Oskar Olausson – 28. v celkovém pořadí (Colorado Avalanche)  Jeden z velkých švédských hokejových příslibů budoucnosti se jmenuje Oskar Olausson. Urostlý útočník šel v loňském draftu na řadu jako 28. hráč a vybralo si ho do kádru Colorado. Skauti na něm oceňují vynikající bruslařské dovednosti, skvělou kontrolu kotouče a schopnost měnit i určovat tempo hry. Ještě před draftem už hrál seniorskou nejvyšší soutěž ve své vlasti. Po draftu se přesunul do zámoří, kde působí v juniorské lize OHL, ve které v dresech celků Barrie Colts a Oshawa Generals zaznamenal 28 bodů (14+14) v 31 zápasech. Profimedia.cz

Oskar Olausson – 28. v celkovém pořadí (Colorado Avalanche)
Jeden z velkých švédských hokejových příslibů budoucnosti se jmenuje Oskar Olausson. Urostlý útočník šel v loňském draftu na řadu jako 28. hráč a vybralo si ho do kádru Colorado. Skauti na něm oceňují vynikající bruslařské dovednosti, skvělou kontrolu kotouče a schopnost měnit i určovat tempo hry. Ještě před draftem už hrál seniorskou nejvyšší soutěž ve své vlasti. Po draftu se přesunul do zámoří, kde působí v juniorské lize OHL, ve které v dresech celků Barrie Colts a Oshawa Generals zaznamenal 28 bodů (14+14) v 31 zápasech. | Profimedia.cz

 Fabian Lysell – 21. v celkovém pořadí (Boston Bruins)  Dokonalý bruslař s ukázkovým držením těla, rychlýma a dynamickýma nohama – tak vypadá vizitka devatenáctiletého útočníka Fabiana Lysella, kterého si vybral Boston v loňském draftu jako 21. hráče v celkovém pořadí. Na dvou krocích dokáže vyvinout takovou rychlost, že za sebou nechá každého zadáka. Má dokonalý přehled o hře, správné načasování a umí si vždy najít nejideálnější místo pro střelu či přihrávku. Je to neúnavný týmový dříč, jakého chce mít v mužstvu každý trenér. Odchovanec Frölundy se v minulém ročníku poprvé objevil mezi dospělými ve švédské lize v dresu klubu Lulea. Na mistrovství světa hráčů do 18 let se podílel na zisku bronzových medailí a v aktuálním ročníku už krájí led v zámoří. Hraje v juniorské soutěži WHL, v níž hájí barvy celku Vancouver Giant a dělá to zatraceně dobře. Profimedia.cz
 Jesper Wallstedt – 20. v celkovém pořadí (Minnesota Wild)  Nebývá příliš častým jevem, aby se v první dvacítce draftu objevil brankář, ale když už se tak stane, jde o mimořádný talent. A takovým je Švéd Jesper Wallstedt. Experti ho srovnávají s Ryanem Millerem, který prožil dlouhou kariéru v NHL a stal se nejúspěšnějším americkým gólmanem v prestižní zámořské lize. Někteří odborníci označují Wallstedta za nejlepšího mladého brankáře za posledních deset let. V uplynulé sezoně odchytal 22 utkání v nejvyšší švédské soutěži v dresu celku Lulea, kde působí také nyní. Na kontě má v tomto ročníku 20 utkání s vynikající bilancí 91,8 % úspěšných zásahů a průměrem 1,95 inkasovaných gólů na zápas. Profimedia.cz
 Isak Rosén – 14. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)  Za pár týdnů bude útočníkovi Isaku Rosénovi 19 let, už má ale místo v kádru Leksandu a hraje v nejvyšší švédské lize. V loňském draftu po něm sáhlo Buffalo jako po 14. hráči v celkovém pořadí. Skauti na něm oceňují hokejovou chytrost a mazanost, dobré bruslařské dovednosti a šikovné ruce. Je to rozený tvůrce hry, který perfektně čte situaci na ledě a předvídá, kam se bude hra ubírat, takže je v myšlení vždycky o krok před soupeři i spoluhráči. Na loňském mistrovství světa hráčů do 18 let pomohl výběru Tre Kronor k bronzovým medailím, když v sedmi zápasech zaznamenal devět bodů (7+2). Podle expertů před ním leží báječná sportovní budoucnost. Profimedia.cz
 William Eklund – 7. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)  Mnozí skauti označovali Williama Eklunda za nejlepšího evropského hráče, který se objevil v loňském draftu NHL. Levé křídlo Djurgardenu kroutí v 19 letech už třetí sezonu v nejvyšší švédské soutěži dospělých. Eklund je vynikajícím bruslařem a podle hokejových expertů je typově podobný hvězdě Caroliny Hurricanes Sebastianu Ahovi. V sezoně 2020/21 se stal nejlepším nováčkem a nejlepším střelcem mezi juniory v SHL. Měří sice jen 178 centimetrů, ale výškový handicap nahrazuje chytrostí. Je to kreativní rychlík s nesmírně šikovnýma rukama, který tvrdě pracuje pro mužstvo. Na startu sezony dostal šanci zahrát si v NHL a zvládl devět utkání, v nichž posbíral do statistik čtyři body za asistence. Pak ho San Jose poslalo hostovat do jeho mateřského klubu. Není vyloučeno, že se ještě do konce ročníku dočká návratu na led v nejelitnější hokejové lize světa. Profimed
6
Fotogalerie

6 mladých Švédů, kteří šli v loňském draftu NHL na dračku. Jak si dnes vedou?

I když procento Evropanů v NHL se během uplynulého čtvrtstoletí rapidně zvýšilo, pořád je na klubových soupiskách suverénně nejvíc hráčů z Kanady a Spojených států. Třetí nejpočetnější národnostní skupinou v nejprestižnější hokejové soutěži světa jsou Švédové.

Během každoročního draftu mladých hokejových nadějí je tradičně upřena velká pozornost zámořských skautů na nejlepší evropské hráče. Podle statistik si kluby nejčastěji vybírají ze švédských talentů, které se také později v NHL nejvíc prosazují. V aktuální sezoně jich v NHL působí skoro devadesát, což je téměř třikrát tolik, než je na soupiskách klubů českých hokejistů (33).

Když jde o Čechy, sahají skauti v draftu především po borcích, kteří hrají v zámořských juniorských soutěžích. V případě Švédů však vybírají nemálo hráčů působících v domácích ligách na severu Evropy.

Projevilo se to i v loňském draftu, v němž značnou část vybraných talentů tvořili mladíci, kteří hráli v domácích severských ligách. V následujících kapitolách se podrobněji podíváme na šest švédských teenagerů, kteří v draftu našli zaměstnavatele v NHL už v prvním kole.

Pokračování 2 / 7

Oskar Olausson – 28. v celkovém pořadí (Colorado Avalanche)

Oskar Olausson.jpg

Jeden z velkých švédských hokejových příslibů budoucnosti se jmenuje Oskar Olausson. Urostlý útočník šel v loňském draftu na řadu jako 28. hráč a vybralo si ho do kádru Colorado. Skauti na něm oceňují vynikající bruslařské dovednosti, skvělou kontrolu kotouče a schopnost měnit i určovat tempo hry.

Ještě před draftem už hrál seniorskou nejvyšší soutěž ve své vlasti. Po draftu se přesunul do zámoří, kde působí v juniorské lize OHL, ve které v dresech celků Barrie Colts a Oshawa Generals zaznamenal 28 bodů (14+14) v 31 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Fabian Lysell – 21. v celkovém pořadí (Boston Bruins)

Fabian Lysell.jpg

Dokonalý bruslař s ukázkovým držením těla, rychlýma a dynamickýma nohama – tak vypadá vizitka devatenáctiletého útočníka Fabiana Lysella, kterého si vybral Boston v loňském draftu jako 21. hráče v celkovém pořadí. Na dvou krocích dokáže vyvinout takovou rychlost, že za sebou nechá každého zadáka. Má dokonalý přehled o hře, správné načasování a umí si vždy najít nejideálnější místo pro střelu či přihrávku. Je to neúnavný týmový dříč, jakého chce mít v mužstvu každý trenér.

Odchovanec Frölundy se v minulém ročníku poprvé objevil mezi dospělými ve švédské lize v dresu klubu Lulea. Na mistrovství světa hráčů do 18 let se podílel na zisku bronzových medailí a v aktuálním ročníku už krájí led v zámoří. Hraje v juniorské soutěži WHL, v níž hájí barvy celku Vancouver Giant a dělá to zatraceně dobře. V 26 zápasech posbíral 32 bodů za 13 gólů a 19 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Jesper Wallstedt – 20. v celkovém pořadí (Minnesota Wild)

Jesper Wallstedt.jpg

Nebývá příliš častým jevem, aby se v první dvacítce draftu objevil brankář, ale když už se tak stane, jde o mimořádný talent. A takovým je Švéd Jesper Wallstedt.

Experti ho srovnávají s Ryanem Millerem, který prožil dlouhou kariéru v NHL a stal se nejúspěšnějším americkým gólmanem v prestižní zámořské lize. Někteří odborníci označují Wallstedta za nejlepšího mladého brankáře za posledních deset let. V uplynulé sezoně odchytal 22 utkání v nejvyšší švédské soutěži v dresu celku Lulea, kde působí také nyní. Na kontě má v tomto ročníku 20 utkání s vynikající bilancí 91,8 % úspěšných zásahů a průměrem 1,95 inkasovaných gólů na zápas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Isak Rosén – 14. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)

Isak Rosén.jpg

Za pár týdnů bude útočníkovi Isaku Rosénovi 19 let, už má ale místo v kádru Leksandu a hraje v nejvyšší švédské lize. V loňském draftu po něm sáhlo Buffalo jako po 14. hráči v celkovém pořadí. Skauti na něm oceňují hokejovou chytrost a mazanost, dobré bruslařské dovednosti a šikovné ruce. Je to rozený tvůrce hry, který perfektně čte situaci na ledě a předvídá, kam se bude hra ubírat, takže je v myšlení vždycky o krok před soupeři i spoluhráči.

Na loňském mistrovství světa hráčů do 18 let pomohl výběru Tre Kronor k bronzovým medailím, když v sedmi zápasech zaznamenal devět bodů (7+2). Podle expertů před ním leží báječná sportovní budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

William Eklund – 7. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)

William Eklund.jpg

Mnozí skauti označovali Williama Eklunda za nejlepšího evropského hráče, který se objevil v loňském draftu NHL. Levé křídlo Djurgardenu kroutí v 19 letech už třetí sezonu v nejvyšší švédské soutěži dospělých.

Eklund je vynikajícím bruslařem a podle hokejových expertů je typově podobný hvězdě Caroliny Hurricanes Sebastianu Ahovi. V sezoně 2020/21 se stal nejlepším nováčkem a nejlepším střelcem mezi juniory v SHL. Měří sice jen 178 centimetrů, ale výškový handicap nahrazuje chytrostí. Je to kreativní rychlík s nesmírně šikovnýma rukama, který tvrdě pracuje pro mužstvo.

Na startu sezony dostal šanci zahrát si v NHL a zvládl devět utkání, v nichž posbíral do statistik čtyři body za asistence. Pak ho San Jose poslalo hostovat do jeho mateřského klubu. Není vyloučeno, že se ještě do konce ročníku dočká návratu na led v nejelitnější hokejové lize světa. Je dosud jediným Švédem z loňského draftu, který naskočil na led v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Simon Edvinsson – 6. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)

Simon Edvinsson.jpg

Téměř dvoumetrový bek Simon Edvinsson má dokonalé fyzické parametry na to, aby se uplatnil v NHL. Skauti ho stylově přirovnávají k Sethu Jonesovi. Navzdory postavě hromotluka je to vynikající bruslař, který dovede držet krok s daleko lehčími protivníky. Dobře brání, umí to s hokejkou a rád podporuje ofenzívu. Na ledě má dokonalý přehled a krizové situace dokáže řešit s pozoruhodným klidem. Jednou by z něho mohla být defenzivní hvězda NHL. Zatím ale předvádí své dovednosti v barvách Frölundy v SHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud