6. Jan Kopic (Viktoria Plzeň) - 56 gólů  Dvaatřicetiletý záložník Jan Kopic je v Plzni už osmou sezonu. Ve velké formě zvládl ročník 2017/18, v němž přispěl k mistrovskému titulu šesti góly a 11 nahrávkami. V sezoně 2019/20 dal ještě o branku víc, ale v té další se vážně zranil a byl čtyři měsíce mimo hru. V minulém ročníku se v lize dostal na hřiště sedmadvacetkrát a většinou byl v základní sestavě. Dal pět gólů a zaznamenal tři asistence a pomohl k dalšímu prvenství v lize. V současné sezoně se v 19 zápasech trefil třikrát. V Plzni loni v létě prodloužil kontrakt o dva roky. Profimedia.cz
 5. Milan Petržela (1. FC Slovácko) - 58 gólů  Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině. Momentálně devětatřicetiletý záložník Slovácka má na kontě 481 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 58 branek a k nim si připsal do statistik 63 nahrávek. Také se mu však poměrně často žlutilo před očima. Dvaasedmdesát karet ho řadí na 13. místo v historii české nejvyšší soutěže. Profimedia.cz
 4. Stanislav Tecl (Slavia Praha) – 78 gólů  Ve dvaatřiceti letech je fotbalový životopis Stanislava Tecla pěkně bohatý. Upozornil na sebe ještě před dvacátými narozeninami v dresu tehdy druholigové Jihlavy a po postupu Vysočiny do nejvyšší soutěže si vysloužil přestup do Plzně. Na západě Čech působil dvě a půl sezony a pomohl mužstvu ke dvěma mistrovským titulům. Následně přestoupil do Jablonce a v lednu 2017 za 15 milionů korun zamířil do Edenu, kde byl krátce na hostování z Jihlavy už v devatenácti letech. Ve Slavii to neměl (a nemá) lehké a musel se od začátku potýkat s velkou konkurencí na postu útočníka, načas dokonce odešel hostovat do Jablonce, přesto však sešívaným pomohl už ke čtyřem mistrovským titulům. V aktuálním ročníku už dal 11 gólů v 28 ligových střetnutích. Profimedia.cz
 3. Jan Chramosta (FK Jablonec) – 87 gólů  V minulosti se o Janu Chramostovi hovořilo jako o ohromném talentu, ale až do aktuální sezony nikdy nevstřelil více než deset branek za sezonu. Nyní jich má už na kontě patnáct a k nim přidal navrch ještě šest asistencí. V současném ročníku je zkrátka ve famózní formě. Nejdelší část kariéry strávil v Mladé Boleslavi, góly ale střílel také v Plzni. Od sezony 2008/09 odehrál v nejvyšší soutěži už přes tři sta utkání. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

7 aktivních ligových fotbalistů, kteří nastříleli aspoň 55 gólů v nejvyšší soutěži. Na Lafatu nikdo z nich nemá

Útočník David Lafata nastřílel během kariéry 198 ligových branek. Je suverénním vládcem kanonýrů v historii nejvyšší soutěže a v průběhu dalších let ho jen těžko někdo překoná. Kdo je mu z aktivních prvoligových hráčů nejblíž?

David Lafata strávil téměř celou kariéru v české lize. Hrál za České Budějovice, Jablonec a Spartu a jen dvě trefy mu chyběly k pokoření magické dvoustovky. K této metě mají nedostižně daleko všichni současní hráči ve Fortuna lize. Sedm nejlepších aktivních ligových fotbalistů, kteří vstřelili alespoň 55 gólů, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Martin Fillo (FC Zlín) - 55 gólů

Martin Fillo-Zlín.jpg

Plzeňský odchovanec Martin Fillo debutoval v české nejvyšší soutěži už v osmnácti letech a následně odehrál za Viktorii 105 ligových zápasů, ve kterých nasázel 25 branek. V lednu roku 2008 zamířil za svým prvním zahraničním angažmá do norského klubu Viking Stavanger, kde strávil dvě sezony. Pak se vrátil za západ Čech a Plzni pomohl ke dvěma mistrovským titulům. Od roku 2018 hájil barvy Baníku Ostrava. Od ročníku 2021/22 hraje ve Zlíně. Na kontě už má 382 ligových utkání. Nastřílel v nich 55 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Jan Kopic (Viktoria Plzeň) - 56 gólů

Jan Kopic1.jpg

Dvaatřicetiletý záložník Jan Kopic je v Plzni už osmou sezonu. Ve velké formě zvládl ročník 2017/18, v němž přispěl k mistrovskému titulu šesti góly a 11 nahrávkami. V sezoně 2019/20 dal ještě o branku víc, ale v té další se vážně zranil a byl čtyři měsíce mimo hru. V minulém ročníku se v lize dostal na hřiště sedmadvacetkrát a většinou byl v základní sestavě. Dal pět gólů a zaznamenal tři asistence a pomohl k dalšímu prvenství v lize. V současné sezoně se v 19 zápasech trefil třikrát. V Plzni loni v létě prodloužil kontrakt o dva roky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Milan Petržela (1. FC Slovácko) - 58 gólů

Milan Petržela-Slovácko1.jpg

Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině.

Momentálně devětatřicetiletý záložník Slovácka má na kontě 481 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 58 branek a k nim si připsal do statistik 63 nahrávek. Také se mu však poměrně často žlutilo před očima. Dvaasedmdesát karet ho řadí na 13. místo v historii české nejvyšší soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Stanislav Tecl (Slavia Praha) – 78 gólů

Stanislav Tecl-Slavia1.jpg

Ve dvaatřiceti letech je fotbalový životopis Stanislava Tecla pěkně bohatý. Upozornil na sebe ještě před dvacátými narozeninami v dresu tehdy druholigové Jihlavy a po postupu Vysočiny do nejvyšší soutěže si vysloužil přestup do Plzně. Na západě Čech působil dvě a půl sezony a pomohl mužstvu ke dvěma mistrovským titulům.

Následně přestoupil do Jablonce a v lednu 2017 za 15 milionů korun zamířil do Edenu, kde byl krátce na hostování z Jihlavy už v devatenácti letech. Ve Slavii to neměl (a nemá) lehké a musel se od začátku potýkat s velkou konkurencí na postu útočníka, načas dokonce odešel hostovat do Jablonce, přesto však sešívaným pomohl už ke čtyřem mistrovským titulům. V aktuálním ročníku už dal 11 gólů v 28 ligových střetnutích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Jan Chramosta (FK Jablonec) – 87 gólů

Jan Chramosta-Jablonec.jpg

V minulosti se o Janu Chramostovi hovořilo jako o ohromném talentu, ale až do aktuální sezony nikdy nevstřelil více než deset branek za sezonu. Nyní jich má už na kontě patnáct a k nim přidal navrch ještě šest asistencí. V současném ročníku je zkrátka ve famózní formě. Nejdelší část kariéry strávil v Mladé Boleslavi, góly ale střílel také v Plzni. Od sezony 2008/09 odehrál v nejvyšší soutěži už přes tři sta utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Jakub Řezníček (Zbrojovka Brno) - 96 gólů

Jakub Řezníček-Brno.jpg

Působil ve Spartě, zkoušel se prosadit v Plzni, gólově se mu ale dařilo spíše v „menších“ ligových klubech. Jakub Řezníček hrával za Mladou Boleslav, České Budějovice, Příbram, Teplice či Olomouc. V současnosti hájí barvy Brna, kam se vrátil po pěti letech. A je to návrat jako z říše snů. V aktuální sezoně má po 32 zápasech na kontě 19 branek, je nejlepším střelcem ligy a drží Zbrojovce naději na záchranu v nejvyšší soutěži. Jeho brankový účet je nyní na čísle 96 a ten zápasový už překonal tři stovky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Milan Škoda (FK Mladá Boleslav) – 104 gólů

Milan Škoda-Mladá Boleslav.jpg

Když v sezoně 2007/08 odehrál v dresu Bohemians první utkání v nejvyšší soutěži, málokdo asi čekal, že by se jednou mohl Milan Škoda zařadit mezi největší kanonýry tuzemské ligy. Ve svém třetím ligovém ročníku sice za Klokany nastřílel osm gólů v 28 zápasech, ale rozhodně to nevypadalo, že v něm dříme nějak mimořádný talent k sázení branek.

V průběhu sezony 2011/12 přestoupil do Slavie, ale ani tam zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl pravidelně skórovat. V úvodních 63 ligových zápasech v sešívaném dresu se trefil jen šestkrát.

Od ročníku 2014/15 ale jakoby mávnutím čarovné rákosky nastala radikální změna. Než odešel v lednu 2020 na své první zahraniční angažmá, nastřádal do historických statistik 94 branek. Poté, co se vrátil, už stihl přidat dalších deset v dresu Mladé Boleslavi a pokořil jako čtvrtý hráč v historii magickou stovku. V historických ligových tabulkách je s 505 pokusy zapsán jako nejčastěji střílející hráč. Druhý je podle počtu střel na branku (215).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud