6 českých obránců, kteří hráli za Montreal. Jak obstojí Sklenička s Moravčíkem?

Dva české objevy z letošního světového šampionátu odchází do zámoří. Michal Moravčík a Jakub Sklenička opouští Plzeň a oba míří vstříc NHL. Čeká je angažmá v kanadském Montrealu.

David Sklenička Moravčík Czech News Center  Rušinová Mária  CNC  Profimedia.jpg
David Sklenička s Michalem Moravčíkem míří do Montrealu. (Foto: Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia)

Canadiens jsou jedním z nejslavnějších klubů celé NHL. Dres Montrealu by v příští sezoně mohl znovu obléct Tomáš Plekanec, ale také ex-plzeňské obranné duo Moravčík – Sklenička. V kanadském klubu dosud působilo šest českých obránců. Víte, kteří to byli? Dozvíte se to v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Petr Svoboda

Petr Svoboda.jpg

Autor zlatého olympijského gólu z Nagana byl do NHL draftován už v roce 1984, kdy ho získal právě Montreal. Hned v prvním ročníku okusil nejslavnější hokejovou ligu světa a v sezoně 1985/86 získal Stanley Cup. U Canadiens vydržel do ročníku 1991/92, v jehož průběhu zamířil do Buffala. Později působil také ve Philadelphii a Tampě Bay.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Miroslav Gureň

Rodák z Uherského Hradiště a bronzový medailista z mistrovství světa juniorů byl v roce 1995 draftován Montrealem. Canadiens na něj ukázali jako na šedesátého hráče celkového pořadí a v sezoně 1998/99 mu dali první příležitost v NHL. V tomto ročníku odehrál 12 zápasů, v další sezoně si připsal dalších 24 startů a tím se jeho mise v nejlepší lize světa uzavřela. Později působil v Rusku, ale hrál také za Třinec, Litvínov nebo Ústí nad Labem.

Pokračování 4 / 7

Roman Hamrlík

Roman Hamrlík Montreal.jpg

Český hokej má dvě jedničky draftů – Patrika Štefana a Romana Hamrlíka, kterého si v roce 1992 vybrala Tampa Bay. Po pěti sezonách odešel do Edmontonu, působil také v New Yorku Islandes, Cakgary, Washingtonu a zámořskou kariéru uzavřel v sezoně 2012/13 v dresu New Yorku Rangers.

Ještě předtím však oblékal také dres Montrealu, kde olympijský šampion z Nagana strávil čtyři sezony a s týmem pokaždé postoupil do play-off. V organizaci Canadiens zanechal výraznou stopu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Jaroslav Špaček

Jaroslav Špaček.jpg

Olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa svou zámořskou kariéru započal na Floridě. Důrazný bek působil také v Chicagu, Columbusu, Edmontonu, Buffalu a před sezonou 2009/10 posílil Montreal. V tom vydržel dva a půl roku, poté zamířil do Caroliny a tím svou misi v NHL ukončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Tomáš Kaberle

Tomáš Kaberle Montreal.jpg

Jeden z nejlepších českých obránců posledních let strávil převážnou část kariéry v Torontu. S Maple Leafs se mu ale nepovedlo vyhrát Stanley Cup, a tak v průběhu sezony 2010/11 zamířil do Bostonu, s nímž slavnou trofej získal. Další ročník zahájil v Carolině, v průběhu sezony byl ale poslán do Montrealu. Za ten během necelých dvou let odehrál 53 zápasů, víc už toho v zámoří nestihl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Jakub Jeřábek

Jakub Jeřábek Montreal.jpg

Přes Plzeň a Podolsk se dostal do NHL, kam ho vynesly i povedené výkony na světových šampionátech. Jakub Jeřábek odehrál v letošním ročníku za Canadiens 25 zápasů, moc prostoru ale nedostal, a tak zamířil do Washingtonu. V dresu Capitals si v jedenácti startech připsal čtyři asistence, v play-off však zatím zasáhl jen do dvou zápasů. Dostane šanci v bitvě o Stanley Cup?

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud