V loňském draftu NHL se žádný český talent dostal na řadu už v prvním kole. Osm teenagerů však bylo vybráno sedmi kluby později a živí tak naději, že by si jednou mohli v nejslavnější hokejové lize světa zahrát. Kam se za necelý rok od draftu posunuli? Na to odpovídají následující kapitoly.
Jan Myšák (Montreal Canadiens) – 48. v celkovém pořadí

Litvínovský odchovanec Jan Myšák si poprvé vyzkoušel zámořský hokej už v sezoně 2019/20 a okamžitě dokázal zaujmout tamní skauty. V juniorské soutěži OHL posbíral 25 bodů (15+10) ve 22 zápasech. Současný ročník odstartoval na severu Čech, ale následně se vypravil za Atlantik a jako člen farmářského celku Laval Rocket působil v nižší soutěži AHL. Bylo však znát, že mezi dospělými se má ještě hodně co učit. Ve 22 utkáních zaznamenal dvě branky. Myšák hrál v českém dresu na dvou posledních juniorských šampionátech a v obou případech patřil mezi opory mužstva.
Foto: Profimedia.cz
Jaromír Pytlík (New Jersey Devils) – 99. v celkovém pořadí

Centr Jaromír Pytlík spojil dorosteneckou kariéru s klubem ze Žďáru nad Sázavou. V ročníku 2018/19 už celkem pravidelně naskakoval na led v extralize. To mu bylo 17 let a odehrál 24 utkání v dresu Vítkovic, dalších pět střetnutí zvládl jako hostující hráč v druholigové Porubě. Následně si ale sbalil výstroj a vydal se za Atlantik, kde zakotvil v klubu Soo Greyhounds v juniorské lize OHL.
V zámoří neměl problémy s aklimatizací. Okamžitě se stal jednou opor mužstva a držel si průměr téměř jednoho bodu na utkání. Svými výkony si hlasitě řekl o pozornost skautů.
Úspěšné i bídné roky. 18 posledních draftů NHL z pohledu českých hokejistů
Pytlík je vynikajícím bruslařem, skvěle to umí s pukem na hokejce a dovede dobře a přesně vystřelit. Jeho devizou je aktivita, umí vytvořit prostor pro spoluhráče, výborně nahrát, ale také vzít na sebe odpovědnost a zakončit. Díky 190 centimetrů vysoké postavě a rychlým nohám vychází ze soubojů jeden na jednoho málokdy jako poražený.
Uplynulou sezonu Pytlík asi nehodnotí dobře. Zranil se totiž na mistrovství světa juniorů a působil pouze v prvoligových Litoměřicích, kde však odehrál jen čtyři zápasy. Před další sezonou podepsal dvouletou smlouvu s Kuopiem a bude hrát ve Finsku.
Foto: Profimedia.cz
Jan Bednář (Detroit Red Wings) – 107. v celkovém pořadí

Jan Bednář poprvé naskočil do české nejvyšší soutěže dospělých už v sezoně 2018/19, kdy odchytal deset utkání. V dalším ročníku jich zvládl třináct, načež byl draftován do NHL ve čtvrtém kole Detroitem. Než se letos rozběhly zámořské soutěže, zůstal doma a za Karlovy Vary odchytal pět střetnutí. Pak se vydal za Atlantik, kde působil v juniorské soutěži QMJHL, v níž bude hrát i v příští sezoně.
Foto: Profimedia.cz
Michael Krutil (Chicago Blackhawks) – 110. v celkovém pořadí

Michael Krutil byl jediným českým obráncem, který prošel draftem v roce 2020. Odchovanec Letňan, který posléze vyzrával ve Spartě, je typem urostlého beka s kreativním myšlením. Uplynulou sezonu rozdělil mezi tři celky – zahrál za sparťanskou juniorku, čtyři zápasy zvládl v prvoligových Litoměřicích a dalších jednadvacet v zámořské soutěži AHL ve farmářském celku Rockford IceHogs. Trenér Pešán mu dal šanci i v seniorské reprezentaci. Na přelomu roku si zahrál na mistrovství světa juniorů. Pokud se chce jednou dostat do NHL, čeká ho ještě dlouhá a namáhavá cesta.
Foto: Profimedia.cz
Jakub Dobeš (Montreal Canadiens) – 136. v celkovém pořadí

Mohl by být jednou Jakub Dobeš nástupcem v Careyho Price v brance Montrealu? Vyloučeno to rozhodně není. Canadiens draftovali českého mladíka v pátém kole loňského draftu a nevybrali si ho náhodou.
Chomutovský odchovanec působí v zámoří už od sezony 2017/18, takže ho skauti měli na očích a věděli, jaké jsou jeho přednosti a kvality. Dobeš sice odchytal v mládežnických reprezentačních výběrech jen jediné utkání v celku do 16 let, a to se mu vůbec nepovedlo, ale za Atlantikem už čtyři sezony podává solidní výkony. V uplynulém ročníku zářil v dresu celku Omaha Lancers v soutěži USHL, od toho příštího bude působit v lize NCAA v univerzitním týmu Ohia.
Foto: lancers.com
Pavel Novák (Minnesota Wild) – 146. v celkovém pořadí

Útočník Pavel Novák si na jednu sezonu před draftem odskočil do zámoří, a stačilo to k tomu, aby zaujal skauty mnoha klubů z NHL. V ročníku 2019/20 hrál v juniorské lize WHL za celek Kellowna Rockets a v 55 zápasech byl k nezastavení – nastřílel 25 branek a přidal k nim 33 nahrávek. Minulý ročník strávil už v mateřských Českých Budějovicích, kde bude působit i v nadcházející sezoně. Na přelomu roku si zahrál i na mistrovství světa juniorů, kde v pěti zápasech posbíral tři body (1+2).
Foto: Profimedia.cz
Adam Raška (San Jose Sharks) – 201. v celkovém pořadí

Adam Raška je typem hokejového dříče a pracanta, jehož potřebuje mít ve svých řadách každé mužstvo. Nebojí se tvrdých soubojů, dokáže vybojovat spoustu puků. Převážnou část dorostenecké kariéry strávil v mládežnických týmech třineckých Ocelářů a jedenáctkrát také v jejich dresu zasáhl i do extraligové soutěže dospělých. Před draftem zamířil za Atlantik a odehrál velice slušnou sezonu v klubu Rimouski Océanic v juniorské lize QMJHL, kde zářil také v nedávno skončeném ročníku. Představil se též na mistrovství světa juniorů a dostal už také šanci v seniorské reprezentaci.
Foto: Profimedia.cz
Jakub Konečný (Buffalo Sabres) – 216. v celkovém pořadí

Útočník Jakub Konečný pochází z hokejové rodiny. Jeho otec odehrál přes dvě stovky zápasů v nejvyšší federální a posléze samostatné české nejvyšší soutěži v dresech Brna a Olomouce. Jakub se loni stal nejhůře postaveným českým hráčem v draftu NHL od roku 2005. Sáhlo po něm až jako po 216. hráči Buffalo. Sezonu před draftem strávil v juniorce pražské Sparty, kde také odehrál část uplynulého ročníku. Hostoval ale také v prvoligovém Sokolově a v Litoměřicích. Do zámoří se zatím zřejmě nechystá a také v nadcházející sezoně by měl hájit barvy Sparty.
Foto: hcsparta.cz