Helge Grans – 35. v celkovém pořadí (Los Angeles Kings)  Před pár dny podepsal obránce Helge Grans vstupní kontrakt do NHL s Los Angeles. Kings si talentovaného beka loni vybrali jako 35. hráče v celkovém pořadí a pro sebe coby druhého po dvojce drafu Quintonovi Byfieldovi. Dobře rostlý zadák je typem moderního obránce, který podporuje ofenzívu a rád se do ní zapojuje. Dobře bruslí, je silný v poziční hře a slušně pracuje s hokejkou. Sezonu po draftu strávil ještě ve své domovině, kde pravidelně nastupoval v nejvyšší soutěži dospělých v dresu Malmö. Od příštího ročníku bude bojovat o šanci na NHL ve farmářském celku Ontario Reign v zámořské soutěži AHL.
 William Wallinder – 32. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)  V 18 letech už měří obránce William Wallinder 193 centimetrů a má tedy poměrně slušné předpoklady pro práci v NHL. V loňském draftu po něm sáhl Detroit jako po 32. hráči. Navzdory urostlé postavě je to výborný bruslař, který to náramně dobře umí s pukem na hokejce. Je kreativní a iniciativní, umí přihrát i slušně vystřelit. Odchovanec MODO odehrál uplynulý ročník ve druhé nejvyšší soutěži dospělých a od té příští už bude válet mezi elitou, protože se upsal do roku 2023 klubu Rögle BK.
 Alexander Holtz – 7. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)  Sedmička loňského draftu - Alexander Holtz - má za sebou v 19 letech dvě účasti na mistrovství světa dvacetiletých, z nichž jednu proměnil v bronzovou medaili. V roce 2019 pomohl reprezentaci Tre Kronor ke zlatu na šampionátu osmnáctek. Holtz je vynikajícím bruslařem s nesmírně šikovnýma rukama a ofenzivními instinkty. Umí přesně vystřelit i nahrát lépe postavenému spoluhráči. Experti o něm mluví jako o jednom z největších švédských talentů posledních let. Za Djurgarden už odehrál dvě kompletní sezony ve švédské elitní soutěži dospělých a v uplynulém ročníku si odskočil na zkoušku i do zámoří, kde zvládl deset střetnutí v AHL. Klub New Jersey Devils už mu předložil k podpisu vstupní kontrakt a v příští sezoně jej nechává na hostování v mateřském klubu, kde působil dosud.
 Lucas Raymond – 4. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)  Detroit udělal v minulosti se švédskými hokejisty jen ty nejlepší zkušenosti a v klubu možná věří, že na Alfredssona, Zetterberga či Lidströma mohou v budoucnosti navázat jejich mladí krajané. Snad proto v loňském draftu Red Wings sáhli nejdříve po třech Švédech. Tím prvním byl celkově čtvrtý Lucas Raymond. Odchovanec Frölundy je mistrem světa ze šampionátu hráčů do 18 let a bronzovým medailistou z turnaje dvacítek. Dvakrát se už také podílel na vítězství v Lize mistrů. Už tři ročníky naskakuje na led mezi dospělými v elitní švédské soutěži, v níž předvádí vynikající práci s holí, rychlé bruslení a tvrdou pracovní morálku. Je to příkladný bojovník, který dokáže získat spoustu, zdánlivě ztracených, puků. Má skvělou střelu zápěstím a vynikající přehled. Nečeká, jak se hra bude vyvíjet, ale je jejím aktivním strůjcem a tvůrcem.
5
Fotogalerie

5 mladých Švédů, kteří šli v loňském draftu NHL na dračku. Jak si dnes vedou?

I když procento Evropanů v NHL se během uplynulého čtvrtstoletí rapidně zvýšilo, pořád je na klubových soupiskách suverénně nejvíc hráčů z Kanady a Spojených států. Třetí nejpočetnější národnostní skupinou v nejprestižnější hokejové soutěži světa jsou Švédové.

Během každoročního draftu mladých hokejových nadějí je tradičně upřena velká pozornost zámořských skautů na nejlepší evropské hráče. Podle statistik si kluby nejčastěji vybírají ze švédských talentů, které se také později v NHL nejvíc prosazují. V sezoně 2020/21 jich v NHL působilo devětaosmdesát, což je třikrát tolik, než bylo na soupiskách klubů českých hokejistů (29).

Když jde o Čechy, sahají skauti v draftu především po borcích, kteří hrají v zámořských juniorských soutěžích. V případě Švédů však vybírají nemálo hráčů působících v domácích ligách na severu Evropy.

Projevilo se to v loňském draftu, v němž drtivou část vybraných talentů tvořili mladíci, kteří hráli v domácích severských ligách. V následujících kapitolách se podrobněji podíváme na pět švédských teenagerů, kteří v draftu našli zaměstnavatele v NHL nejdříve.

Pokračování 2 / 6

Daniel Torgersson – 40. v celkovém pořadí (Winnipeg Jets)

Daniel Torgersson.jpg

Těžko říct, zda skauti Winnipegu udělali správnou trefu v podobě útočníka Daniela Torgerssona, který byl jejich druhou ze čtyř voleb v loňském draftu. Jets si švédského mladíka vytáhli ve druhém kole poté, co se mu báječně povedla sezona v domácí juniorské nejvyšší soutěži v dresu Frölundy. Dokonce se v 18 letech objevil šestkrát i v elitní lize dospělých.

Urostlý forvard zaujal skauty dobrým bruslením, příhodným načasováním přihrávek i slušnou střelbou. Po draftu však nezamířil za oceán, nýbrž zůstal na švédských kluzištích. V nejvyšší soutěži dospělých však naskočil pouze do dvou střetnutí. Smlouvu ve Frölundě má podepsanou do roku 2023, takže do zámoří se asi hned tak nepohrne.

Pokračování 3 / 6

Helge Grans – 35. v celkovém pořadí (Los Angeles Kings)

Grans.jpg

Před pár dny podepsal obránce Helge Grans vstupní kontrakt do NHL s Los Angeles. Kings si talentovaného beka loni vybrali jako 35. hráče v celkovém pořadí a pro sebe coby druhého po dvojce drafu Quintonovi Byfieldovi.

Dobře rostlý zadák je typem moderního obránce, který podporuje ofenzívu a rád se do ní zapojuje. Dobře bruslí, je silný v poziční hře a slušně pracuje s hokejkou. Sezonu po draftu strávil ještě ve své domovině, kde pravidelně nastupoval v nejvyšší soutěži dospělých v dresu Malmö. Od příštího ročníku bude bojovat o šanci na NHL ve farmářském celku Ontario Reign v zámořské soutěži AHL.

Pokračování 4 / 6

William Wallinder – 32. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)

Wallinder.jpg

V 18 letech už měří obránce William Wallinder 193 centimetrů a má tedy poměrně slušné předpoklady pro práci v NHL. V loňském draftu po něm sáhl Detroit jako po 32. hráči. Navzdory urostlé postavě je to výborný bruslař, který to náramně dobře umí s pukem na hokejce. Je kreativní a iniciativní, umí přihrát i slušně vystřelit. Odchovanec MODO odehrál uplynulý ročník ve druhé nejvyšší soutěži dospělých a od té příští už bude válet mezi elitou, protože se upsal do roku 2023 klubu Rögle BK.

Pokračování 5 / 6

Alexander Holtz – 7. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)

Alexander Holtz.jpg

Sedmička loňského draftu - Alexander Holtz - má za sebou v 19 letech dvě účasti na mistrovství světa dvacetiletých, z nichž jednu proměnil v bronzovou medaili. V roce 2019 pomohl reprezentaci Tre Kronor ke zlatu na šampionátu osmnáctek.

Holtz je vynikajícím bruslařem s nesmírně šikovnýma rukama a ofenzivními instinkty. Umí přesně vystřelit i nahrát lépe postavenému spoluhráči. Experti o něm mluví jako o jednom z největších švédských talentů posledních let. Za Djurgarden už odehrál dvě kompletní sezony ve švédské elitní soutěži dospělých a v uplynulém ročníku si odskočil na zkoušku i do zámoří, kde zvládl deset střetnutí v AHL. Klub New Jersey Devils už mu předložil k podpisu vstupní kontrakt a v příští sezoně jej nechává na hostování v mateřském klubu, kde působil dosud.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Lucas Raymond – 4. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)

Lucas Raymond.jpg

Detroit udělal v minulosti se švédskými hokejisty jen ty nejlepší zkušenosti a v klubu možná věří, že na Alfredssona, Zetterberga či Lidströma mohou v budoucnosti navázat jejich mladí krajané. Snad proto v loňském draftu Red Wings sáhli nejdříve po třech Švédech. Tím prvním byl celkově čtvrtý Lucas Raymond.

Odchovanec Frölundy je mistrem světa ze šampionátu hráčů do 18 let a bronzovým medailistou z turnaje dvacítek. Dvakrát se už také podílel na vítězství v Lize mistrů. Už tři ročníky naskakuje na led mezi dospělými v elitní švédské soutěži, v níž předvádí vynikající práci s holí, rychlé bruslení a tvrdou pracovní morálku.

Je to příkladný bojovník, který dokáže získat spoustu, zdánlivě ztracených, puků. Má skvělou střelu zápěstím a vynikající přehled. Nečeká, jak se hra bude vyvíjet, ale je jejím aktivním strůjcem a tvůrcem. Od příští sezony bude hrát v zámoří ve farmářském celku Grand Rapids Griffins v AHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud