Radek Bejbl  Když se Radek Bejbl vracel ze zahraničí do vlasti, nevyvolal takový humbuk jako třeba Ujfaluši nebo Řepka. I s ním se ale vrátila slavná osobnost a obrovská kvalita. Bejbl uměl hrát jak v obraně, tak na postu defenzivního záložníka. O jeho kvalitách se přesvědčili i v Atlétiku Madrid, se kterým si zahrál Ligu mistrů, či ve francouzském Lens. Stříbrný medailista z Eura 1996 se domů vrátil dvakrát. Poprvé do Slavie, podruhé - z Rapidu Vídeň - do Liberce. Vinou zranění ale odehrál jen osm utkání. Profimedia.cz
 Tomáš Řepka  I když Tomáš Řepka s ligovým fotbalem začínal v Baníku Ostrava, vždy se prohlašoval za hrdého sparťana. Z Letné odešel do zahraničí a po angažmá ve Florencii a West Hamu se na stejný stadion v roce 2006 vrátil. Pokračoval ve skvělých výkonech, stal se lídrem, vůdčí osobností i kapitánem týmu, nevyhnul se ale ani typickým úletům. Přesto jeho pozice ve Spartě byla dlouho neotřesitelná. Profimedia.cz
 Marek Jankulovski  Jen čtyřem českým fotbalistům se povedlo vyhrát Ligu mistrů. Marek Jankulovski je jedním z nich. Bývalý obránce Neapole, Udine a AC Milán se na sklonku kariéry rozhodl k návratu do Baníku Ostrava, ze kterého před lety do Itálie odešel. Jeho comeback ale dopadl neslavně. V zápase s Hradcem Králové odehrál jen šest minut, poté si obnovil zranění a o pár měsíců později ukončil kariéru. Profimedia.cz
 Tomáš Ujfaluši  V Olomouci už se těšili, že na domácím stadionu budou vídat Tomáše Ujfalušiho. Ten se právě ze Sigmy vydal v roce 2000 do Hamburku, odkud později zamířil do Fiorentiny, Atlétika Madrid a Galatasaraye Istanbul. Z Turecka se vrátil zpátky do české ligy. Návrat na Hanou se jevil jako nejpravděpodobnější varianta, jenže olomoučtí fanoušci ostrouhali. Bývalý reprezentační kapitán si jako nové působiště vybral v roce 2013 pražskou Spartu, které se upsal na jeden rok, ale kvůli zdravotním problémům neodehrál za klub jediný zápas a ukončil kariéru. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

5 slavných fotbalových obránců, kteří se v minulosti vrátili z ciziny do české ligy

Prestiž české ligy v posledních letech vzrostla. Postarali se o to i hráči, kteří se na tuzemské trávníky vrátili z angažmá v zahraničí. Zatímco u některých se to čekalo, v dalších případech to bylo pořádné překvapení. Všichni na sebe ale svými návraty upoutali velkou pozornost.

V domácí soutěži se v minulosti znovu objevili po návratu ze zahraničí Karel Poborský, Patrik Berger, Tomáš Rosický či Milan Baroš. Domů se ale z ciziny vrátili i skvělí obránci. Vybrali jsme pětici těch nejslavnějších. Jejich jména a osudy najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 6

Radoslav Kováč

Radoslav Kováč.jpg

O návratu Radoslava Kováče do české ligy se šuškalo poměrně dlouho předem, a bylo to ve spojitosti se Spartou. O to více byl překvapivý jeho příchod do Liberce na konci roku 2012.

Na severu Čech bývalý obránce Spartaku Moskva, West Hamu či Basileje skvěle zapadl a stal se jednou z nejvýraznějších ligových osobností. Skvělé výkony předváděl někdejší reprezentant i v dalších letech. Po sezoně 2013/14 však změnil dres a přece jen skončil na Letné, kde v roce 2016 ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Radek Bejbl

Rdek Bejbl.jpg

Když se Radek Bejbl vracel ze zahraničí do vlasti, nevyvolal takový humbuk jako třeba Ujfaluši nebo Řepka. I s ním se ale vrátila slavná osobnost a obrovská kvalita. S velkým fotbalem začal už v 18 letech ve Slavii, se kterou oslavil zisk domácího titulu i postup do semifinále Poháru UEFA.

Bejbl uměl hrát v obraně i na postu defenzivního záložníka. O jeho kvalitách se přesvědčili i v Atlétiku Madrid, se kterým si zahrál Ligu mistrů, či ve francouzském Lens. Stříbrný medailista z Eura 1996 se domů vrátil dvakrát. Poprvé do Slavie, podruhé - z Rapidu Vídeň - do Liberce. Vinou zranění ale odehrál jen osm utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka.jpg

I když Tomáš Řepka s ligovým fotbalem začínal v Baníku Ostrava, vždy se prohlašoval za hrdého sparťana. Z Letné odešel do zahraničí a po angažmá ve Florencii a West Hamu se na stejný stadion v roce 2006 vrátil. Pokračoval ve skvělých výkonech, stal se lídrem, vůdčí osobností i kapitánem týmu, nevyhnul se ale ani typickým úletům. Přesto jeho pozice ve Spartě byla dlouho neotřesitelná.

Nic ale netrvá věčně a také Řepokova kariéra na Letné skončila. Zkušený obránce se přestěhoval do Českých Budějovic, které s ním ale po čase přestaly počítat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Marek Jankulovski

Jankulovski AC.jpg

Jen čtyřem českým fotbalistům se povedlo vyhrát Ligu mistrů. Marek Jankulovski je jedním z nich. Bývalý obránce Neapole, Udine a AC Milán se na sklonku kariéry rozhodl k návratu do Baníku Ostrava, ze kterého před lety do Itálie odešel.

Jeho comeback ale dopadl neslavně. V zápase s Hradcem Králové odehrál jen šest minut, poté si obnovil zranění a o pár měsíců později ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Tomáš Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši.jpg

V Olomouci už se těšili, že na domácím stadionu budou vídat Tomáše Ujfalušiho. Ten se právě ze Sigmy vydal v roce 2000 do Hamburku, odkud později zamířil do Fiorentiny, Atlétika Madrid a Galatasaraye Istanbul. Z Turecka se vrátil zpátky do české ligy.

Návrat na Hanou se jevil jako nejpravděpodobnější varianta, jenže olomoučtí fanoušci ostrouhali. Bývalý reprezentační kapitán si jako nové působiště vybral v roce 2013 pražskou Spartu, které se upsal na jeden rok, ale kvůli zdravotním problémům neodehrál za klub jediný zápas a ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud