6 čtvrtfinálových bitev českých hokejistů na OH. Pomstí se Američanům?

Čeští hokejisté porazili Jižní Koreu, Kanadu i Švýcarsko, ovládli základní skupinu a rovnou postoupili mezi osm nejlepších týmů olympijských her. Teď je čeká už sedmá čtvrtfinálová bitva v řadě. A bilanci má zatím naše reprezentace zápornou.

V Lillehammeru, Naganu, Salt Lake City, Turíně, Vancouveru, Soči i Pchjongčchangu Češi postoupili mezi osmičku nejlepších. Teď se výběru Josefa Jandače postaví do cesty už potřetí tým USA, proti kterému však Češi budou poprvé v roli favoritů. 

Ještě, než se do sebe oba soupeři pustí, připomeňte si v následujících kapitolách, jak se Čechům vedlo v předchozích čtvrtfinálových olympijských duelech.

Pokračování 2 / 7

Lillehammer 1994

Otakar Janecký.jpg

První olympiáda, kde naši hokejisté reprezentovali samostatnou Českou republiku, se konala v Lillehammeru. Český výběr sice došel do čtvrtfinále, ve kterém dvakrát vedl nad Kanadou, ta ale nakonec rozhodla trefou z prodloužení. Z postupu se tehdy radoval i Petr Nedvěd.

ČR – Kanada 2:3 (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Janecký, 36. Kučera (Janecký) – 27. Savage, 55. Savage (Norris), 66. Kariya.

Sestava ČR: Bříza – Kadlec, Vopat, Vykoukal, Hořava, Ščerban, Stavjaňa – Janecký, Kučera, Doležal – Sršeň, Hosták, Kašťák – Hrbek, Alinč, Žemlička – Ťoupal, Horák, Kapusta.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Nagano 1998

Nagano USA.jpg

Zraky českých fanoušků se upínají k Naganu. I tam Češi narazili ve čtvrtfinále na USA. Parta okolo Vladimíra Růžičky sehrála skvělý duel a vyhrála 4:1. Jendou brankou se na tom podílel i Jaromír Jágr.

ČR – USA 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Růžička (Jágr, Straka), 30. Jágr (Dopita), 37. Ručinský (Lang, Šmehlík), 60. Dopita – 17. Modano (Amonte, Tkachuk).

Sestava ČR: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručinský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Hejduk, Patera, M. Procházka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Salt Lake City 2002

Dominik Hašek Salt Lake City.jpg

Před 16 lety rozhodla o postupu jediná branka. Bohužel pro český tým, Dominika Haška překonal v 25. minutě Rus Afinogenov. Český tým, který si brousil zuby na medaile, odpověď nenašel.

ČR - Rusko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 25. Afinogenov (Žamnov, Nikolišin).

Sestava ČR: Hašek - Škoula, R. Hamrlík, Šmehlík, T. Kaberle, Kubina, Špaček - Jágr, Lang, Havlát - Hejduk, Reichel, Ručinský - P. Sýkora, Dopita, Eliáš - Dvořák, Hrdina, Čajánek.

Pokračování 5 / 7

Turín 2006

ČR - SR Turín.jpg

Základní skupina v Turíně Čechům nevyšla. To Slováci hráli parádně, porazili všechny favority a do čtvrtfinále šli z prvního místa. Ani to jim ale nestačilo. Češi vedli v polovině zápasu 2:0, a i když ve třetím dějství snížil Gáborík, postup mezi čtyřku nejlepších už Hadamczikovému týmu neunikl.

ČR – Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle, Ručinský), 60. Straka - 44. Gáborík (Marián Hossa).

Sestava ČR: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Vancouver 2010

Jaromír Jágr Vancouver MICHAL SVÁČEK MAFRA Profimedia.jpg

Na olympijských hrách ve Vancouveru se čtvrtfinále hrálo dlouho bez branek. Ta první padla až v 54. minutě. Bohužel, puk skončil za zády Tomáše Vokouna. Suomi nakonec vyhráli 2:0 a prošli mezi kvarteto nejlepších.

ČR - Finsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu).

Sestava ČR: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák (27. Z. Michálek), T. Kaberle, Hejda, Kubina - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek.

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Pokračování 7 / 7

Soči 2014

Ondřej Pavelec Soči Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Čeští hokejisté mají Američanům co vracet. Prohráli s nimi utkání o bronz na domácím šampionátu, v roce 2016 na ně nestačili ve čtvrtfinále, které nezvládli ani na olympijských hrách v Soči. Soubor našlapaný hvězdami z NHL začal lépe a rychle vedl. V páté minutě sice srovnal Aleš Hemský, už do přestávky to ale bylo 3:1. Hemský se sice prosadil ještě jednou, to už ale pouze korigoval skóre.

ČR – USA 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Van Riemsdyk (Kesler, P. Kane), 15. Brown (Backes, Suter), 20. Backes (Suter, McDonagh), 30. Parise (Pavelski, Suter), 43. Kessel (Kesler, Shattenkirk) - 5. Hemský, 53. Hemský.

Sestava ČR: Pavelec (30. Salák) - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud