Dmitrij Jaškin  Smutný příběh. Tak by se dal zhodnotit návrat Dmitrije Jaškina do NHL. Po sezoně 2018/19 opustil elitní zámořskou soutěž a vydal se do Ruska, kde odehrál dvě fantastické sezony v dresu Dynama Moskva. V té první nastřílel 31 gólů, v další ještě o sedm víc. Není divu, že se o probuzeného kanonýra začali opět zajímat skauti z NHL. Útočník s ruskými kořeny se nakonec upsal na rok Arizoně, ale začátek sezony se mu – stejně jako celému týmu - vůbec nepovedl. Ve dvanácti zápasech zaznamenal jen jediný bod za asistenci. A aby smůly nebylo málo, v polovině listopadu mu nevybíravým zákrokem způsobil těžké zranění kolena Mark Borowiecki z Nashvillu. Jaškin si pak už do konce ročníku nezahrál. NHL je pro něho zřejmě ukončenou kapitolou. Podle ruského tisku se vrátí do KHL. Profimedia.cz

Dmitrij Jaškin
Smutný příběh. Tak by se dal zhodnotit návrat Dmitrije Jaškina do NHL. Po sezoně 2018/19 opustil elitní zámořskou soutěž a vydal se do Ruska, kde odehrál dvě fantastické sezony v dresu Dynama Moskva. V té první nastřílel 31 gólů, v další ještě o sedm víc. Není divu, že se o probuzeného kanonýra začali opět zajímat skauti z NHL. Útočník s ruskými kořeny se nakonec upsal na rok Arizoně, ale začátek sezony se mu – stejně jako celému týmu - vůbec nepovedl. Ve dvanácti zápasech zaznamenal jen jediný bod za asistenci. A aby smůly nebylo málo, v polovině listopadu mu nevybíravým zákrokem způsobil těžké zranění kolena Mark Borowiecki z Nashvillu. Jaškin si pak už do konce ročníku nezahrál. NHL je pro něho zřejmě ukončenou kapitolou. Podle ruského tisku se vrátí do KHL. Profimedia.cz

 Michal Kempný  V Chicagu se trápil, neměl takovou roli, jakou si představoval, a už pomalu začal plánovat návrat do Evropy. V únoru 2018 ale přišlo „vysvobození“ v podobě výměny do Washingtonu, kde jeho kariéra nabrala zcela nový rozměr. Michal Kempný si získal respekt, stal se jedním ze čtyř klíčových beků Capitals, v play-off odehrál 24 zápasů, posbíral pět kanadských bodů a podepsal se pod zisk premiérového Stanley Cupu pro Capitals. V ročníku 2020/21 však kvůli zranění neodehrál v NHL ani jeden zápas a v tom nedávno skončeném naskočil jen do 15 utkání. V posledním roce čtyřletého kontraktu bral přes dva miliony dolarů, nyní je jednatřicetiletý borec už pár dní bez zaměstnavatele. Není vyloučeno, že po něm někdo sáhne a v NHL ho uvidíme i v příštím ročníku. Profimedia.cz
 Pavel Zacha  Pavel Zacha byl draftován do NHL New Jersey v roce 2015 jako šestý hráč v celkovém pořadí a debutoval v elitní lize v sezoně 2015/16, kdy zasáhl do jednoho zápasu a připsal si premiérové dvě asistence. Rok nato zaznamenal 24 kanadských bodů, v dalších dvou ročnících přidal ještě jeden navíc. V nedávno skončeném ročníku si vytvořil osobní rekord ziskem 36 bodů v 70 utkáních. Původně se očekávalo, že by měl být jedním z tahounů New Jersey, tento předpoklad se ale nenaplnil. V době, kdy byl draftován, se od něho rozhodně čekalo o dost víc. V New Jersey zřejmě před pár dny vyhodnotili jeho plusy a mínusy a rozhodli se ho jako chráněného volného hráče vyměnit do Bostonu. Novou smlouvu s Bruins zatím nepodepsal,  je to však zřejmě otázkou blízké budoucnosti. Profimedia.cz
 Filip Zadina  Otec Filipa Zadiny - Marek - patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo, když po něm v roce 2018 sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě. Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v uplynulých dvou už sbyl pevnou součástí týmu Rew Wings. Dosud za Detroit odehrál 160 utkání a zaznamenal 61 bodů (25+36). Před pár dny mu vypršel tříletý kontrakt a nový ještě nepodepsal. Zřejmě zůstane v Detroitu a finančně si polepší. Profimedia.cz
 Martin Nečas  Martina Nečase si Hurricanes vybrali před pěti lety jako 12. v celkovém pořadí. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu pár týdnů po draftu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí a zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou pak obhájil mistrovský titul. V roce 2018 zářil Nečas na juniorském světovém šampionátu. Spolu s Američanem Caseym Mittelstadtem byl nejproduktivnějším hráčem turnaje a stal se nejlepším nahrávačem šampionátu. Nyní má za sebou už tři sezony, v nichž byl nedílnou součástí sestavy Hurricanes. Před pár dny mu skončil nováčkovský kontrakt a bude jednat o prodloužení smlouvy. Velmi pravděpodobně zůstane v Carolině a finančně si polepší. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

7 Čechů z NHL, kteří jsou momentálně bez smlouvy. Někteří z nich se nového kontraktu (asi) nedočkají

Na začátku prázdnin se roztočil přestupový kolotoč v NHL. Kluby začaly nejen handlovat s hráči, kteří mají platné smlouvy, ale také podepisují volné agenty, jimž kontrakty vypršely po minulém ročníku.

Ondřeji Palátovi vypršela po skončení sezony 2021/22 smlouva v Tampě Bay a s klubem, se kterým vybojoval dva Stanley Cupy, se rozloučil. Podepsal pětiletý kontrakt s New Jersey Devils. Jíní čeští borci, jimž skončila smlouva, jsou dosud bez nového kontraktu. Někteří se ho zajisté dočkají, jiní se však velmi pravděpodobně v příštím ročníku elitní zámořské ligy neobjeví. Sedmičku tuzemských hokejistů, o nichž je řeč, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Dmitrij Jaškin

Dmitrij Jaškin-Arizona.jpg

Klub v sezoně 2021/22: Arizona Coyotes
Bilance v sezoně 2021/22: 12 zápasů – 1 bod (0+1)
Plat v sezoně 2021/22: 3,2 milionu dolarů

Smutný příběh. Tak by se dal zhodnotit návrat Dmitrije Jaškina do NHL. Po sezoně 2018/19 opustil elitní zámořskou soutěž a vydal se do Ruska, kde odehrál dvě fantastické sezony v dresu Dynama Moskva. V té první nastřílel 31 gólů, v další ještě o sedm víc. Není divu, že se o probuzeného kanonýra začali opět zajímat skauti z NHL.

Útočník s ruskými kořeny se nakonec upsal na rok Arizoně, ale začátek sezony se mu – stejně jako celému týmu - vůbec nepovedl. Ve dvanácti zápasech zaznamenal jen jediný bod za asistenci. A aby smůly nebylo málo, v polovině listopadu mu nevybíravým zákrokem způsobil těžké zranění kolena Mark Borowiecki z Nashvillu. Jaškin si pak už do konce ročníku nezahrál. NHL je pro něho zřejmě ukončenou kapitolou. Podle ruského tisku se vrátí do KHL, nebude však hrát v dresu Dynama Moskva, kde působil před odchodem do zámoří, nýbrž v barvách AK Bars Kazaň. S klubem by měl podepsat smlouvu na dvě sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Michal Kempný

Michal Kempný-Washington.jpg

Klub v sezoně 2021/22: Washington Capitals
Bilance v sezoně 2021/22: 15 zápasů – 2 body (1+1)
Plat v sezoně 2021/22: 2,2 milionu dolarů

V Chicagu se trápil, neměl takovou roli, jakou si představoval, a už pomalu začal plánovat návrat do Evropy. V únoru 2018 ale přišlo „vysvobození“ v podobě výměny do Washingtonu, kde jeho kariéra nabrala zcela nový rozměr. Michal Kempný si získal respekt, stal se jedním ze čtyř klíčových beků Capitals, v play-off odehrál 24 zápasů, posbíral pět kanadských bodů a podepsal se pod zisk premiérového Stanley Cupu pro Capitals.

V ročníku 2020/21 však kvůli zranění neodehrál v NHL ani jeden zápas a v tom nedávno skončeném naskočil jen do 15 utkání. V posledním roce čtyřletého kontraktu bral přes dva miliony dolarů, nyní je jednatřicetiletý borec už pár dní bez zaměstnavatele. Není vyloučeno, že po něm někdo sáhne a v NHL ho uvidíme i v příštím ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Pavel Zacha

Pavel Zacha2.jpg

Klub v sezoně 2021/22: New Jersey Devils
Bilance v sezoně 2021/22: 70 zápasů – 36 bodů (15+21)
Plat v sezoně 2021/22: 3 miliony dolarů

Pavel Zacha byl draftován do NHL New Jersey v roce 2015 jako šestý hráč v celkovém pořadí a debutoval v elitní lize v sezoně 2015/16, kdy zasáhl do jednoho zápasu a připsal si premiérové dvě asistence. Rok nato zaznamenal 24 kanadských bodů, v dalších dvou ročnících přidal ještě jeden navíc. V nedávno skončeném ročníku si vytvořil osobní rekord ziskem 36 bodů v 70 utkáních.

Původně se očekávalo, že by měl být jedním z tahounů New Jersey, tento předpoklad se ale nenaplnil. V době, kdy byl draftován, se od něho rozhodně čekalo o dost víc. V New Jersey zřejmě před pár dny vyhodnotili jeho plusy a mínusy a rozhodli se ho jako chráněného volného hráče vyměnit do Bostonu. Novou smlouvu s Bruins zatím nepodepsal,  je to však zřejmě otázkou blízké budoucnosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Filip Zadina

Filip Zadina1.jpg

Klub v sezoně 2021/22: Detroit Red Wings
Bilance v sezoně 2021/22: 74 zápasů – 24 bodů (10+14)
Plat v sezoně 2021/22: 832 500 dolarů

Otec Filipa Zadiny - Marek - patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo, když po něm v roce 2018 sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V tu chvíli měl za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže.

Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě. Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v uplynulých dvou už sbyl pevnou součástí týmu Rew Wings. Dosud za Detroit odehrál 160 utkání a zaznamenal 61 bodů (25+36). Před pár dny mu vypršel tříletý kontrakt a nový ještě nepodepsal. Zřejmě zůstane v Detroitu a finančně si polepší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Martin Nečas

Martin Nečas-Carolina.jpg

Klub v sezoně 2021/22: Carolina Hurricanes
Bilance v sezoně 2021/22: 78 zápasů – 40 bodů (14+26)
Plat v sezoně 2021/22: 832 500 dolarů

Martina Nečase si Hurricanes vybrali před pěti lety jako 12. v celkovém pořadí. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu pár týdnů po draftu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí a zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou pak obhájil mistrovský titul.

V roce 2018 zářil Nečas na juniorském světovém šampionátu. Spolu s Američanem Caseym Mittelstadtem byl nejproduktivnějším hráčem turnaje a stal se nejlepším nahrávačem šampionátu. Nyní má za sebou už tři sezony, v nichž byl nedílnou součástí sestavy Hurricanes. Před pár dny mu skončil nováčkovský kontrakt a bude jednat o prodloužení smlouvy. Velmi pravděpodobně zůstane v Carolině a finančně si polepší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Dominik Simon

Dominik Simon-Anaheim.jpg

Kluby v sezoně 2021/22: Pittsburgh Penguins, Anaheim Ducks
Bilance v sezoně 2021/22: 72 zápasů – 13 bodů (3+10)
Plat v sezoně 2021/22: 750 tisíc dolarů

Dosud posledním českým hokejistou, kterého draftoval Pittsburgh, byl v roce 2015 Dominik Simon. Do zámoří odešel po domácím světovém šampionátu v roce 2015 a dosud v NHL odehrál 256 zápasů v základní části a dalších 12 startů přidal v play-off. Kromě dresu Penguins oblékl v minulém ročníku také stejnokroj Anaheimu, kam byl vytrejdován v březnu. Nedávno mu skončil jednoletý kontrakt a on jako volný hráč čeká na nabídky klubů z NHL. Otázkou je, zda se sedmadvacetiletý útočník nějaké dočká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Vítek Vaněček

Vítek Vaněček-Washington1.jpg

Klub v sezoně 2021/22: Washington Capitals
Bilance v sezoně 2021/22: 42 zápasů – 2,67 inkasovaných branek na utkání, 90,8 % úspěšných zákroků
Plat v sezoně 2021/22: 750 tisíc dolarů

Šest českých hokejistů bylo k mání pro nový klub Seattle Kraken v rozšiřovacím draftu v roce 2021, mezi nimi například Jakub Voráček či Ondřej Palát. Skauti však sáhli po jediném - po brankáři Vítku Vaněčkovi. Během své premiérové sezony 2020/21 si udělal v NHL skvělé jméno. Vybojoval si místo jedničky mezi tyčemi ve Washingtonu a podržel tým v mnoha zápasech výbornými výkony. Bylo poměrně překvapivé, že si Capitals talentovaného mladíka před rozšiřovacím draftem nepojistili.

Jenže výběr byl jen začátkem velké šachové partie, v níž byli zapojeni další hokejisté. Po týdnu klub ze západního pobřeží vyměnil Vaněčka zpět do Washingtonu. Jedničkou v kleci nového týmu se stal Němec Philipp Grubauer, který podepsal šestiletý kontrakt jako volný hráč. Vaněček tak mohl odchytat další sezonu v dresu Capitals. Po ní mu skončila tříletá smlouva, ale klub z hlavního města USA mu novou nenabídl a vyměnil ho do New Jersey Devils. Zatím čeká, až mu nový zaměstnavatel předloží k podpisu kontrakt.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud