8 českých hokejistů, kterým v létě vyprší smlouva v NHL. Co s nimi bude?

Po aktuální sezoně by mohly řady českých hokejistů v NHL prořídnout. Osm z nich se totiž na začátku července ocitne bez smlouvy. U řady z nich je poměrně reálné, že už žádnou další nepodepíšou a jejich kariéra v zámoří se uzavře.

slide-volní hráči 2018.jpg

V současné sezoně zasáhlo do bojů v NHL 36 českých hokejistů. V případě nejčernějšího scénáře by jich mohlo být v příští sezoně zhruba o pětinu méně – to kdyby se v soutěži neobjevili noví hráči s českým pasem a nikdo z těch, jimž na konci května vyprší smlouva, by nepodepsal v zámoří nový kontrakt. V následujících kapitolách najdete osm borců se statusem neomezeného volného agenta, v jejichž případě se to může stát.

Pokračování 2 / 9

Ondřej Pavelec (New York Rangers)

Ondřej Pavelec-NY Rangers.jpg

Dlouho si ve Winnipegu mysleli, že jim Ondřej Pavelec rozkvete v brankářskou hvězdu NHL. V roce 2012 s ním podepsali pětiletý kontrakt, ale když mu běžel poslední rok smlouvy, už s ním přestali počítat. Český gólman se na začátku sezony 2016/17 nedostal na soupisku Jets a putoval na farmu navzdory tomu, že mu tam klub vyplácel královskou gáži ve výši 3.9 milionu dolarů.

Winnipeg tehdy Pavelce nejprve zařadil na listinu nechráněných hráčů, ale žádný celek po něm nesáhl. Na návrat do elitní ligy si pak muset hodně dlouho počkat a nakonec v minulé sezoně odchytal (i kvůli zranění) jen osm utkání. Po sezoně se zdálo, že jeho dny v zámořské soutěži jsou sečteny, ale překvapivě přišlo laso z New Yorku Rangers. Klub mu nabídl roční kontrakt na 1,3 milionu dolarů a třicetiletý český gólman kryl záda Henrikovi Lundqvistovi. Během aktuální sezony naskočil do 19 utkání a nebyl ani o moc horší než švédská hvězda. Otázkou je, zda to bude stačit na to, aby dostal nabídku nové smlouvy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning)

Andrej Šustr.jpg

Obránce Andrej Šustr je jedním z hráčů, kteří nikdy neprošli draftem, ale přesto zakotvili v NHL. Plzeňský odchovanec se dostal do slavné soutěže přes zámořskou juniorskou soutěž NCAA, odkud si ho vytáhla v roce 2013 Tampa Bay. Od té doby už stačil za Lightning odehrát přes tři stovky zápasů v základní části a téměř padesátku duelů v play-off.

Šustr není hráčem do prvních dvou elitních formací, ale v minulých třech sezonách byl stabilním členem kádru, pokaždé odehrál přes sedmdesát utkání a pravidelně naskakoval na led i v play-off. Loni v létě podepsal v klubu nový roční kontrakt, který mu zajistil příjem ve výši 1,95 milionu dolarů, ale během aktuálního ročníku naskočil jen do 44 zápasů, posbíral pouhých sedm bodů (2+5) a na kontě má mínus pět bodů v plus/mínus bodování. Do vyřazovacích bojů letos ještě nezasáhl. V sedmadvaceti letech je stále ještě perspektivním hráčem, otázkou je, zda o jeho služby budou ještě v některém klubu v NHL stát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Roman Polák (Toronto Maple Leafs)

Roman Polák.jpg

Jednatřicetiletý bek Roman Polák si vydělá během letošní sezony 1,1 milionu dolarů, jež mu zaručuje jednoletý kontrakt, který podepsal v létě v Torontu. Polák nepatří mezi elitní čtyři beky týmu a nechodí na přesilovky, přesto však dokáže být platným hráčem. Pokud se Javorovým listům povede play-off, nemusel by zůstat bez nové smlouvy, otázkou však je, zda bude moci jít se mzdovými požadavky trochu nahoru, nebo zůstane přibližně na stejné úrovni jako letos.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Michal Kempný (Washington Capitals)

Michal Kempný-Washington.jpg

Zatímco Andrej Šustr se dostal do NHL, aniž by prošel draftem, přes účinkování v zámořské juniorské lize, nedraftovaný bek Michal Kempný zamířil za Atlantik rovnou z Evropy. Hodonínský rodák hrával v extralize v dresu brněnské Komety, pak odešel do KHL a poté, co se mu povedla sezona 2015/16 v barvách Avangardu Omsk, přišla nabídka z Chicaga.

Kempný podepsal v roce 2016 s Blackhawks jednoletou smlouvu, kterou loni v létě o rok prodloužil. Kontrakt mu zajišťuje příjem ve výši 900 tisíc dolarů a za tyto peníze odváděl v Chicagu solidní služby. Před uzávěrkou přestupů byl v únoru vytrejdován do Washingtonu, kde ho zařadili do první pětky a dostává na ledě poměrně hodně času. Je docela možné, že v hlavním městě Spojených států zůstane i nadále, ale i kdyby po sezoně Capitals ztratili o jeho služby zájem, jistě se najde dost klubů, které po sedmadvacetiletém borci rády sáhnou a ještě mu vylepší stávající gáži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks)

Michal Rozsíval (Chicago).jpg

I když oficiálně obránce Michal Rozsíval ještě neoznámil konec kariéry, zřejmě na sebe tento krok nenechá dlouho čekat. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Chicagem totiž v aktuální sezoně nenastoupil k jedinému utkání a až mu za pár týdnů vyprší roční smlouva, která mu zajišťovala příjem ve výši 650 tisíc dolarů, dveře v NHL se mu nadobro uzavřou. Vzhledem k tomu, že v září oslaví čtyřicáté narozeniny, už ho asi další angažmá ani nikde jinde nečeká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Tomáš Plekanec (Toronto Maple Leafs)

Tomáš Plekanec-Toronto.jpg

Kariéra Tomáše Plekance zřejmě spěje do závěrečné fáze. Pětatřicetiletý kladenský rodák a odchovanec tamního klubu se po 15 letech v dresu Montrealu musel před pár týdny vyrovnat s prvním trejdem v kariéře, když byl vyměněn do Toronta.

V dresu Maple Leafs sice dře a bojuje, ale léta jsou znát. Momentálně se s Javorovými listy pere v sérii s Bostonem o postup do druhého kola play-off. Snad – pokud by ve vyřazovacích bojích zářil – by mohl mít šanci na nový kontrakt v tomto kanadském klubu, jinak bude zřejmě muset hledat práci jinde. Ne, že by o jeho služby neměl být zájem. Pořád ještě na NHL má, byť už může čekat asi jen nabídku krátkodobého kontraktu a bude muset jít s platem dolů. Spekuluje se o zájmu Winnipegu, kde by mohl působit v nadcházející sezoně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Aleš Hemský (Montreal Canadiens)

Aleš Hemský-Montreal.jpg

Přibývají léta a s nimi i zdravotní problémy. V Montrealu asi před startem sezony nečekali od Aleše Hemského zázraky, ale za rovný milion dolarů v jednoleté smlouvě asi doufali, že dostanou víc. Jenže někdejší třináctá volba draftu z roku 2001 odehrála v tomto ročníku kvůli zdravotním patáliím jen sedm zápasů a v bodové statistice má po nich na kontě nulu.

Když hrával v Edmontonu, býval Hemský jednou z uznávaných osobností soutěže, ale po odchodu od Olejářů jeho kariéra nabrala sestupnou křivku a nyní je už prakticky na dně. Je velmi nepravděpodobné, že by se čtyřiatřicetiletý pardubický rodák v létě dohodl na smlouvě v některém klubu v NHL. Jeho zámořská hokejová cesta zřejmě dospěla ke svému konci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Jaromír Jágr (Calgary Flames)

Jaromír Jágr-Calgary1.jpg

I když to Jaromír Jágr v NHL předčasně zabalil, jeho smlouva v Calgary je dosud platná a vyprší až za pár týdnů. Pak se Džegr stane volným hráčem a bude opět moci jednat o novém kontraktu s jinými kluby. Že je to nereálné? Podle hokejové logicky bezpochyby ano, jenže kolikrát už Jágr dokázal překvapit a šokovat?

On sám údajně prohlásil, že by to v NHL ještě mohl zkusit, pokud se po letním tréninku bude cítit fit a ve formě. Takže i když je jeho návrat do nejlepší ligy světa nepravděpodobný, stoprocentně vyloučený není.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud