8 českých brankářů pro mistrovství světa. Jaké trio pojede na šampionát?

Reprezentační sezona sice odstartovala World Cupem, příprava na mistrovství světa ale začíná až s příchodem Karjala Cupu. Ve Finsku se začne formovat tým pro květnový šampionát. Kdo na něm bude brankářskou jedničkou?

Nedá se čekat, že na turnaj do Francie a Německa pojedou brankáři z NHL, kteří byli v nominaci na Světový pohár. Petr Mrázek, Michal Neuvirth i Ondřej Pavelec jsou proto nejspíš ze hry. Stejně jako Marek Mazanec, jehož Nashville by měl dojít daleko v play-off. Mimo hru je i Alexander Salák, který se zranil a má po sezoně. Z kterých brankářů budou trenéři vybírat? Jména osmi adeptů (seřazena v abecedním pořadí) najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Patrik Bartošák

Patrik BArtošák Vítkovice.jpg

Zámořské trable jsou zapomenuty, Patrik Bartošák opustil Los Angeles a naplno se soustředí na práci ve Vítkovicích, kterou odvádí parádně. Třiadvacetiletý gólman je neotřesitelnou jedničkou ostravského týmu, má průměr jen dvě inkasované branky na zápas, úspěšnost jeho zákroků se blíží 93%, a pokud bude v podobných výkonech pokračovat, brzy by se měl dočkat první reprezentační pozvánky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Pavel Francouz

Pavel Francouz ČR.jpg

Hrdina mistrovského litvínovského tažení z roku 2015 je druhou sezonu brankářem Čeljabinsku. Loni mu sezonu narušilo zranění, kvůli kterému odchytal jen 18 zápasů v KHL. Přesto odjel na šampionát a vytvořil velmi silnou dvojici s Dominikem Furchem.

V klubu mu to ale příliš nepomohlo, letos zasáhl zatím jen do pěti zápasů a plní roli náhradníka. Přesto má šanci, že se dostane do konečné nominace.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Dominik Furch

Dominik Furch ČR.jpg

Aktuální favorit číslo jedna. Loni chytal na prvním mistrovství světa a obstál na výbornou. Na šampionátu patřil k oporám Vůjtkova souboru a velmi dobré výkony předvádí i v druhé sezoně v Omsku. Pochopitelně nechybí ani v nominaci na Karlaju a pokud se nestane nic neočekávaného, pojede i na šampionát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Dominik Hrachovina

Dominik Hrachovina 2.jpg

Že vám toto jméno nic neříká? Není se čemu divit. Dominik Hrachovina odešel už před šesti lety do Finska a usídlil se na severu Evropy. Vede si však zdárně a přes mládežnické soutěže se prodral až do nejvyšší ligy.

Letos je dvaadvacetiletý gólman jedničkou Tappary a může se pochlubit velmi dobrými statistickými čísly. Reprezentační trenéři o něm vědí a letos mu dají zřejmě šanci. Že by se stal překvapením závěrečné nominace?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Šimon Hrubec

Šimon Hrubec Třinec.jpg

Fantom letošní sezony. Šimon Hrubec, stejně jako celý Třinec, hodil za hlavu loňské nevydařené výkony, a znovu se řadí mezi extraligovou elitu. S průměrem 1,24 inkasované branky na zápas a s téměř 96% úspěšností zákroků kraluje tuzemským brankářům a po dvou letech se vrátil i do národního týmu, za který odchytal jeden zápas právě na Karjala Cupu. Dostane se teď i na premiérový šampionát?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Jakub Kovář

Jakub Kovář ČR.jpg

Brankář, na kterého se trenéři mohou vždy spolehnout. Zachytal si na několika světových šampionátech, ve sbírce má dvě bronzové medaile, byl i na olympiádě v Soči. V létě změnil dres a po třech letech odešel z Jekatěrinburgu do Čerepovce. I na nové adrese podává spolehlivé výkony, které by mu mohly pomoct do konečné nominace.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Matěj Machovský

Matěj Machovský ČR.jpg

Plzeň letos zatím tápe. Indiáni odvolali trenéra a hledají recept na cestu z krize. Příliš se nedaří ani Matěji Machovskému, který loni nakoukl do reprezentace a dokonce byl trojkou na mistrovství světa. Vše se ale může otočit, třiadvacetiletý gólman totiž ukázal, že v něm dřímá ohromný potenciál, kterým v létě zaujal i zámořský Detroit. Rozhodně by se s ním mělo počítat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Karel Vejmelka

Karel Vejmelka Kometa.jpg

Kometa vládne extralize. Zatímco v útoku řádí Martin Erat s Markem Kvapilem a dalšími zkušenými borci, jedničkou mezi třemi tyčemi je teprve dvacetiletý Karel Vejmelka, který vystrnadil i Marka Čiliaka.

Pyšní se skvělými čísly (průměr 2,06 branky na zápas, úspěšnost zákroků 92,86%) a odměnou mu je první reprezentační pozvánka. Do zápasů Karjaly asi nezasáhne, na mistrovství by ale mohl plnit třeba roli trojky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud