5 mladíků, kteří ještě nenakoukli do NHL, ale brzy v ní budou zářit jako hvězdy

Jejich jména (asi) ještě neznáte, ale přesto je jim (možná) souzeno, aby se stali hokejovými celebritami. O kom je řeč? Portál ESPN rok co rok sestavuje žebříček mladých hráčů, kteří se ještě neobjevili v NHL, a seřadí je podle šancí, že se z nich jednou stanou velké persony této zámořské soutěže.

slide-budoucí hvězdy NHL.jpg

Mezi padesáti nejnadějnějšími hokejisty (vyjma brankářů) ve věku 18 až 21 let, kteří ještě nedostali v nejsledovanější lize světa šanci ukázat, co v nich vězí, překvapivě nenajdeme žádného hráče, jehož si vybrala v draftu Rudá křídla z Detroitu. Odborníci z portálu ESPN naopak zařadili mezi budoucí hvězdy po čtyřech mladících z Minnesoty a Nashvillu. Pokud mají tito experti správný čich a intuici, pak právě tohle by měly být týmy budoucnosti v NHL.

Pojďme se teď blíže podívat na elitní pětici mladíků, kteří ještě nenakoukli do NHL, ale podle odborníků z ESPN by mohli za pár let zářit v této soutěži stejně jasně, jako to dnes dělají Sidney Crosby, Patrick Kane či Brent Burns. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Julien Gauthier (Kanada) – Carolina Hurricanes

Julien Gauthier.jpg

Věk: 19 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 21. v celkovém pořadí v roce 2016
Tým(y) v sezoně 2016/17: Val-d’Or Foreurs (QMJHL), Saint John Sea Dogs (QMJHL)
Bilance v základní části sezony 2016/17: 43 zápasů – 51 bodů (17+34)
Bilance v play-off sezony 2016/17: 14 zápasů – 11 bodů (7+4)

Julien Gauthier je prototypem výbušného silového útočníka, který je už nyní, v 19 letech, komplexním hokejistou. Na ledě působí vždycky nesmírně koncentrovaně, má obrovskou vůli po vítězství a příkladnou pracovní morálku. Rád hraje do těla, což při jeho téměř dvoumetrovém vzrůstu a více než metráku živé váhy není pro soupeře nic příjemného. Je to hráč, který je stvořen pro klíčové okamžiky zápasů.

Navzdory obrovité postavě je vynikajícím a rychlým bruslařem se šikovnýma rukama, takže ho jen tak někdo neobere o puk. Je na něm vidět, že se dokáže poučit ze svých chyb a neustále se zlepšuje. Má pozoruhodné střelecké schopnosti a odborníci ho často srovnávají s Rickem Nashem z New Yorku Rangers.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Jake Bean (Kanada) – Carolina Hurricanes

Jake Bean1.jpg

Věk: 18 let
Post: obránce
Pořadí v draftu: 13. v celkovém pořadí v roce 2016
Tým(y) v sezoně 2016/17: Calgary Hitmen (WHL)
Bilance v základní části sezony 2016/17: 43 zápasů – 45 bodů (8+37)
Bilance v play-off sezony 2016/17: 4 zápasy – 2 body (0+2)

Kanadský obránce Jake Bean je jednou z nadějí Caroliny na lepší časy. Inteligentní a kreativní zadák se stal kořistí Hurricanes už v prvním kole loňského draftu, v aktuální sezoně však ještě šanci v NHL nedostal, přestože v juniorské soutěži WHL válel ve velkém stylu a základní část zakončil s průměrem více než jednoho bodu na zápas.

Bean je vynikajícím a elegantním bruslařem, který je silný na puku i bez něj. Jeho předností je chladná hlava – prakticky nezmatkuje a i ve složitých situacích či pod tlakem se většinou správě rozhoduje. Je to typ hráče, kterého by chtěl mít v týmu téměř každý trenér.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Sam Steel (Kanada) – Anaheim Ducks

Sam Steel.jpg

Věk: 19 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 30. v celkovém pořadí v roce 2016
Tým(y) v sezoně 2016/17: Regina Pats (WHL)
Bilance v základní části sezony 2016/17: 66 zápasů – 131 bodů (50+81)
Bilance v play-off sezony 2016/17: 17 zápasů – 24 bodů (8+16)

Skauti Anaheimu udělali v loňském draftu zřejmě hodně šťastný výběr. Jako posledního hráče si v prvním kole vybrali kanadského forvarda Sama Steela, který v aktuální sezoně výkonnostně doslova explodoval. V předchozím ročníku měl v juniorské soutěži WHL průměr téměř jednoho bodu na zápas, v tom současném se však dostal nad dva. Jeho 131 bodů v 66 zápasech je výkon z jiné planety.

Steel je neuvěřitelně chytrý centr s vůdčími schopnostmi a neustále na sobě tvrdě pracuje, takže se doslova zlepšuje zápas od zápasu. V příští sezoně by mohl patřit k aspirantům na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Kirill Kaprizov (Rusko) – Minnesota Wild

Kirill Kaprizov-Rusko.jpg

Věk: 20 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 135. v celkovém pořadí v roce 2015
Tým(y) v sezoně 2016/17: Salavat Julajev UFA (KHL)
Bilance v základní části sezony 2016/17: 49 zápasů – 42 bodů (20+22)
Bilance v play-off sezony 2016/17: 5 zápasů – 3 body (3+0)

Devatenáctiletý útočník Kirill Kaprizov je klenotem ruské Ufy, kde se nejspíš modlí za to, aby v klubu vydržel co nejdéle. Smlouvu má podepsanou do konce příští sezony, pak ale nejspíš odejde do zámoří, kde by se mohl zkusit probít do kádru Minnesoty Wild. Kaprizov asi dobře tuší, že na NHL v tuto chvíli ještě není zcela připraven, ale příští léto už může být všechno úplně jinak.

Podle odborníků je Kaprizov nejlepším teenagerem, který se kdy objevil v Kontinentální hokejové lize. Je to vynikající bruslař s tvořivými schopnostmi i dobrou střelou a čichem na góly. Navzdory nevysoké postavě (178 centimetrů) je na ledě nepřehlédnutelným hráčem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Pierre-Luc Dubois (Kanada) – Columbus Blue Jackets

Pierre-Luc Dubois.jpg

Věk: 18 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 3. v celkovém pořadí v roce 2016
Tým(y) v sezoně 2016/17: Cape Breton Screaming Eagles (QMJHL), Blainville-Boisbriand Armada (QMJHL)
Bilance v základní části sezony 2016/17: 48 zápasů – 55 bodů (21+34)
Bilance v play-off sezony 2016/17: 15 zápasů – 21 bodů (8+13)

Kanadský útočník Pierre-Luc Dubois je jedním z největších hokejových talentů ze země javorového listu. Urostlého univerzála, který je schopen hrát ve středu útoku i na obou křídlech, si v loňském draftu vybral už jako třetího v celkovém pořadí Columbus.

Dubois je navzdory 191 centimetrům výšky a téměř metrákové hmotnosti nesmírně hbitým a obratným hokejistou a vynikajícím bruslařem. Když ho toho šlápne, má akceleraci ušlechtilého závodního koně. Fyzických předpokladů bez skrupulí využívá v osobních soubojích, takže na setkání s ním u mantinelů soupeři hned tak nezapomínají. Kromě toho, že je velice produktivní ve hře dopředu, umí perfektně a zodpovědně bránit, má přehled o hře a perfektní periferní vidění i předvídavost, umí to parádně s pukem a je hodně kreativní.

Mladý Kanaďan je podobným typem hráče jako Slovinec Anže Kopitar z Los Angeles. Má potenciál na to, aby se z něho stala jedna z velikých hvězd NHL.

Doporučujeme

Články odjinud