5. John Obi Mikel (Nigérie)  Byly časy, kdy John Obi Mikel soupeřil o post nejlepšího fotbalisty světa s Lionelem Messim. Co na tom, že to bylo v dobách, kdy byli oba ještě teenageři? V létě roku 2005 se potkali na mistrovství světa hráčů do 20 let, které hostilo Holandsko, a staly se z nich největší hvězdy turnaje. Oba došli se svými týmy až do finále, po němž se z titulu radovali hráči Argentiny. Messi byl tehdy vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu a odnesl si Zlatý míč, hned za ním skončil v hlasování nigerijský záložník, jenž obdržel Stříbrný míč. Mikel měl všechny předpoklady k tomu, aby se jeho dráha podobala té Messiho, jenže (bohužel) v roce 2006 , když mu bylo 19 let, přestoupil do Chelsea, kde tehdy vládl kouč José Mourinho. Právě on ho svázal obrannými povinnostmi, udělal z něho defenzivního záložníka a jeho kreativitu udusili v době, kdy měla začít rozkvétat a nést ovoce.

5. John Obi Mikel (Nigérie)
Byly časy, kdy John Obi Mikel soupeřil o post nejlepšího fotbalisty světa s Lionelem Messim. Co na tom, že to bylo v dobách, kdy byli oba ještě teenageři? V létě roku 2005 se potkali na mistrovství světa hráčů do 20 let, které hostilo Holandsko, a staly se z nich největší hvězdy turnaje. Oba došli se svými týmy až do finále, po němž se z titulu radovali hráči Argentiny. Messi byl tehdy vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu a odnesl si Zlatý míč, hned za ním skončil v hlasování nigerijský záložník, jenž obdržel Stříbrný míč. Mikel měl všechny předpoklady k tomu, aby se jeho dráha podobala té Messiho, jenže (bohužel) v roce 2006 , když mu bylo 19 let, přestoupil do Chelsea, kde tehdy vládl kouč José Mourinho. Právě on ho svázal obrannými povinnostmi, udělal z něho defenzivního záložníka a jeho kreativitu udusili v době, kdy měla začít rozkvétat a nést ovoce.

 4. Aaron Lennon (Anglie)  Svého času byl Aaron Lennon nejrychlejším hráčem v anglické Premier League a dokázal utéct každému obránci. Všechno, co musel udělat, bylo jen kopnout si míč před sebe a sprintovat za ním. Jenže k čemu je rychlost bez mozku? A v tom byl právě Lennonův problém. Místo, aby se v Tottenhamu učil od Garetha Balea či Luky Modriče, zabýval se „výrobou“ dětí s několika různými ženami. A tak zatímco jeho bývalí spoluhráči posléze táhli Real Madrid a patřili mezi absolutní fotbalovou elitu, Lennon výkonnostně uvadal. Přitom býval bezpochyby hráčem, který se s Modričem a Balem mohl rovnat. Jen kdyby víc pracoval na rozvinutí svého obrovského talentu a potenciálu.
 3. Tomáš Rosický (Česká republika)  Tomáš Rosický se na konci roku 2017 rozloučil s fotbalovou kariérou. Je otázkou, zda zůstane v paměti fanoušků jako fantastický fotbalista, nebo jako křehký hráč, který velkou část kariéry strávil na marodce. Jen málokterý hráč trpěl zdravotními problémy tolik, jako český záložník. Není pochyb o tom, že kdyby měl Rosický pevnější zdraví, vyrostla by z něho světová superhvězda, protože pro to měl všechny předpoklady – skvělou techniku, rychlost, cit pro míč, výbornou střelu, uměl diktovat tempo hry a především oplýval obrovskou fotbalovou chytrostí. Veškerý talent se však musel sklonit před neduhy těla. Možná, že kdyby místo do Anglie zamířil v roce 2006 z Dortmundu do španělské La Ligy, která je více technická a méně tvrdá než Premier League, mohl své nadání přetavit v zářivý fotbalový diamant.
 2. Samir Nasri (Francie)  Někdejší hvězda Arsenalu Samir Nasri býval v minulosti považován za nejvíce vzrušující fotbalový talent na evropském kontinentě. V anglické Premier League možná nebylo lepšího dribléra. Jeho fenomenální schopnosti se ukázaly už velmi brzy. V roce 2004 byl jedním z klíčových hráčů ve francouzském výběru do 17 let, který vybojoval titul mistrů Evropy, a nedlouho poté si odbyl debut v seniorském týmu Marseille, odkud si ho v roce 2008 vytáhl kouč Arsene Wenger. V Arsenalu se jeho talent rozzářil naplno, ale Nasri toužil po větším balíku peněz, oslnivé slávě a mistrovských titulech, takže v roce 2011 neodolal vábení petrodolarů z Manchesteru City. V novém klubu sice vydělával větší ranec, ale víc než tvrdé dřině se věnoval mediálním válkám s fanoušky Arsenalu, kteří ho po odchodu z Emirates Stadium označili za zrádce a hamižného zlatokopa. Postupem času ztratil glanc, vypad
 1. Mario Balotelli (Itálie)  Mario Balotelli měl všechny potřebné předpoklady k tomu, aby se stal nejlepším útočníkem na světě. Nechyběla mu skvělá technika, síla, rychlost. Co však postrádal, to byla hlava se zdravým rozumem. Bývalý kapitán a legenda Liverpoolu Steven Gerrard, který odehrál poslední sezonu na Anfield Road po Balotelliho boku, napsal ve své biografii: „Nedařilo se mu tak, jak si představoval, proto jsem se mu snažil pomáhat, chválil ho a povzbuzoval, ale nakonec jsem pochopil, že kouč José Mourinho měl pravdu, když o něm prohlásil, že je neovladatelný. Je nesmírně talentovaný, má potenciál, aby se stal superhvězdou, ale nemá na to mentalitu. Vždycky všude přichází pozdě, pokaždé chce být v centru pozornosti, říká hlouposti novinářům a píše nesmysly na sociálních sítích. Nedokáže na sobě dost tvrdě pracovat a dělá příliš mnoho věcí špatně.“ Co k tomu dodat?
5
Fotogalerie

5 fotbalistů, kteří mohli být světovými superhvězdami. Nikdy se jimi nestali

I ty nejlepší fotbalisty světové extratřídy můžeme ještě dále dělit – na hvězdy a superhvězdy. Zatímco v první kategorii najdeme desítky hráčů, v té druhé je jen pár opěvovaných celebrit, které po skončení kariéry automaticky zapadnou do škatulky s názvem „legendy“.

Na světě existuje řada fantastických fotbalistů. Jen pár z nich se však díky nezměrnému talentu, tvrdé dřině, vytrvalosti, odhodlání, odříkání a snad i určité míře štěstí vypracuje v superhvězdy. V následujících kapitolách najdete pětici borců (včetně jednoho Čecha), kteří měli potenciál na to, aby se stali nejlepšími na světě, ale z nějakého důvodu to prostě nevyšlo.

Pokračování 2 / 6

5. John Obi Mikel (Nigérie)

John Obi Mikel (2).jpg

Byly časy, kdy John Obi Mikel soupeřil o post nejlepšího fotbalisty světa s Lionelem Messim. Co na tom, že to bylo v dobách, kdy byli oba ještě teenageři? V létě roku 2005 se potkali na mistrovství světa hráčů do 20 let, které hostilo Holandsko, a staly se z nich největší hvězdy turnaje. Oba došli se svými týmy až do finále, po němž se z titulu radovali hráči Argentiny. Messi byl tehdy vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu a odnesl si Zlatý míč, hned za ním skončil v hlasování nigerijský záložník, jenž obdržel Stříbrný míč.

Mikel měl všechny předpoklady k tomu, aby se jeho dráha podobala té Messiho, jenže (bohužel) v roce 2006 , když mu bylo 19 let, přestoupil do Chelsea, kde tehdy vládl kouč José Mourinho. Právě on ho svázal obrannými povinnostmi, udělal z něho defenzivního záložníka a jeho kreativitu udusili v době, kdy měla začít rozkvétat a nést ovoce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Aaron Lennon (Anglie)

Aaron Lennon.jpg

Svého času byl Aaron Lennon nejrychlejším hráčem v anglické Premier League a dokázal utéct každému obránci. Všechno, co musel udělat, bylo jen kopnout si míč před sebe a sprintovat za ním. Jenže k čemu je rychlost bez mozku? A v tom byl právě Lennonův problém.

Místo, aby se v Tottenhamu učil od Garetha Balea či Luky Modriče, zabýval se „výrobou“ dětí s několika různými ženami. A tak zatímco jeho bývalí spoluhráči posléze táhli Real Madrid a patřili mezi absolutní fotbalovou elitu, Lennon výkonnostně uvadal. Přitom býval bezpochyby hráčem, který se s Modričem a Balem mohl rovnat. Jen kdyby víc pracoval na rozvinutí svého obrovského talentu a potenciálu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Tomáš Rosický (Česká republika)

Rosický.jpg

Tomáš Rosický se na konci roku 2017 rozloučil s fotbalovou kariérou. Je otázkou, zda zůstane v paměti fanoušků jako fantastický fotbalista, nebo jako křehký hráč, který velkou část kariéry strávil na marodce. Jen málokterý hráč trpěl zdravotními problémy tolik, jako český záložník.

Není pochyb o tom, že kdyby měl Rosický pevnější zdraví, vyrostla by z něho světová superhvězda, protože pro to měl všechny předpoklady – skvělou techniku, rychlost, cit pro míč, výbornou střelu, uměl diktovat tempo hry a především oplýval obrovskou fotbalovou chytrostí. Veškerý talent se však musel sklonit před neduhy těla. Možná, že kdyby místo do Anglie zamířil v roce 2006 z Dortmundu do španělské La Ligy, která je více technická a méně tvrdá než Premier League, mohl své nadání přetavit v zářivý fotbalový diamant.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Samir Nasri (Francie)

Nasri.jpg

Někdejší hvězda Arsenalu Samir Nasri býval v minulosti považován za nejvíce vzrušující fotbalový talent na evropském kontinentě. V anglické Premier League možná nebylo lepšího dribléra.

Jeho fenomenální schopnosti se ukázaly už velmi brzy. V roce 2004 byl jedním z klíčových hráčů ve francouzském výběru do 17 let, který vybojoval titul mistrů Evropy, a nedlouho poté si odbyl debut v seniorském týmu Marseille, odkud si ho v roce 2008 vytáhl kouč Arsene Wenger. V Arsenalu se jeho talent rozzářil naplno, ale Nasri toužil po větším balíku peněz, oslnivé slávě a mistrovských titulech, takže v roce 2011 neodolal vábení petrodolarů z Manchesteru City.

V novém klubu sice vydělával větší ranec, ale víc než tvrdé dřině se věnoval mediálním válkám s fanoušky Arsenalu, kteří ho po odchodu z Emirates Stadium označili za zrádce a hamižného zlatokopa. Postupem času ztratil glanc, vypadl z národního týmu i ze základní sestavy Manchesteru City. Kdyby nebyl tak chamtivý a zůstal déle v dresu Gunners, mohl z něho vyrůst druhý Andrés Iniesta. V jeho případě stoprocentně platí známé rčení o tom, že pýcha předchází pád.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Mario Balotelli (Itálie)

Mario Balotelli, Itálie, 22 let, fotbal (Foto - Profimedia.cz).jpg

Mario Balotelli měl všechny potřebné předpoklady k tomu, aby se stal nejlepším útočníkem na světě. Nechyběla mu skvělá technika, síla, rychlost. Co však postrádal, to byla hlava se zdravým rozumem.

Bývalý kapitán a legenda Liverpoolu Steven Gerrard, který odehrál poslední sezonu na Anfield Road po Balotelliho boku, napsal ve své biografii: „Nedařilo se mu tak, jak si představoval, proto jsem se mu snažil pomáhat, chválil ho a povzbuzoval, ale nakonec jsem pochopil, že kouč José Mourinho měl pravdu, když o něm prohlásil, že je neovladatelný. Je nesmírně talentovaný, má potenciál, aby se stal superhvězdou, ale nemá na to mentalitu. Vždycky všude přichází pozdě, pokaždé chce být v centru pozornosti, říká hlouposti novinářům a píše nesmysly na sociálních sítích. Nedokáže na sobě dost tvrdě pracovat a dělá příliš mnoho věcí špatně.“ Co k tomu dodat?

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud