Jejich jména (možná) ještě neznáte, ale přesto je jim (zřejmě) souzeno, aby se stali hokejovými celebritami. O kom je řeč? Portál ESPN rok co rok sestavuje žebříček mladých hráčů, kteří se ještě neobjevili v NHL, a seřadí je podle šancí, že se z nich jednou stanou velké persony této zámořské soutěže.
Mezi padesáti nejnadějnějšími hokejisty (vyjma brankářů) ve věku 18 až 21 let, kteří ještě nedostali v nejsledovanější lize světa šanci ukázat, co v nich vězí, překvapivě nenajdeme žádného hráče, jehož si vybrali v draftu Žraloci ze San Jose. Odborníci z portálu ESPN naopak zařadili mezi budoucí hvězdy čtyři talenty z Philadelphie. Pokud mají tito experti správný čich a intuici, pak právě tohle by měl být tým budoucnosti v NHL.
Pojďme se teď blíže podívat na elitní šestici mladíků, kteří ještě nenakoukli do NHL, ale podle odborníků z ESPN by mohli za pár let zářit v této soutěži stejně jasně, jako to dnes dělají Sidney Crosby, Patrick Kane či Brent Burns. Zajímavé je, že jsou to všichni Evropané (mezi nimiž je i jeden Čech). Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 7
6. Filip Zadina (Česká republika) – Detroit Red Wings
Věk: 18 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 6. v celkovém pořadí v roce 2018
Tým(y) v sezoně 2017/18: Halifax Mooseheads (QMJHL)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 57 zápasů – 82 bodů (44+38)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 9 zápasů – 12 bodů (5+7)
Osmnáctiletý Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – letos po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.
Filip Zadina má za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pějí chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě. Na letním kempu v Detroitu se předvedl v báječném světle a místní skauti a činovníci klubu byli z jeho výkonů nadšení. Nyní válí i v přípravných zápasech před startem nové sezony NHL a měl by si vybojovat místo v kádru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
5. Miro Heiskanen (Finsko) – Dallas Stars
Věk: 19 let
Post: obránce
Pořadí v draftu: 3. v celkovém pořadí v roce 2017
Tým(y) v sezoně 2017/18: IFK Helsinki (finská Liiga)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 30 zápasů – 23 bodů (11+12)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 14 zápasů – 9 bodů (3+6)
Miro Heiskanen byl třetím nejvýše umístěným hráčem v loňském draftu. Devatenáctiletý finský bek je mimořádným talentem - je to excelentní bruslař s téměř atletickými dovednostmi, je agilní, energický, s pukem to umí jako málokdo v jeho letech. Je to typ moderního beka, který se nebojí individuálních akcí, ale je také vynikající na rozehrávce a při tvorbě hry. Než by nahrál hůře postavenému či napadanému spoluhráči, raději vymyslí - třeba i v tísni - něco překvapivého.
I když to není žádný hromotluk (měří 182 centimetrů a váží 77 kilogramů), nebojí se fyzické hry a nevyhýbá se osobním soubojům. Je to ideální zadák pro přesilové hry, protože je klidný, nezmatkuje a hýří kreativitou. Jeho počínání na ledě je radost sledovat.
Po minulé sezoně, kterou strávil v dresu IFK Helsinki, byl oceněn jako nejlepší obránce finské ligy a zároveň byl hráčem s nejvyšším průměrným časem na ledě na zápas v celé soutěži. V ročníku 2018/19 už bude válet v dresu Dallasu a nejspíš by mohl aspirovat na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
4. Kirill Kaprizov (Rusko) – Minnesota Wild
Věk: 21 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 135. v celkovém pořadí v roce 2015
Tým(y) v sezoně 2017/18: CSKA Moskva (KHL)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 46 zápasů – 40 bodů (15+25)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 19 zápasů – 10 bodů (2+8)
Jednadvacetiletý útočník Kirill Kaprizov je klenotem moskevského CSKA, kde se nejspíš modlí za to, aby v klubu vydržel co nejdéle. Smlouvu má podepsanou do konce sezony 2019/20, ale stále hrozí jeho odchod do zámoří, kde by se mohl zkusit probít do kádru Minnesoty Wild. Kaprizov asi dobře tuší, že na NHL v tuto chvíli ještě není zcela připraven, ale příští léto už může být všechno úplně jinak.
Podle odborníků je Kaprizov nejlepším teenagerem, který se kdy objevil v Kontinentální hokejové lize. Je to vynikající bruslař s tvořivými schopnostmi i dobrou střelou a čichem na góly. Navzdory nevysoké postavě (178 centimetrů) je na ledě nepřehlédnutelným hráčem, což dokázal na olympiádě v Jižní Koreji, kde pomohl Sborné pěti góly a čtyřmi nahrávkami v šesti zápasech ke zlatým medailím.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
3. Rasmus Dahlin (Švédsko) – Buffalo Sabres
Věk: 18 let
Post: obránce
Pořadí v draftu: 1. v celkovém pořadí v roce 2018
Tým(y) v sezoně 2017/18: Frölunda HC (SHL)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 41 zápasů – 20 bodů (7+13)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 6 zápasů – 3 body (1+2)
Rasmus Dahlin nebyl před pár měsíci jen jedničkou draftu mezi obránci, osmnáctiletý Švéd se stal absolutní jedničkou celého výběru. Vybrali si ho skauti Buffala Sabres. Experti popisují Dahlina jako nesmírně talentovaného beka, který perfektně bruslí, má nesmírně šikovné ruce a umí to s pukem, k tomu je chytrý a agilní.
Přestože to není superobr (měří 189 centimetrů), neuhne v žádném osobním souboji a při hře jeden na jednoho je většinou úspěšný. Už v sedmnácti letech byl členem švédského výběru na letošních olympijských hrách v Jižní Koreji. Na mistrovství světa juniorů na přelomu roku pomohl reprezentaci Tre Kronor ke stříbrným medailím, dostal se do All-Star týmu turnaje a byl vyhlášen nejlepším obráncem šampionátu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
2. Andrej Svečnikov (Rusko) – Carolina Hurricanes
Věk: 18 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 2. v celkovém pořadí v roce 2018
Tým(y) v sezoně 2017/18: Barrie Colts (OHL)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 44 zápasů – 72 bodů (40+32)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 8 zápasů – 11 bodů (5+6)
Dvojkou letošního draftu – a jedničkou mezi útočníky - se stal ruský talent Andrej Svečnikov. Po smrtelně nebezpečném snajprovi sáhla Carolina, kde si od osmnáctiletého teenagera hodně slibují. Proč by také neměli, když Svečnikov nastřílel v uplynulé sezoně ve 44 zápasech v juniorské soutěži OHL v dresu celku Barrie Colts 40 branek, k nimž přidal 32 asistencí.
Jeho silnou zbraní je kromě přesné střelecké mušky také vynikající bruslení, výbušnost a agilita. Generální manažer Hurriaces Don Waddell o něm prohlásil, že se jednou stane hvězdou klubu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
1. Elias Pettersson (Švédsko) – Vancouver Canucks
Věk: 19 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 5. v celkovém pořadí v roce 2017
Tým(y) v sezoně 2017/18: Växjö Lakers (SHL)
Bilance v základní části sezony 2017/18: 44 zápasů – 56 bodů (24+32)
Bilance v play-off sezony 2017/18: 13 zápasů – 19 bodů (10+9)
Elias Pettersson je chytrý a agilní hokejista, který minulou sezonu odehrál v nejvyšší švédské seniorské soutěži v dresu klubu Växjö Lakers a vedl si nadmíru dobře. Ve 44 zápasech posbíral 56 bodů (24+32) a stal se nejlepším mladým hráčem ligy, byl také nejproduktivnějším hokejistou soutěže, získal ocenění pro nejlepšího útočníka i nejužitečnějšího hráče v základní části i v play-off, a pomohl týmu k mistrovskému titulu.
Pettersson je nejen skvělý ve hře dopředu, ale umí si báječně plnit i defenzivní povinnosti. Jakmile ještě více zesílí a do hokejového rejstříku přidá víc agresivity, bude z něho superhvězda. Už nyní mu nechybí rychlost, akcelerace a především houževnatost. Žádný puk pro něho není ztracený a je radost sledovat, jak se dokáže v každém utkání vybičovat k úžasným výkonům. Loni v létě si ho vybral Vancouver jako pátého hráče v draftu a v nadcházejícím ročníku NHL už by mohl kanadský celek táhnout místo bratrů Sedinů, kteří odešli do hokejového důchodu.
Foto: Profimedia.cz