6
Fotogalerie

6 útočníků, za které Slavia zaplatila nejvíc peněz. Ne všichni za to stáli

Pražská Slavia patří momentálně mezi nejbohatší kluby v české lize. Tomu odpovídaly i nákupy hráčů v letním přestupovém období.

V Edenu se už mnohokrát spálili a zaplatili miliony za hráče, kteří se téměř neprosadili. Platí to především o útočnících, kteří patří mezi nejdražší zboží na fotbalovém trhu. Jména šesti nejdražších forvardů v klubové historii - a jejich osudy - najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Zdeněk Šenkeřík – 475 tisíc eur

Zdeněk Šenkeřík.jpg

Zdeněk Šenkeřík přišel do Slavie v létě roku 2007 z Turecka a vstřelil jednu z nejdůležitějších branek v klubové historii. Byl to právě on, kdo dal první gól sešívaných v Lize mistrů a nasměroval Slavii k výhře nad Steauou Bukurešť.

V odvetě zařídil remízu 1:1 a poslal pražský tým do jarních evropských bojů. 475 tisíc eur, které do něj klub investoval, se náramně vyplatilo. Po roce a půl však odešel na hostování do norského Stabaeku a po návratu do Slavie se už znovu neprosadil. V roce 2010 zamířil do Baníku Ostrava a o tři roky později ukončil kariéru v dresu Bohemians.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Tomáš Mičola – 500 tisíc eur

Tomáš Mičola.jpg

Tomáš Mičola, který může kromě postu útočníka hrát i na pozici ofenzivního záložníka, pořádně zaujal mezi lety 2006 až 2010 v Baníku Ostrava, kde patřil ke klíčovým hráčům. V roce 2010 ho koupil francouzský Brest, tam se ale příliš neprosadil a po dvou sezonách byl zpátky v české lize.

Nezamířil však do Ostravy, ale do Slavie, která za něho zaplatila půl milionu eur. Mičola toho ale kvůli zdravotním problémům moc nenahrál a před dvěma lety se dohodl na ukončení smlouvy. Od té doby opět kope za Baník.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Stanislav Tecl - 550 tisíc eur

Stanislav Tecl.jpg

Bylo trochu překvapením, když za něj Slavia zaplatila letos v zimě Jablonci okolo 15 milionů korun. Stanislav Tecl ale v Edenu příliš nepřesvědčil, nevybojoval si stálé místo v sestavě a gólově se prosadil až v závěrečném kole, v němž se trefil dvakrát.

Když na začátku aktuální sezony nedostal žádnou šanci, bylo jasné, že s ním Slavia už nepočítá. Velký zájem o jeho služby měl Zlín, spekulovalo se také o odchodu do zahraničí, nakonec si jeho služby pojistil formou hostování Jablonec, kde téměř zázračně ožil a v 11 ligových zápasech už nastřílel sedm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Petr Švancara – 600 tisíc eur

Petr Švancara Slavia.jpg

Legendární „Mercedes“ se měl stát postrachem všech obran a nejúdernější zbraní Slavie, která ho koupila z Brna v roce 2000. Jenže Petr Švancara nenaplnil předpoklady, nedostal se do základní sestavy, téměř se střelecky neprosadil a po dvou letech odešel na hostování do Opavy. Měl obrovský talent, navíc to byl skvělý showman, má se ale za to, že to mohl dotáhnout dál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Pavel Fořt – 750 tisíc eur

Pavel Fořt.jpg

Slavia si talentovaného Pavla Fořta vyhlédla v Plzni, odkud ho vykoupila v roce 2003. Typický hrotový útočník strávil v pražském celku několik let, nikdy se ale nedostal přes sedmigólovou hranici.

V roce 2007 přestoupil za 30 milionů korun do francouzského Toulouse. Po dvou letech se vrátil na hostování „domů“ a pěti góly ve 13 zápasech pomohl sešívaným k titulu. Poté odešel do Německa. V sezoně 2015/16 pomohl jako hostující hráč k mistrovskému titulu Plzni. Kariéru ukončil v Domažlicích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Gino van Kessel – 1,2 milionů eur

Gino van Kessel.jpg

Nizozemský útočník Gino van Kessel působil v sezoně 2015/16 v Trenčíně a se 17 trefami se stal nejlepším střelcem slovenské ligy, čímž Slavii zaujal. Trenčín požadoval přes milion eur, čemuž odpovídala i tehdejší hráčova tržní cena podle portálu TransferMarkt. Pražský klub nakonec zaplatil za přestup 1,2 milionu eur.

Jeho angažmá v Edenu však bylo katastrofou. Nastoupil jen do sedmi ligových zápasů a dal dvě branky. V zimě odešel na hostování do Polska, ovšem ani v Gdaňsku se neprosadil. V létě se spekulovalo o jeho hostování ve Zlíně, rychlonohý hráč ale zamířil do třetiligového anglického Oxfordu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud