5. Robert Lewandowski (FC Barcelona)  Pro fanoušky Bayernu to byl předloni v létě šok, v Barceloně jásali. Tak lze popsat situaci kolem odchodu Roberta Lewandowskiho do Španělska. Polský kanonýr zamířil za novou výzvou na Pyrenejský poloostrov, ale v německé Bundeslize za sebou zanechal významný odkaz. Podobně by se chtěl zapsat i do historie La Ligy. Hned v první sezoně na Camp Nou nastřílel v 34 ligových zápasech 23 branek a v nasazeném tempu pokračuje i v současném ročníku. Ve 24 duelech dal 12 gólů a na dalších pět nahrával spoluhráčům. Navzdory tomu, že je mu už 35 let, je stále nezastavitelnou ofenzivní mašinou a brankovým predátorem.

5. Robert Lewandowski (FC Barcelona)
Pro fanoušky Bayernu to byl předloni v létě šok, v Barceloně jásali. Tak lze popsat situaci kolem odchodu Roberta Lewandowskiho do Španělska. Polský kanonýr zamířil za novou výzvou na Pyrenejský poloostrov, ale v německé Bundeslize za sebou zanechal významný odkaz. Podobně by se chtěl zapsat i do historie La Ligy. Hned v první sezoně na Camp Nou nastřílel v 34 ligových zápasech 23 branek a v nasazeném tempu pokračuje i v současném ročníku. Ve 24 duelech dal 12 gólů a na dalších pět nahrával spoluhráčům. Navzdory tomu, že je mu už 35 let, je stále nezastavitelnou ofenzivní mašinou a brankovým predátorem.

 4. Victor Osimhen (SSC Neapol)  Víte, proč Neapol loni po 33 letech vyhrála italský titul? Protože (mimo jiné skvělé fotbalisty) měla v kádru Victora Osimhena. Aktuálně pětadvacetiletý nigerijský reprezentant prožil životní sezonu, v níž se zařadil k absolutní střelecké elitě v evropských soutěžích. Daří se mu také v součané sezoně, kterou mu však zkomplikovala série několika zranění. Jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt vystřelila na 110 milionů eur. V Neapoli má podepsaný kontrakt do roku 2026, ale pro klub bude asi těžké jej udržet, protože o jeho podpis se ucházejí bohaté velkokluby. Píše se o zájmu Paris Saint-Germain, Chelsea a Arsenalu.
 3. Lautaro Martínez (Inter Milán)  V šestadvaceti letech už patří útočník Interu Milán Lautaro Martínez mezi desítku historicky nejlepších kanonýrů v argentinské reprezentaci. Na 21 nastřílených branek mu stačilo odehrát pouhých 54 utkání a za svými zády nechal takové legendy, jako jsou Daniel Passarella (20) či Mario Kempes (18). Ve sbírce úspěchů subtilního forvarda najdeme kromě trofeje pro vítěze italské Serie A, poháru Coppa Italia a také zlato z posledního mistrovství světa v Kataru. Střelecký prach mu nezvlhl ani v aktuálním ročníku. Na kontě má už 22 ligových branek, které nasázel ve 23 zápasech. Dvě trefy přidal v sedmi střetnutích Ligy mistrů.
 2. Harry Kane (Bayern Mnichov)  Útočník Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů na evropském kontinentě. Třicetiletý borec byl až do konce minulé sezony ikonou a největší hvězdou Tottenhamu, s londýnským klubem však marně čekal na nějakou trofej, a tak se rozhodl kývnout v létě na nabídku Bayernu Mnichov. Experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Platí to i po jeho přestupu do Německa. Góly střílí s chutí i v novém prostředí. Ve 23 bundesligových zápasech se trefil už sedmadvacetkrát, k tomu zaznamenal ještě pět asistencí.
 1. Erling Haaland (Manchester City)  I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal předloni v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Brzy však bylo zcela jasné, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový. V 35 zápasech minulé sezony Premier League dokázal Haaland nastřílet neuvěřitelných 36 branek a zaznamenat čtyři hattricky, což byl nejlepší vstup do soutěže v její historii. V aktuálním ročníku má po 21 střetnutích na kontě 17 gólů a pět asistencí. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.
5
Fotogalerie

5 nejlepších středních útočníků na světě. Nikdo není lepší než Erling Haaland

Střední útočník je ve fotbale královským postem. Jistěže, bez žádného z dalších deseti hráčů na hřišti se mužstvo neobejde, ale centrforvard je prostě něco jako figura dámy v šachu. Je to hráč, který rozhoduje (nebo by aspoň měl) zápasy.

Časy se mění. Stále méně trenérů používá kdysi tradiční rozestavení 4-4-2, místo toho vidíme hráče ve formacích 4-2-3-1 nebo 4-3-3, v nichž má forvard na hrotu klíčovou roli hlavního střelce. Ty nejlepší střední útočníky současnosti najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Robert Lewandowski (FC Barcelona)

Robert Lewandowski-Barcelona2 (2).jpg

Pro fanoušky Bayernu to byl předloni v létě šok, v Barceloně jásali. Tak lze popsat situaci kolem odchodu Roberta Lewandowskiho do Španělska. Polský kanonýr zamířil za novou výzvou na Pyrenejský poloostrov, ale v německé Bundeslize za sebou zanechal významný odkaz. Podobně by se chtěl zapsat i do historie La Ligy.

Hned v první sezoně na Camp Nou nastřílel v 34 ligových zápasech 23 branek a v nasazeném tempu pokračuje i v současném ročníku. Ve 24 duelech dal 12 gólů a na dalších pět nahrával spoluhráčům. Navzdory tomu, že je mu už 35 let, je stále nezastavitelnou ofenzivní mašinou a brankovým predátorem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Victor Osimhen (SSC Neapol)

Victor Osimhen2.jpg

Víte, proč Neapol loni po 33 letech vyhrála italský titul? Protože (mimo jiné skvělé fotbalisty) měla v kádru Victora Osimhena. Aktuálně pětadvacetiletý nigerijský reprezentant prožil životní sezonu, v níž se zařadil k absolutní střelecké elitě v evropských soutěžích. Daří se mu také v součané sezoně, kterou mu však zkomplikovala série několika zranění.

Jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt vystřelila na 110 milionů eur. V Neapoli má podepsaný kontrakt do roku 2026, ale pro klub bude asi těžké jej udržet, protože o jeho podpis se ucházejí bohaté velkokluby. Píše se o zájmu Paris Saint-Germain, Chelsea a Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Lautaro Martínez (Inter Milán)

Lautaro Martínez-Inter1.jpg

V šestadvaceti letech už patří útočník Interu Milán Lautaro Martínez mezi desítku historicky nejlepších kanonýrů v argentinské reprezentaci. Na 21 nastřílených branek mu stačilo odehrát pouhých 54 utkání a za svými zády nechal takové legendy, jako jsou Daniel Passarella (20) či Mario Kempes (18). Ve sbírce úspěchů subtilního forvarda najdeme kromě trofeje pro vítěze italské Serie A, poháru Coppa Italia a také zlato z posledního mistrovství světa v Kataru.

Střelecký prach mu nezvlhl ani v aktuálním ročníku. Na kontě má už 22 ligových branek, které nasázel ve 23 zápasech. Dvě trefy přidal v sedmi střetnutích Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Harry Kane (Bayern Mnichov)

Harry Kane-Bayern.jpg

Útočník Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů na evropském kontinentě. Třicetiletý borec byl až do konce minulé sezony ikonou a největší hvězdou Tottenhamu, s londýnským klubem však marně čekal na nějakou trofej, a tak se rozhodl kývnout v létě na nabídku Bayernu Mnichov.

Experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Platí to i po jeho přestupu do Německa. Góly střílí s chutí i v novém prostředí. Ve 23 bundesligových zápasech se trefil už sedmadvacetkrát, k tomu zaznamenal ještě pět asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Erling Haaland (Manchester City)

Erling Haaland-Manchester City.jpg

I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal předloni v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Brzy však bylo zcela jasné, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.

V 35 zápasech minulé sezony Premier League dokázal Haaland nastřílet neuvěřitelných 36 branek a zaznamenat čtyři hattricky, což byl nejlepší vstup do soutěže v její historii. V aktuálním ročníku má po 21 střetnutích na kontě 17 gólů a pět asistencí. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud