5 zápasů, 10 gólů v oslabení. České juniory srážela nedisciplinovanost

Naděje zhasla. Čeští hokejisté do dvaceti let se ani na další pokus nedostali do bojů o medaile na světovém šampionátu. Škoda. Srazila je vlastní nedisciplinovanost a do budoucna mají o čem přemýšlet.

Ve čtvrtfinále mistrovství světa do dvaceti let dostali Češi tvrdý výprask od Američanů. Do zápasu sice vstoupil nebojácně, nakonec ale odcházeli se svěšenými hlavami. Hokejisté USA byli lepší a postoupili zaslouženě. Zápas odhalil českou slabinu – obrovskou nedisciplinovanost.

Zčásti se to dá přičíst frustraci, kterou mladíci zažívali především během druhé a třetí třetiny zápasu s USA. Zároveň je ale třeba dát prst nahoru a zamyslet se, co udělat příště jinak, aby se tato generace do budoucna zbytečných a nesmyslných faulů vyvarovala. Bez nich mohli čeští mladíci možná bojovat o cenné kovy.

Pojďme si zrekapitulovat, kolik trestů Češi v pěti odehraných zápasech obdrželi a o co je připravily.

ČR – Švédsko 1:4

Pro Čechy turnaj nezačal dobře. V utkání proti posledním světovým šampionům ze Švédska sice nebyli favority, představovali si ale určitě jiný start. Ve 4. minutě už prohrávali 0:2. Při prvním gólu hráli Švédové přesilovku, při druhém byly zaplněny obě trestné lavice.

7 nejvýznamnějších událostí pro český hokej v roce 2012

Juniorům nevyšel ani začátek druhé třetiny, ve které inkasovali dokonce ve vlastní početní převaze. Zejména úvod nezvládl bek David Musil, který v čase 6:47 putoval na trestnou lavici už potřetí. Češi nakonec pykali devětkrát, Švédi sice osmkrát, pokaždé se ale v oslabení ubránili.

ČR - Finsko 3:1

Do zápasu s Finy vstupovali Češi poučeni z předchozího duelu. Věděli, že musí zapracovat především na disciplíně. To se jim nakonec povedlo. V zápase sice hráli šestkrát v oslabení, pokaždé se ale ubránili. Naopak v přesilovce udeřili a slavili důležité vítězství.

ČR - Lotyško 4:2

Ve střetnutí s Lotyši byli Češi jasnými favority, dlouho se ale trápili. Lotyšsko odpovědělo na obě branky a ještě šest minut před koncem byl stav 2:2.

Jeden z gólů padl do české klece i v oslabení, v němž se junioři bránili soupeři šestkrát. V tomto duelu se ale Čechům dařily i přesilovky - z osmi využili dvě a i díky tomu se radovali z výhry 4:2.

ČR - Švýcarsko 4:3 po prodloužení

V zápase vedli Češi už 3:1 a zdálo se, že jejich cestu do dalších bojů soupeř nezastaví. O vedení však v poslední desetiminutovce přišli. Asi nepřekvapí, že to bylo kvůli zbytečným trestům.

Ten první následoval po útočném faulu, druhý v samém závěru. Faksa měl spoustu času na rozehrávku, puk ale poslal mimo ledovou plochu a Češi šli do čtyř.

5 největších talentů českého hokeje v reprezentaci do 20 let

Švýcaři brzy udeřili a nasměrovali zápas do prodloužení, které rozhodl Slávista Hertl. V tomto zápase sice hráli mladíci oslabení jenom třikrát, dvakrát v něm ale inkasovali. Sami nedokázali využít ani jednu z pěti přesilovek.

ČR - USA 0:7

Do středečního čtvrtfinále s Američany nevstupovali Češi jako favorité, byli ale připraveni poprat se o semifinále. Vždyť loni tohoto soupeře porazili. Ve dvanácté minutě šli ale zbytečně do tří a soupeř se snadno dostal do vedení, které během následujících třetin dovedl až do konečného stavu 7:0.

Češi v zápase vyšli gólově na prázdno i přesto, že Američané desetkrát zahřívali trestnou lavici. Tým ze středu Evropy byl ale daleko nedisciplinovanější, zbytečně fauloval a v zápase si odpykal celkem sedmnáct trestů. A to je opravdu hodně. Američané toho využili a pět branek vsítili právě v početní výhodě.