaduje jeho aktuální tržní cenu na sto milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 9
4. Václav Kadlec (FC Midtjylland) – 2,7 milionu eur

V týmu Sparty debutoval už v 16 letech. Později přestoupil za více než sto milionů korun do Frankfurtu. V Bundeslize se uvedl skvěle, postupně ale uvadal, vrátil se na hostování na Letnou, byl v Dánsku a pak posílil znovu Spartu.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Pražský klub za Václava Kadlece utratil přes 70 milionů korun a udělal z něho v tu chvíli nejdražší posilu v ligové historii. Potenciál, který v sobě měl, však nikdy úplně nenaplnil. Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům však v pouhých 27 letech ukončil kariéru. Nakonec to ale bez fotbalu nevydržel a vrátil se na hřiště. Mihl se v Mladé Boleslavi a v Jablonci, pak kopal třetí ligu v dresu Žižkova a nyní je hráčem Milína ve čtvrté nejvyšší lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 9
3. Tal Ben Chajim (Maccabi Tel Aviv) – 2,9 milionu eur

Ofenzivní záložník z Izraele dorazil na Letnou v létě roku 2017 za necelé tři miliony eur, tedy přibližně za 76 milionů korun, a stal se v tu chvíli nejdražším hráčem ligy. Sparťanští fanoušci od něho hodně čekali, jenže Tal Ben Chajim přišel se zdravotními problémy, a to zřejmě poznamenalo celou jeho kariéru v pražském klubu. Bývalý hráč Maccabi Tel Aviv si připsal během tří sezon v české lize na konto jen 20 startů a dvě asistence. V létě 2020 se vrátil jako volný hráč zpět do klubu, odkud do Sparty odešel.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 9
2. Nicolae Stanciu (RSC Anderlecht) – 3,75 milionu eur

Na začátku roku 2018 koupila Sparta z Anderlechtu za téměř sto milionů korun rumunského záložníka. Nicolae Stanciu po příchodu do Prahy vyhlašoval, že přišel na Letnou vyhrát český titul. Byla to ale jen planá slova.
Na konci roku 2018 přišla z jednoho egyptského klubu nabídka na přestup za 200 milionů korun. Stanciu souhlasil, Sparta jej však odmítla pustit. V lednu roku 2019 už ale došlo k dohodě se saúdskoarabským Al-Ahli, kam odešel za dvojnásobek ceny, ze kterou ho Sparta o rok dříve získala.
Jenže už pár měsíců poté se překvapivě upsal největšímu rivalovi - Slavii. Sparťanští fanoušci ho od té chvíle považovali za krysu a v každém souboji pražských „S“ mu to dávali pořádně pocítit.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 9
1. Albion Rrahmani (Rapid Bukurešť) – 5 milionů eur

O kosovského reprezentačního útočníka Albiona Rrahmaniho stála loni v létě Slavia, a i když nakonec do Prahy skutečně přišel, místo do Edenu zamířil na Letnou. Sparta za něj zaplatila přibližně 125 milionů korun, čímž se stal jedním z nejdražších ligových fotbalistů historie. Čekalo se od něj ale o trochu víc. V lize dosud naskočil do 19 zápasů, ve kterých dal čtyři branky a na další dvě nahrával. Od poloviny prosince byl se svalovým zraněním na marodce, na jaře už ale opět nastupuje na hřiště, ale častěji jako náhradník.
Foto: Profimedia.cz