Pražská Slavia patří momentálně mezi nejbohatší kluby v české lize. Tomu odpovídaly i nákupy hráčů v několika posledních letech.
V Edenu se už nejednou spálili a zaplatili miliony za hráče, kteří se téměř neprosadili. Platí to především o útočnících, kteří patří mezi nejhodnotnější zboží na fotbalovém trhu. Jména pěti nejdražších forvardů v klubové historii, kteří podle portálu TransferMarkt stáli přes milion eur (a jejich osudy), najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
5. Daniel Fila – 1,15 milionu eur

Útočníkovi Danielu Filovi je teprve 21 let, ale na kontě má už poměrně bohaté ligové zkušenosti. V sezoně 2020/21 si odbyl debut v nejvyšší soutěži v dresu Brna a odehrál během ní 21 utkání. V dalším ročníku už byl plnoprávným hráčem Mladé Boleslavi, za niž zvládl 20 ligových zápasů, nastřílel čtyři branky a vysloužil si přestup do Edenu.
V barvách Slavie však dosud v lize nastoupil jen do 14 utkání. Na začátku loňského září byl uvolněn na hostování do Teplic, kde nyní tráví už druhou sezonu. V Edenu s ním ale zřejmě počítají, protože s ním nedávno prodloužili kontrakt do roku 2026.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
3. – 4. Yira Sor – 1,2 milionu eur

Nigerijský záložník Yira Sor se objevil v české nejvyšší soutěži v ročníku 2020/21 v dresu Baníku Ostrava a velmi rychle na sebe strhl pozornost nejbohatších tuzemských klubů. Spekulovalo se o jeho odchodu do Sparty, nakonec ale za mladého borce, který dal během podzimní části sezony 2021/22 tři góly a k nim přidal pět nahrávek, zaplatila přibližně 30 milionů korun konkurenční Slavia.
V Edenu si perspektivního hráče neváhali pojistit až do konce roku 2026, ale příliš dlouho ho neudrželi. Letos v lednu odešel za více než 150 milionů korun do belgického Genku. V české lize za sebou nechal vizitku s 38 odehranými zápasy, čtyřmi góly a šesti asistencemi.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
3. – 4. Gino van Kessel – 1,2 milionu eur

Útočník Gino van Kessel působil v sezoně 2015/16 v Trenčíně a se 17 trefami se stal nejlepším střelcem slovenské ligy, čímž zaujal (nejen) Slavii. Trenčín požadoval přes milion eur, čemuž odpovídala i tehdejší hráčova tržní cena podle portálu TransferMarkt. Pražský klub nakonec zaplatil za přestup 1,2 milionu eur.
Jeho angažmá v Edenu však bylo katastrofou. Nastoupil jen do sedmi ligových zápasů a dal dvě branky. Po pár měsících odešel na hostování do Polska, ovšem ani v Gdaňsku se neprosadil. V roce 2018 pražský klub nadobro opustil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. Muhamed Tijani – 1,26 milionu eur

Nigerijský útočník Muhamed Tijani si odbyl ligovou premiéru v sezoně 2019/20 v dresu Karviné, kde hostoval z Baníku, kam přišel v roce 2019. V pěti zápasech se gólově neprosadil, po návratu do Ostravy si ale vybojoval místo v kádru a během ročníku 2020/21 odehrál 11 utkání a dal jeden gól. Na jaře však zamířil na hostování do Třince a další ročník strávil v Táborsku.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Až v minulé sezoně se nastálo prosadil do kádru Baníku a doslova v něm zářil. Ve 32 zápasech dal 11 gólů a řekl si o přestup do bohatšího klubu. Skočila po něm Slavia, která za třiadvacetiletého forvarda poslala do Ostravy přes 30 milionů korun. Vypadá to, že to je dobrá investice. V pražském klubu to Tijanimu jde náramně k duhu a jeho cena by mohla brzy vyskočit o pěkný kus nahoru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. Peter Olayinka – 3,2 milionu eur

V roce 2018 koupila Slavia Petera Olayinku za více než 80 milionů korun. V úvodním ročníku dal šest branek, čekalo se od něj ale trochu víc. V létě pak ale z Edenu odešli Jaromír Zmrhal a Miroslav Stoch, a šikovný Nigerijec dostal více prostoru, který parádně využil. Stal se oporou sešívaného týmu, dostal se i do reprezentace své země a kroužili kolem něho skauti z mnoha bohatých evropských klubů.
Žádný z jeho krajanů neodehrál v tuzemské lize více zápasů (144), nedal víc gólů (38), ani nezaznamenal větší počet asistencí (19). Už dlouho dopředu bylo jasné, že letos v létě Eden opustí jako klubová legenda a zamíří jako volný hráč do Červené Hvězdy Bělehrad.
Foto: Profimedia.cz