5 hráčů z farmářských týmů v AHL, kteří by mohli být hodně platní v play-off NHL

Play-off NHL se nezadržitelně blíží a stále jasněji krystalizují týmy, které si letos zahrají o Stanley Cup. V těchto klubech už přemýšlejí jistě i nad jmény hráčů z farmářských týmů, kteří by mohli ve vyřazovacích bojích hodně pomoci.

slide-z AHL do NHL.jpg

Téměř v každém play-off se objeví hokejista, kterého si klub z NHL vytáhl pro vyřazovací boje z farmářského týmu, a on se stane mimořádně platným hráčem. Vzpomeňte si třeba na loňský rok. Brankářskou jedničkou Pittsburghu v bojích o Stanley Cup měl být Marc-André Fleury, ale kvůli jeho zranění povolali Penguins z farmy mladého Američana Matta Murrayho, který pak v play-off odchytal 21 zápasů a dovedl Tučnáky k titulu.

Murrayho případ není ojedinělý. Třeba v roce 2013 si Králové z Los Angeles vytáhli z farmářského celku Tylera Toffoliho, který pomohl mužstvu dvěma góly a šesti asistencemi až do finále Západní konference. O rok později vsadili Kings na dalšího mladíka z AHL – útočník Tanner Pearson mužstvo čtyřmi góly a osmi nahrávkami nasměroval ke Stanley Cupu.

Možná, že také v letošním play-off se najde nějaký „zázrak z farmy“. Vybrali jsme pět hráčů z mužstev, jimž by postup do vyřazovacích bojů neměl utéct, kteří by mohli být v případě povolání do prvního týmu výraznými posilami. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Vladislav Kamenev (Nashville Predators)

Vladislav Kamenev.jpg

Věk: 20 let
Post: útočník
Draftován: 42. v celkovém pořadí v roce 2014 (Nashville Predators)
Bilance v aktuální sezoně NHL: 2 zápasy – 0 bodů
Bilance v aktuální sezoně AHL: 54 zápasů – 39 bodů (14+25)

Nashville se drží mezi týmy, které figurují na postupových místech do play-off, a s velkou pravděpodobností si zahraje ve vyřazovacích bojích. V prvním kole by mohli Predátoři narazit na Chicago a v této sérii by se mohl objevit na ledě i Rus Vladislav Kamenev. Pokud by v důsledku zranění vypadl ze sestavy některý z útočníků, mohl by dostat pozvánku do prvního celku právě on.

Dvacetiletý forvard hraje svou druhou sezonu za Atlantikem. V té loňské se aklimatizoval na zámořský hokej ve farmářském celku Milwaukee Admirals a vedl si hodně slušně. V aktuální sezoně se už dokonce dvakrát objevil ve čtvrté lajně i na ledě v NHL, ale hlavně stále vyzrává v nižší soutěži AHL. Dosud posbíral v 54 zápasech 39 bodů.

Kamenev je talentovaným útočníkem, který rád hraje tvrdě do těla a je nesmírně silný v soubojích u mantinelů. Umí si dobře pokrýt puk, má šikovné ruce i dobrou střelu, jen by měl více držet na uzdě emoce, protože se někdy nechá hloupě vyloučit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Nicklas Jensen (New York Rangers)

Nicklas Jensen1.jpg

Věk: 24 let
Post: útočník
Draftován: 29. v celkovém pořadí v roce 2011 (Vancouver Canucks)
Bilance v aktuální sezoně NHL: 7 zápasů – 0 bodů
Bilance v aktuální sezoně AHL: 52 zápasů – 42 bodů (25+17)

Urostlého dánského útočníka Nicklase Jensena si vybral před šesti lety už v prvním kole Vancouver, ale v dresu Canucks odehrál během tří let jen 24 zápasů s bilancí tří gólů a stejným počtem nahrávek. Před rokem byl vytrejdován do New Yorku a v aktuální sezoně dostal sedmkrát možnost hájit barvy Rangers v NHL. I když vyšel v těchto zápasech bodově naprázdno, ukázal, že v něm vězí slušný potenciál.

Že je opravdu talentovaným hokejistou, dokazuje ve farmářském celku v soutěži AHL. V 52 zápasech posbíral do statistik 42 bodů. Jakmile dostane puk na hokejku, je Jensen nesmírně nebezpečným hráčem. Má tvrdou a přesnou střelu, ale jeho fyzické předpoklady ho předurčují i pro práci v defenzívě. To by mohlo fungovat i v play-off NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Daniel O’Regan (an Jose Sharks)

Daniel ORegan.jpg

Věk: 23 let
Post: útočník
Draftován: 138. v celkovém pořadí v roce 2012 (San Jose Sharks)
Bilance v aktuální sezoně NHL: 1 zápas – 0 bodů
Bilance v aktuální sezoně AHL: 48 zápasů – 47 bodů (18+29)

Celek San Jose Barracuda je na čele Pacifické divize v AHL a je to i zásluhou amerického útočníka Daniela O’Regana. Ve farmářském týmu podává tak skvělé výkony, že by bylo divné, kdyby si Žraloci ze San Jose nevytáhli v případě jakýchkoli potíží se zraněními do prvního týmu.

V NHL dostal zatím jedinou šanci, takže s elitní soutěží nemá zkušenosti, ale vzhledem k tomu, že už od juniorských let dokáže pravidelně zaznamenávat v průměru téměř bod na zápas. To se mu daří i v jeho premiérové sezoně v AHL. Mohl by být žolíkem v sestavě Sharks. I kdyby se ale do mužstva ve vyřazovacích bojích nedostal, do NHL má solidně našlápnuto a v příští sezoně by už mohl oblékat dres San Jose pravidelně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Jake Guentzel (Pittsburgh Penguins)

Jake Guentzel.jpg

Věk: 22 let
Post: útočník
Draftován: 77. v celkovém pořadí v roce 2013 (Pittsburgh Penguins)
Bilance v aktuální sezoně NHL: 27 zápasů – 16 bodů (8+8)
Bilance v aktuální sezoně AHL: 33 zápasů – 42 bodů (21+21)

Dobrá, v případě tohoto hráče je to možná trošku podvod. Americký útočník Jake Guentzel je od poloviny ledna povolán z farmy do Pittsburghu a pravidelně nastupuje na led, kde tráví jako člen třetí formace docela slušnou porci minut v každém utkání. Penguins si subtilního hráče vybrali v roce 2013 ve třetím kole draftu a teprve v současné sezoně dostal první šanci zahrát si v NHL. Zhostil se jí na výbornou.

Poprvé byl povolán z farmy na konci listopadu, ale za pár dnů putoval zpět do AHL. Od ledna už se ale drží v sestavě Tučňáků a vypadá to, že zpátky do nižší soutěže hned tak nepůjde. Ve 27 zápasech zvládl nastřílet osm gólů a stejný počet nahrávek. Jak jediný z tohoto výběru by v play-off určitě neměl chybět a může napodobit Conora Shearyho, Bryana Rusta a Toma Kuhnhackla, kteří jako talentovaní mladíci z farmy pomohli před rokem v play-off výraznou měrou k zisku Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Jesse Puljujärvi (Edmonton Oilers)

Jesse Puljujärvi-Edmonton.jpg

Věk: 18 let
Post: útočník
Draftován: 4. v celkovém pořadí v roce 2016 (Edmonton Oilers)
Bilance v aktuální sezoně NHL: 28 zápasů – 8 bodů (1+7)
Bilance v aktuální sezoně AHL: 22 zápasů – 20 bodů (9+11)

Talentovaný mladík Jesse Puljujärvi zářil na přelomu roku na juniorském šampionátu tím nejjasnějším světlem. V sedmi zápasech posbíral 17 bodů za pět gólů a 12 nahrávek, a stal se nejen mistrem světa a nejproduktivnějším hráčem turnaje, ale také tím nejužitečnějším.

Puljujärvi navzdory svému mládí hrál už od roku 2014 v nejvyšší finské soutěži, kde oblékal dres Kärpätu Oulu. V letním draftu si ho jako čtvrtého hráče v celkovém pořadí vybral Edmonton a v aktuální sezoně už osmadvacetkrát naskočil na led v elitní zámořské soutěži. Na začátku ledna ho však Oilers poslali do farmářského celku Bakersfield Condors a od té doby hraje v nižší soutěži AHL, kde si vede nadmíru dobře a může se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Bylo by překvapivé, kdyby si klub hráče s jeho potenciálem nevytáhl pro play-off opět do prvního týmu.

Doporučujeme

Články odjinud