4. - 5. Reinaldo (Brazílie) - 4 miliony eur  Od roku 2019 si brazilský útočník Reinaldo užívá sportovního důchodu, do něhož mířil jako saúdskoarabský šampion ze sezony 2006/07 a vítěz francouzského Poháru s Paris Saint-Germain z roku 2004. Mezi oběma úspěchy si zahrál v japonské nejvyšší soutěži, kam odcházel v létě 2005 z pařížského klubu za rovné čtyři miliony eur a dodnes, tedy skoro o 20 let později, patří mezi pětici nejdražších přestupů do tamní ligy v její historii. Reinaldo se upsal klubu Kashiwa Reysol, ale v jeho barvách odehrál pouhých 14 zápasů, v nicjž ale dokázal nastřílet úctyhodných osm branek. Už v lednu roku 2006 ale zamířil do své vlasti a další rok pak se přesunul do Al Ittihadu. Pro Kashiwu je dodnes nejdražší posilou klubu v dějinách.
 4. - 5. Diego Souza (Brazílie) – 4 miliony eur  Brazilských fotbalistů se jménem Diego Souza bychom našli v historii několik. Ten patrně nejslavnější se objevil i v reprezentaci „kanárků“. Jeden z jeho jmenovců spojil značnou část kariéry s Japonskem a dodnes je díky přestupu z ledna roku 2009 čtvrtým nejdražším hráčským nákupem v historii J1 League. Tehdy už měl na triku působení ve třech tamních klubech, ve dvou však byl na hostování z Palmeirasu. Šlo o jediný zaplacený transfer jeho kariéry a přesunul se tehdy za čtyři miliony eur z celku Tokio Verdy do týmu Kjóto Sanga. V novém působišti pak strávil dvě sezony. Ještě než v roce 2019 udělal za sportovní dráhou tečku, stihl hrát v dalších dvou japonských klubech.
 3. Fabrício (Brazílie) – 5 milionů eur  Brazilský forvard Fabrício není v Evropě příliš známý, přestože hrál sedm sezon v portugalském klubu Portimonense. Až na poslední ročník však mužstvo nikdy nepůsobilo v nejvyšší soutěži. Během kariéry hrál kromě své vlasti také v Číně a v Japonsku, kam přestoupil právě z Portugalska v roce 2018 za pět milionů eur. Upsal se tehdy celku Urawa Reds, s nímž vybojoval mistrovský titul i vítězství v tamním Poháru. Od začátku ledna je aktuálně třiatřicetiletý borec bez smlouvy.
 2. Hiroši Kijotake (Japonsko) – 5,1 milionu eur  Druhým nejdražším hráčem v historii J1 League je domácí borec, který však zpět do vlasti zamířil přes angažmá v několika evropských klubech. Hiroši Kijotake odešel v roce 2012 za jeden milion eur z Osaky do německého Norimberku a po dvou letech změnil v Bundeslize dres, když za 4,3 milionu eur přestoupil do Hannoveru. V Německu si vybojoval velmi dobré jméno a vysloužil si největší transfer své kariéry – v roce 2016 se stěhoval za šest a půl milionu eur do Sevilly, kde však odehrál pouze čtyři ligové zápasy a jinak nedostal téměř šanci. Když v zimě roku 2017 přišla nabídka z Osaky, odkud do Evropy o pět let dříve vyrážel, nezaváhal a přijal ji. Z Japonska putovalo do Španělska přes pět milionů eur.
6
Fotogalerie

6 nejdražších fotbalistů v historii japonské ligy. Švédskou posilu ze Sparty mezi nimi nenajdete

Přestup z české do japonské nejvyšší fotbalové soutěže je něčím velmi nezvyklým, téměř unikátním. V zimě roku 2022 tímto směrem zamířil švédský útočník David Moberg Karlsson, který vyměnil dres Sparty za uniformu celku Urawa Reds. Podle portálu TransferMarkt za něho zaplatil nový zaměstnavatel jeden milion eur.

Japonská liga je pro českého fanouška poměrně exotickou soutěží. Dosud si v ní zahráli jen čtyři tuzemští fotbalisté - Pavel Horváth, Ivan Hašek, Ivo Ulich a Martin Müller. Žádný z nich však nepřestupoval do země vycházejícího slunce za poplatek z české ligy.

To před dvěma lety Švéd David Moberg Karlsson odešel z Letné do Urawy za jeden milion eur. Mezi nejdražší hráče v historii japonské ligy se však nezařadil. Kdo patří k nejhodnotnějším nákupům v historii J1 League? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

6. Rony (Brazílie) – 3,7 milionu eur

Rony.jpg

Tržní cena osmadvacetiletého Brazilce Ronyho dnes činí podle portálu TransferMarkt rovných 11 milionů eur. Momentálně je útočníkem Palmeirasu, kam přestupoval před čtyřmi lety z Athletika Paranaense za šest milionů eur. Ještě o tři roky dříve – v zimě 2017 – se stal přestupovým cílem japonského klubu Albirex Niigata, který za tehdy jednadvacetiletého talentovaného mladíka vysázel jeho zaměstnavateli – Cruzeiru – 3,7 milionu eur.

Pokračování 3 / 7

4. - 5. Reinaldo (Brazílie) - 4 miliony eur

Reinaldo1.jpg

Od roku 2019 si brazilský útočník Reinaldo užívá sportovního důchodu, do něhož mířil jako saúdskoarabský šampion ze sezony 2006/07 a vítěz francouzského Poháru s Paris Saint-Germain z roku 2004. Mezi oběma úspěchy si zahrál v japonské nejvyšší soutěži, kam odcházel v létě 2005 z pařížského klubu za rovné čtyři miliony eur a dodnes, tedy skoro o 20 let později, patří mezi pětici nejdražších přestupů do tamní ligy v její historii.

Reinaldo se upsal klubu Kashiwa Reysol, ale v jeho barvách odehrál pouhých 14 zápasů, v nicjž ale dokázal nastřílet úctyhodných osm branek. Už v lednu roku 2006 ale zamířil do své vlasti a další rok pak se přesunul do Al Ittihadu. Pro Kashiwu je dodnes nejdražší posilou klubu v dějinách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. - 5. Diego Souza (Brazílie) – 4 miliony eur

Diego Souza.jpg

Brazilských fotbalistů se jménem Diego Souza bychom našli v historii několik. Ten patrně nejslavnější se objevil i v reprezentaci „kanárků“. Jeden z jeho jmenovců spojil značnou část kariéry s Japonskem a dodnes je díky přestupu z ledna roku 2009 čtvrtým nejdražším hráčským nákupem v historii J1 League.

Tehdy už měl na triku působení ve třech tamních klubech, ve dvou však byl na hostování z Palmeirasu. Šlo o jediný zaplacený transfer jeho kariéry a přesunul se tehdy za čtyři miliony eur z celku Tokio Verdy do týmu Kjóto Sanga. V novém působišti pak strávil dvě sezony. Ještě než v roce 2019 udělal za sportovní dráhou tečku, stihl hrát v dalších dvou japonských klubech.

Pokračování 5 / 7

3. Fabrício (Brazílie) – 5 milionů eur

Fabrício.jpg

Brazilský forvard Fabrício není v Evropě příliš známý, přestože hrál sedm sezon v portugalském klubu Portimonense. Až na poslední ročník však mužstvo nikdy nepůsobilo v nejvyšší soutěži. Během kariéry hrál kromě své vlasti také v Číně a v Japonsku, kam přestoupil právě z Portugalska v roce 2018 za pět milionů eur. Upsal se tehdy celku Urawa Reds, s nímž vybojoval mistrovský titul i vítězství v tamním Poháru. Od začátku ledna je aktuálně třiatřicetiletý borec bez smlouvy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Hiroši Kijotake (Japonsko) – 5,1 milionu eur

Hiroshi Kiyotake-Osaka.jpg

Druhým nejdražším hráčem v historii J1 League je domácí borec, který však zpět do vlasti zamířil přes angažmá v několika evropských klubech. Hiroši Kijotake odešel v roce 2012 za jeden milion eur z Osaky do německého Norimberku a po dvou letech změnil v Bundeslize dres, když za 4,3 milionu eur přestoupil do Hannoveru.

V Německu si vybojoval velmi dobré jméno a vysloužil si největší transfer své kariéry – v roce 2016 se stěhoval za šest a půl milionu eur do Sevilly, kde však odehrál pouze čtyři ligové zápasy a jinak nedostal téměř šanci. Když v zimě roku 2017 přišla nabídka z Osaky, odkud do Evropy o pět let dříve vyrážel, nezaváhal a přijal ji. Z Japonska putovalo do Španělska přes pět milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Jô (Brazílie) – 11 milionů eur

Jo.jpg

Brazilský reprezentant Jô je fotbalovým světoběžníkem. Odchovanec Corinthiasu odešel z mateřského klubu už v 18 letech do CSKA Moskva, se kterým vyhrál ruskou ligu a dvakrát zvedl nad hlavu tamní Pohár i Superpohár. Z Moskvy se v roce 2008 stěhoval do Manchesteru City, ale v anglickém klubu dostal jen minimum příležitostí ukázat, co v něm vězí a většinu času strávil na hostování v Evertonu a tureckém Galatasaray Istanbul.

V roce 2011 se vrátil do vlasti, vyhrál Copa Libertadores a v lednu roku 2018 ve třiceti letech přestoupil za – podle mnohých expertů přemrštěnou částku – 11 milionů eur do japonského klubu Nagoja Grampos. Hned v premiérové sezoně se stal s 24 brankami nejlepším střelcem nejvyšší soutěže a dostal se do ideální jedenáctky ročníku. Žádného dalšího úspěchu však v zemi vycházejícího slunce nedosáhl. V létě roku 2020 se zadarmo vrátil do Corinthiasu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud