6 nejdůležitějších bitev Čechů se Slováky. Většinou vládnou naši

Češi, nebo Slováci? Jeden z týmů, které chtějí bojovat o medaile, vstoupí do světového šampionátu v Dánsku úspěšně, druhý bude muset zabrat v dalších zápasech, v nichž už nebude prostor na jakékoliv zaváhání. Skupina je totiž nesmírně těžká.

Kromě vzájemného duelu narazí Češi a Slováci ve skupině také na Švédsko, Švýcarsko, Rusko, Bělorusko, Francii a Rakousko.Úvodní duel tak může být pro další vývoj turnaje hodně důležitý.

Češi proti Slovákům sehráli už řadu zápasů a většinu z nich vyhráli. Vybrali jsme 6 nejdůležitějších. Které to jsou a kdo v nich byl úspěšnější, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

MS 2000 (Petrohrad): ČR – Slovensko 5:3 (finále)

ČR - SR Petrohrad.jpg

Památnou výhrou nad Slováky přispěli Češi ke zlatému hattricku. Nejprve naše reprezentace porazila Slovensko 6:2 v osmifinále a úspěšnější byla i v bitvě o zlato. O výsledku víceméně rozhodla už první třetina, kterou parta okolo Roberta Reichla vyhrála 3:0 a vykročila vstříc druhému světovému titulu v řadě.

Branky a nahrávky: 7. Sýkora (Procházka, Varaďa), 10. Vlasák (Buzek), 13. Procházka (Patera, Varaďa), 44. Tomajko (Dopita, Výborný), 59. Reichel (Sýkora, Prospal) – 28. Štrbák (Suchý, Pucher), 56. Hlinka, 58. Šatan (Bartečko).

Česko: Čechmánek – M. Sýkora, Kučera, Štěpánek, Benýšek, Buzek, Martínek – Výborný, Dopita, Tomajko – Prospal, Reichel, Vlasák – Varaďa, Patera, M. Procházka – Havlát, Broš, Čajánek.

Slovensko: Lašák – Suchý, Štrbák, Višňovský, Chára, Podhradský, Droppa, Jasečko, Sekeráš – Šatan, Handzuš, Bartečko – Plavucha, Kapuš, Vaic – Pardavý, Hurtaj, Hlinka – P. Pucher, Hreus, Bartoš.

Foto: Michal Růžička / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

MS 2003 (Helsinky): ČR – Slovensko 2:4 (zápas o bronz)

ČR - SR Helsinky.jpg

Na šampionátu v Helsinkách na sebe Češi a Slováci narazili dvakrát. V osmifinálové skupině stáhli Slováci dvoubrankovou ztrátu a vydřeli remízu 3:3. Po dalším průběhu turnaje je k sobě znovu svedl boj o bronz. Slováci začali lépe, Češi ale dvakrát dokázali zareagovat. Medaile však nakonec připadl týmu, který vedli Bondra, Demitra či Šatan.

Branky a nahrávky: 16. Hlaváč (T. Kaberle), 21. Reichel (T. Kaberle) – 14. Šatan (Zedník), 20. Stümpel (Štrbák, Višňovský), 26. Bondra (Demitra, Višňovský), 58. Demitra (Šatan, Suchý).

Česko: Vokoun - P. Kadlec, Hejda, T. Kaberle, Modrý, Kolařík, Špaček - Hejduk, M. Straka, Hlaváč - Balaštík, Vašíček, Kotrla - J. Hlinka, R. Reichel, Výborný – Michálek, Hudler, Sup - od 44. min. Vrbata.

Slovensko: Lašák - Švehla, Suchý, Višňovský, Štrbák, Lintner, Milo, Majeský, Čierny - Šatan, Demitra, Bondra - Pálffy, Stümpel, Zedník - Országh, M. Hlinka, Nagy – Radivojevič, Kapuš, Sejna.

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

OH 2006 (Turín): ČR - Slovensko 3:1 (čtvrtfinále)

ČR - SR Turín.jpg

Vystoupení Čechů v základní skupině olympijského turnaje v Turíně nelze nazvat jako povedené. Výhry nad Italy a Němci nebyly ničím, čím by se měl tým Aloise Hadamczika chlubit. Naopak Slováci byli na koni, porazili Švédsko, Rusko i USA a vyhráli skupinu. Ve čtvrtfinále se ale zadrhli, prohráli s Českem 1:3 a turnaj pro ně skončil.

Branky a nahrávky: 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle, Ručinský), 60. Straka - 44. Gáborík (Marián Hossa).

Česko: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz.

Slovensko: Budaj - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Surový, Bartečko, Marcel Hossa.

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

OH 2010 (Vancouver): ČR - Slovensko 3:1 (základní skupina)

getthumbnail.jpg

Češi narazili na Slováky na OH 2006, střetli se s nimi v Soči i v roce 2010 ve Vancouveru. Tehdy se však ještě nehrála vyřazovací fáze, ale „jen“ úvodní duel základní skupiny. Na branku Eliáše odpověděl Gáborík, v závěru druhé třetiny ale udeřili Jágr s Plekancem a Češi do turnaje vstoupili úspěšně.

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Blaťák, Havlát), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) - 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra).

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

MS 2012 (Helsinky): ČR – Slovensko 1:3 (semifinále)

ČR - SR Helsinky 2.jpg

Tuto bitvu vyhráli Slováci, kteří rozhodně nešli do zápasu v roli favoritů. Na úvodní branku Šatana ještě zareagoval Frolík, na druhý gól slovenského veterána už ale parta okolo Tomáše Plekance nenašla odpověď. Naopak, chvíli poté navýšil Hudáček a nasměroval Slovensko do finále. V tom slavili zlato Rusové, Češi se po výhře nad domácími Suomi radovali z bronzu.

Branky a nahrávky: 31. Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový).

Česko: Kovář (47. Štěpánek) - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Erat (12. Vondrka), Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, L. Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

 OH 2014 (Soči): ČR – Slovensko 5:3 (osmifinále)

ČR SR Soči.jpg

Poslední veledůležitá bitva Čechů se Slováky je stará více než čtyři roky. Oba týmy na sebe narazily v osmifinále olympijského turnaje v Soči. Svěřenci Aloise Hadamczika vstoupili do zápasu skvěle a po první třetině vedli už 3:0, nakonec se ale strachovali o vítězství.

Když ve 49. minutě dával Surový na 3:4 z pohledu Slováků, bylo zaděláno na pořádné drama. V závěru se ale trefil kapitán Tomáš Plekanec a poslal Čechy mezi osmičku nejlepších.

Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí, Židlický) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič).

Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát.

Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa.

Doporučujeme

Články odjinud