1996: Vlastimil Petržela (Sparta Praha - FK Drnovice 4:0)  Během dlouhé a bohaté trenérské dráhy se Vlastimil Petržela krátce mihl také ve Spartě. Na Letnou přišel v průběhu sezony 1995/96, kdy nahradil Jaroslava Jarabinského. Zpackaný ročník ale nezachránil a Sparta skončila v lize až čtvrtá, 21 bodů za Slavií. Útěchou mohl být fanouškům alespoň triumf v pohárové soutěži, ve které Letenští ve čtvrtfinále vyřadili Slavii (2:0), v semifinále přejeli Teplice (4:1) a ve finále rozmetali Drnovice (4:0). Kouč Petržela pak odstartoval v pražském klubu i další sezonu, po pátém kole ho ale nahradil Jozef Chovanec.

1996: Vlastimil Petržela (Sparta Praha - FK Drnovice 4:0)
Během dlouhé a bohaté trenérské dráhy se Vlastimil Petržela krátce mihl také ve Spartě. Na Letnou přišel v průběhu sezony 1995/96, kdy nahradil Jaroslava Jarabinského. Zpackaný ročník ale nezachránil a Sparta skončila v lize až čtvrtá, 21 bodů za Slavií. Útěchou mohl být fanouškům alespoň triumf v pohárové soutěži, ve které Letenští ve čtvrtfinále vyřadili Slavii (2:0), v semifinále přejeli Teplice (4:1) a ve finále rozmetali Drnovice (4:0). Kouč Petržela pak odstartoval v pražském klubu i další sezonu, po pátém kole ho ale nahradil Jozef Chovanec.

 2004: František Straka (Sparta Praha - Baník Ostrava 2:1)  V sezoně 2003/04 kralovali ligové soutěži fotbalisté Baníku Ostrava, kteří měli na jejím konci pětibodový náskok před Spartou, která tak neobhájila mistrovský titul z předchozího ročníku. Alespoň malou satisfakcí pro letenský celek byla pohárová soutěž. Pod vedením trenéra Františka Straky vyřadili Pražané v osmifinále Opavu (2:0), ve čtvrtfinále si poradili s Příbramí (3:1), v semifinále těsně přehráli Liberec (1:0) a ve finále udolali ostravského rivala 2:1.
 2006: Stanislav Griga (Sparta Praha - Baník Ostrava 0:0 - 4:2 na penalty)  Ostudná sezona - i tak lze nazvat ročník 2005/06 z pohledu Sparty. Mužstvo nejenže neobhájilo mistrovský titul, ale skončilo až na pátém místě ligové tabulky se čtrnáctibodovou ztrátou na první Liberec. Hned za letenským celkem se umístil ostravský Baník. Právě s tímto soupeřem se utkal pražský tým po dvou letech znovu ve finále domácího Poháru. Baník šel do utkání, které hostil liberecký stadion U Nisy, jako obhájce trofeje, ale předvedl odevzdaný výkon. Před mizernou návštěvou se hrálo prakticky jen na jednu branku, Letenští však byli v koncovce naprosto bezzubí a zápas tak po devadesáti minutách neměl vítěze. O něm musel rozhodnout až penaltový rozstřel, v němž byli šťastnější Pražané.
 2007: Michal Bílek (Sparta Praha - FK Jablonec 2:1)  Rok po pohárovém triumfu pod vedením kouče Stanislava Grigy se Sparta radovala znovu. K vítězství v soutěži tentokrát přivedl mužstvo trenér Michal Bílek. Letenští se tak stali prvním klubem v samostatné historii českého Poháru, který dokázal prvenství obhájit. A protože mužstvo vybojovalo také vítězství v lize, slavilo double. Sparťané na cestě do finále vyřadili Břeclav (2:0), ve čtvrtfinále přehráli Příbram (2:1), v semifinále uspěli na hřišti Zlína (2:1) a stejným výsledkem pokořili v závěrečném souboji Jablonec.
 2008: Jozef Chovanec (Sparta Praha - Slovan Liberec 0:0 - 4:3 na penalty)  Když v roce 2008 vyhrála Sparta potřetí za sebou český Pohár, vytvořila dosud nepřekonaný rekord triumfů v této soutěži v řadě. Už u toho ale nebyl kouč Michal Bílek, který byl v květnu odvolán a nahradil ho Jozef Chovanec, který vedl mužstvo ve finále proti Liberci. Zatímco v lize Letenští mistrovský titul neobhájili a skončili tři body za Slavií, v pohárové soutěži se jim to podařilo. Na Strahově sice po devadesáti minutách svítil na ukazateli skóre stav 0:0, ale v penaltovém rozstřelu strhli Pražané štěstí na svou stranu. Ještě než zvedli nad hlavu pohár pro vítěze po finálovém střetnutí, vyřadili ve čtvrtfinále HFK Olomouc (2:1) a v semifinále Bohemians Praha (1:0).
7
Fotogalerie

7 trenérů, kteří dovedli Spartu k vítězství v Poháru FAČR. Bude Brian Priske dalším v pořadí?

Fotbalová Sparta válí ve Fortuna lize a jde za obhajobou mistrovského titulu, ale brousí si zuby i na další trofej. Ve čtvrtfinále MOL Cupu se střetne se Slavií a pokud přes sešívaný celek přejde dál, bude jistě velkým favoritem na vítězství v této soutěži.

Letenský celek naposled uspěl v Poháru FAČR před čtyřmi lety, když porazil Liberec. Z vítězství ve druhé nejprestižnější domácí soutěži od rozdělení Československa se se Spartou dosud radovalo sedm trenérů.

Tuto trofej získali Letenští od sezony 1993/94, kdy se začala psát samostatná historie českého fotbalu, celkem sedmkrát, A pokaždé u toho byl jiný trenér. Letos by se k nim mohl připojit současný kouč Brian Priske. V následujících kapitolách si můžete připomenout jeho předchůdce, kteří se po finálovém utkání radovali z vítězství.

Pokračování 2 / 8

1996: Vlastimil Petržela (Sparta Praha - FK Drnovice 4:0)

Vlastimil Petržela2.jpg

Během dlouhé a bohaté trenérské dráhy se Vlastimil Petržela krátce mihl také ve Spartě. Na Letnou přišel v průběhu sezony 1995/96, kdy nahradil Jaroslava Jarabinského. Zpackaný ročník ale nezachránil a Sparta skončila v lize až čtvrtá, 21 bodů za Slavií. Útěchou mohl být fanouškům alespoň triumf v pohárové soutěži, ve které Letenští ve čtvrtfinále vyřadili Slavii (2:0), v semifinále přejeli Teplice (4:1) a ve finále rozmetali Drnovice (4:0). Kouč Petržela pak odstartoval v pražském klubu i další sezonu, po pátém kole ho ale nahradil Jozef Chovanec.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

2004: František Straka (Sparta Praha - Baník Ostrava 2:1)

Straka3.jpg

V sezoně 2003/04 kralovali ligové soutěži fotbalisté Baníku Ostrava, kteří měli na jejím konci pětibodový náskok před Spartou, která tak neobhájila mistrovský titul z předchozího ročníku. Alespoň malou satisfakcí pro letenský celek byla pohárová soutěž. Pod vedením trenéra Františka Straky vyřadili Pražané v osmifinále Opavu (2:0), ve čtvrtfinále si poradili s Příbramí (3:1), v semifinále těsně přehráli Liberec (1:0) a ve finále udolali ostravského rivala 2:1.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

2006: Stanislav Griga (Sparta Praha - Baník Ostrava 0:0 - 4:2 na penalty)

Stanislav Griga.jpg

Ostudná sezona - i tak lze nazvat ročník 2005/06 z pohledu Sparty. Mužstvo nejenže neobhájilo mistrovský titul, ale skončilo až na pátém místě ligové tabulky se čtrnáctibodovou ztrátou na první Liberec. Hned za letenským celkem se umístil ostravský Baník. Právě s tímto soupeřem se utkal pražský tým po dvou letech znovu ve finále domácího Poháru.

Baník šel do utkání, které hostil liberecký stadion U Nisy, jako obhájce trofeje, ale předvedl odevzdaný výkon. Před mizernou návštěvou se hrálo prakticky jen na jednu branku, Letenští však byli v koncovce naprosto bezzubí a zápas tak po devadesáti minutách neměl vítěze. O něm musel rozhodnout až penaltový rozstřel, v němž byli šťastnější Pražané.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

2007: Michal Bílek (Sparta Praha - FK Jablonec 2:1)

Michal Bílek1.jpg

Rok po pohárovém triumfu pod vedením kouče Stanislava Grigy se Sparta radovala znovu. K vítězství v soutěži tentokrát přivedl mužstvo trenér Michal Bílek. Letenští se tak stali prvním klubem v samostatné historii českého Poháru, který dokázal prvenství obhájit. A protože mužstvo vybojovalo také vítězství v lize, slavilo double. Sparťané na cestě do finále vyřadili Břeclav (2:0), ve čtvrtfinále přehráli Příbram (2:1), v semifinále uspěli na hřišti Zlína (2:1) a stejným výsledkem pokořili v závěrečném souboji Jablonec.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

2008: Jozef Chovanec (Sparta Praha - Slovan Liberec 0:0 - 4:3 na penalty)

Jozef Chovanec-2008.jpg

Když v roce 2008 vyhrála Sparta potřetí za sebou český Pohár, vytvořila dosud nepřekonaný rekord triumfů v této soutěži v řadě. Už u toho ale nebyl kouč Michal Bílek, který byl v květnu odvolán a nahradil ho Jozef Chovanec, který vedl mužstvo ve finále proti Liberci. Zatímco v lize Letenští mistrovský titul neobhájili a skončili tři body za Slavií, v pohárové soutěži se jim to podařilo. Na Strahově sice po devadesáti minutách svítil na ukazateli skóre stav 0:0, ale v penaltovém rozstřelu strhli Pražané štěstí na svou stranu. Ještě než zvedli nad hlavu pohár pro vítěze po finálovém střetnutí, vyřadili ve čtvrtfinále HFK Olomouc (2:1) a v semifinále Bohemians Praha (1:0).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2014: Vítězslav Lavička (Sparta Praha - Viktora Plzeň 1:1 - 8:7 na penalty)

Vítězslav Lavička.jpg

Sezona 2013/14 patřila z pohledu Sparty k těm povedeným. Mužstvo suverénně vládlo Gambrinus lize, kterou vyhrálo s třináctibodovým náskokem před Plzní, a západočeského soupeřili pokořili Letenští také v pohárové soutěži. Po vedením kouče Vítězslava Lavičky přehráli ve čtvrtfinále Duklu Praha (2:0), v semifinále deklasovali Jablonec (4:0) a ve finále byla na jejich straně Štěstěna. Zápas, který se hrál v Edenu, sledovalo téměř 12 tisíc diváků, kteří se po devadesáti minutách rozuzlení nedočkali. Po nervydrásajícím penaltovém rozstřelu, ve kterém kopalo na branku dvacet hráčů, nakonec rozhodla desátá série, v níž selhal na plzeňské straně Milan Petržela a na straně Sparty se prosadil Pavel Kadeřábek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

2020: Václav Kotal (Sparta Praha - Slovan Liberec 2:1)

Václav Kotal1.jpg

Šest let si museli fanoušci Sparty počkat, než se jejich celek opět probojuje do finále národního Poháru. V roce 2020 se to povedlo. Letenští pod vedením kouče Václava Kotala smetli v osmifinále České Budějovice (4:0), ve čtvrtfinále rozstříleli Baník Ostrava (5:0), v semifinále přehráli Viktorii Plzeň (2:1) a ve finále se na Stadionu U Nisy utkali s Libercem.

První poločas skončil bez branek a na začátku druhé půle šli do vedení domácí po gólu Jakuba Peška. Hosté však skóre otočili brankami Karlssona a Kangy a připsali si na konto sedmý titul v samostatné české pohárové soutěži. Víc jich žádný klub nezískal, jen Slavia má stejný počet.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud