
Už teď je víceméně jasno o elitní desítce hráčů, které si rozeberou kluby s přednostním právem volby. Je v ní pestrá směsice národností a zastoupení mají i Češi. Všichni tito borci se v budoucnosti mohou stát nejzářivějšími hvězdami NHL.
Nechme však nyní stranou všechny útočníky, a zaměřme se pouze na obránce. Jména pěti talentovaných beků, kteří přijdou během výběru na řadu nejdříve, i důvody, proč jsou nejžádanějšími defenzivními mladými hokejisty světa, najdete v následujících kapitolách.
5. Quinn Hughes (USA) – University of Michigan

V univerzitním týmu Michiganu, který hraje v juniorské lize NCAA, už vyrostl nejeden americký hokejový talent. Vzpomeňte si třeba na obránce Zacha Werenskiho, jehož před třemi lety draftoval jako osmého hráče v celkovém pořadí Columbus. Nyní – ve dvaceti letech – už má za sebou kompletní sezony v NHL a patří k oporám Blue Jackets.
V jeho šlépějích by mohl jít i Quinn Hughes, který pochází se sportovní rodiny – jeho matka hrála fotbal a hokej na univerzitě v New Hamshire a otec byl členem amerického celku, který vyhrál v roce 1988 Spengler Cup. Hokej hrál i jeho strýc a bratranec, bratr Jack by podle expertů mohl být jedničkou draftu v roce 2019.
Produktivní bráchové. 10 sourozeneckých dvojic, které nasbíraly v součtu nejvíc bodů v historii NHL
Na zámořských juniorských kluzištích nebruslí moc lepších a talentovanějších beků, než je Hughes. Je to elitní zadák, který se od ostatních odlišuje nesmírnou kreativitou a citem pro hru. Díky skvělým bruslařským schopnostem a rychlému rozhodování je téměř vždycky o krok před soupeřem.
Umí to s pukem, ale tvrdě pracuje, i když jej zrovna nemá na hokejce. Dokáže účinně nabourávat hru protivníka. Díky vynikajícímu hokejovému myšlení předvídá, kam se bude hra ubírat a často potrestá i sebemenší chybu. Jeho přihrávky „mají oči“ a jsou smrtelně přesné. Ostatně, posoudit to mohli i fanoušci, kteří sledovali letošní šampionát v Dánsku, na kterém byl členem americké reprezentace, jíž pomohl dvěma body v deseti zápasech k bronzovým medailím.
Foto: Profimedia.cz
4. Noah Dobson (Kanada) – Acadie-Bathurst Titan

Noah Dobson měří v 18 letech 190 centimetrů, takže má solidní předpoklady pro moderní hokej. V ročníku 2017/18, který odehrál v juniorské lize QMJHL, posbíral v 67 zápasech 69 bodů za 17 gólů a 52 nahrávek a dostal se do All-Star týmu sezony. Hokejoví pozorovatelé ho popisují jako výborně bránícího ofenzivního beka. O jeho talentu se ví už dlouho a je pod drobnohledem skautů.
NHL se těší na Zadinu. 3 kluby, které se v draftu porvou o českého útočníka
Má vynikající střelu, výborně bruslí a jde mu to u mantinelů. Umí být kreativní, ale také dostatečně tvrdý, má šikovné ruce. Je spolehlivý a podává vysoce konzistentní výkony, takže dostává na ledě hodně času i prostoru.
Foto: Acadie-Bathurst Titan / Twitter
3. Evan Bouchard (Kanada) – London Knights

Moderní obránce – tak lze charakterizovat osmnáctiletého Evana Boucharda, který je kapitánem juniorského celku London Knights v soutěži OHL. Je to brilantní bruslař a mazaný chlapík, který do hry v každém okamžiku zapojuje nejen svaly, ale také mozek.
DRAFT NHL 2000: 10 podceněných hráčů, kteří se (navzdory předpokladům) dokázali prosadit
V aktuální sezoně odehrál 67 utkání, v nichž zaznamenal úctyhodných 87 bodů za 25 gólů a 62 asistencí. Má dokonalé instinkty a perfektně čte hru, takže dokáže být vždycky ve správný čas na správném místě. Když má puk na hokejce, klidně projede celým kluzištěm až k brance soupeře, aniž by ho někdo zvládl zastavit. Je to jeden z nejlepších ofenzivních zadáků ve své věkové kategorii.
Foto: Profimedia.cz
2. Adam Boqvist (Švédsko) – Brynäs IF

Sedmnáctiletý švédský bek Adam Boqvist si získal v aktuální sezoně pozornost skautů z NHL na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde s reprezentací Tre Kronor vyválčil bronzové medaile a stal se nejlépe střílejícím, nejproduktivnějším a zároveň nejlepším obráncem na turnaji. Pod drobnohledem byl také ve švédské ligové soutěži. V juniorce zaznamenal 24 bodů v 25 zápasech, naskočil také do 15 utkání v nejvyšší seniorské soutěži a dokonce už si zahrál i v reprezentaci dospělých - hned v premiérovém utkání dal gól.
DRAFT NHL 1999: 10 podceněných hokejistů, z nichž se staly osobnosti elitní ligy
Jeho bratr Jesper byl v loňském draftu vybrán New Jesey jako 36. hráč v celkovém pořadí, ale Adam by měl jít letos na řadu už v první desítce. Skauti o něm mluví jako o dynamickém, ofenzivně laděném zadákovi, který má hbité a šikovné ruce, výborně bruslí, je předvídavý a zdobí ho hokejová intuice, díky níž dokáže ve správný okamžik podpořit ofenzívu týmu. Umí se rychle rozhodovat, takže jeho doménou je hra ve středním pásmu, kde dokáže okamžitě využívat chyb soupeřů nebo poslat na milimetr přesný pas rozjetému spoluhráči.
Pokaždé, když je na ledě, je pro soupeře obrovskou hrozbou. Dokáže na sebe navázat několik protihráčů, čímž vytváří prostor pro spoluhráče, kteří z toho mohou těžit.
Foto: Profimedia.cz
1. Rasmus Dahlin (Švédsko) – Frölunda HC

Tohle je téměř jistota, na kterou si (snad) můžete i vsadit. Rasmus Dahlin nebude za pár týdnů jen jedničkou draftu mezi obránci, osmnáctiletý Švéd by měl být absolutní jedničkou celého výběru, takže by se mohl stát kořistí Buffala Sabres.
Gáborík, Demitra a spol. Jak si v draftech NHL vedly slovenské hvězdy?
Experti popisují Dahlina jako nesmírně talentovaného beka, který perfektně bruslí, má nesmírně šikovné ruce a umí to s pukem, k tomu je chytrý a agilní. Přestože to není žádný obr (měří 189 centimetrů), neuhne v žádném osobním souboji a při hře jeden na jednoho je většinou úspěšný. V pouhých sedmnácti letech byl členem švédského výběru na letošních olympijských hrách v Jižní Koreji. Na mistrovství světa juniorů na přelomu roku pomohl reprezentaci Tre Kronor ke stříbrným medailím, dostal se do All-Star týmu turnaje a byl vyhlášen nejlepším obráncem šampionátu.
Foto: Profimedia.cz