Kapitánskou pásku ve Spartě už nosila řada hráčů, někteří ale jen chvilkově zaskakovali. To byl třeba případ Zdeňka Pospěcha, Tomáše Sivoka nebo Jiřího Jarošíka. Šestici dalších sparťanských kapitánů z posledních let, kteří měli zkušeností na rozdávání a patřili mezi opravdové osobnosti, najdete v následujících kapitolách.
Karel Poborský

Bývalý skvělý záložník Karel Poborský se po angažmá v Manchesteru United, Laziu Řím a Benfice Lisabon vrátil v roce 2002 do České republiky. Pro návrat si vybral Spartu a na Letné se stal oporou i pravým lídrem mužstva. Tým přivedl ke dvěma ligovým titulům i do čtvrtfinále Ligy mistrů.
Když se ale Sparty ujal kouč Jaroslav Hřebík, nad Poborským se začala stahovat mračna. Autor čtvrtfinálového gólu z Eura 1996 nesouhlasil s trenérovými metodami a v září roku 2005 se vzdal kapitánské pásky. Jen o pár dní později dostal SMS zprávu od šéfa klubu Daniela Křetínského, která ukončila jeho pražské angažmá.
Foto: Profimedia.cz
Jaromír Blažek

Brankář Jaromír Blažek dlouhodobě působil jako zástupce kapitána Karla Poborského. Po jeho vyhazovu z Letné si navlékl kapitánskou pásku právě on. V polovině sezony se však do Sparty vrátil Tomáš Řepka, který se stal novým lídrem. Blažek však asistoval i jemu a občas za něj také zaskočil.
Foto: Profimedia.cz
Patrik Berger

Bývalý záložník Dortmundu či Liverpoolu přišel do Sparty v roce 2008. Patrik Berger se stal dokonce kapitánem týmu, který dovedl do kvalifikace o Ligu mistrů.
Střelci branky z finále Eura 1996 první sezona vyšla na výbornou, byl klíčovým mužem sestavy a správným lídrem. S osmi brankami byl také nejlepším střelcem týmu. Jenže v dalším ročníku se musel podrobit operaci kolena a na hřiště už se nedostal.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Řepka

Po Bergerovi převzal kapitánskou pásku Tomáš Řepka. Známý rebel si na hřišti i v kabině dokázal získat respekt, nevyhnul se ale (pro něj tolik typickým) blikancům a úletům. O kapitánskou pásku několikrát přišel.
Například když v září roku 2007 trefil v Teplicích míčem kameramana, kapitánem nesměl být 15 měsíců. Stále však byl vůdčí osobností. Před sezonou 2011/12, která byla ve Spartě jeho poslední, o pásku definitivně přišel.
Foto: Profimedia.cz
Marek Matějovský

Bývalý reprezentant a momentálně hráč Mladé Boleslavi Marek Matějovský převzal kapitánskou pásku ve Spartě v létě roku 2011 od Tomáše Řepky. Jenže pravým lídrem se nikdy nestal.
Na hřišti sice dokázal dirigovat hru, vůdčí schopnosti se v něm ale neprojevily. Sparta s lídrem Matějovským dvakrát v řadě nezískala titul a mnoho fanoušků to z velké části dávala za vinu právě jemu. Málokoho tedy překvapilo, když o kapitánskou pásku přišel.
Foto: Profimedia.cz
David Lafata

David Lafata před příchodem na Letnou s funkcí kapitána žádné výrazné zkušenosti neměl. V Jablonci byl lídrem Karel Piták, za kterého vyhlášený ostrostřelec občas zaskakoval. Proto bylo poměrně překvapivé, když bývalý sparťanský trenér Vítězslav Lavička zvolil za lídra týmu právě jeho.
Lafata se sice pyšnil střeleckým instinktem zabijáka, jinak ale na hřišti i mimo něj působil klidným, skoro až nevýrazným dojmem. Řadu lidí napadlo srovnání s Markem Matějovským, od kterého kapitánskou pásku přebral. Mužstvu však jednou pomohl k mistrovskému titulu a třikrát se v dresu letenského týmu stal králem ligových střelců.
Foto: Profimedia.cz