Řecko (25. místo)  Řecká liga má bezpochyby vysokou kvalitu a hraje v ní spousta vynikajících fotbalistů z celého světa. Přesto je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků v žebříčku národních soutěží až za Českou republikou. V tamní Super League najdeme řadu slavných klubů. Těmi nejznámějšími jsou zřejmě Olympiakos a Panathinaikos. V minulém ročníku se však z mistrovského titulu radovali hráči AEK Athény.
 Dánsko (27. místo)  O kvalitě dánské nejvyšší soutěže nejlépe vypovídá fakt, že klub FC Kodaň se v aktuální sezoně Ligy mistrů probil ze základní skupiny do osmifinále. V tamní Superlize však najdeme řadu dalších známých klubů, například Bröndby Kodaň či Midtjylland.
 Rakousko (28. místo)  Na jih od českých hranic, v Rakousku, hraje spousta českých fotbalistů v nižších soutěžích. V Bundeslize však působí jen dva Češi, zato však ale 23 Němců nebo šest Brazilců. Po podzimní části sezony vede tabulku Salcburk, který v posledních deseti letech ligu vyhrál.
 Chorvatsko (29. místo)  O síle chorvatského fotbalu svědčí výsledky národního celku na posledních světových šampionátech. Drtivá většina reprezentantů však působí v zahraničních týmech. To však neznamená, že by tamní liga nebyl kvalitní. Vyzrává v ní spousta velkých talentů, ale hrají v ní i zkušení borci, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru na mezinárodní úrovni. Momentálně je lídrem na čele tabulky Hajduk Split před Rijekou a Dinamem Záhřeb. Právě Dinamo je nejúspěšnějším klubem posledních let, když vyhrálo šest posledních ročníků nejvyšší soutěže v řadě.
5
Fotogalerie

5 evropských soutěží, které jsou podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků za českou ligou

Pohled na žebříček FIFA, který určuje pořadí národních týmů, není pro české fanoušky příliš povzbudivý. Na hodnocení ligových soutěží už se dá ale dívat daleko lépe. Fortuna lize podle posledního hodnocení Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) patří 22. místo na světě.

Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků – IFFHS, rok co rok sestavuje žebříček fotbalových soutěží. Tan zatím poslední pochází z letošního roku a česká liga v něm skončila dvaadvacátá, A to není vůbec špatná vizitka.

Nejkvalitnější ligou světa je v současnosti podle IFFHS brazilská Serie A, za kterou se umístila anglická Premier League, španělská La Liga, německá Bundesliga a italská Serie A. Jen pro srovnání, slovenská nejvyšší soutěž je na 62. místě.

Těsně nad českou ligou je skotská či rumunská. Na opačné straně, mezi českou a slovenskou ligou, najdeme řadu kvalitních evropských soutěží. Které ligy nechává momentálně Fortuna liga za sebou, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 6

Izrael (23. místo)

Izrael.jpg

I když se spousta fanoušků zdráhá považovat izraelskou ligu za evropskou soutěž, patří pod organizaci UEFA a tím je vše dáno. Ligat ha’Al, jak zní oficiální název nejvyšší tamní soutěže, má 14 účastníků. V posledních třech sezonách v ní triumfovali fotbalisté Maccabi Haifa, kteří na trůnu po dvouleté nadvládě vystřídali konkurenční Maccabi Tel Aviv.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Řecko (25. místo)

AEK Athény.jpg

Řecká liga má bezpochyby vysokou kvalitu a hraje v ní spousta vynikajících fotbalistů z celého světa. Přesto je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků v žebříčku národních soutěží až za Českou republikou. V tamní Super League najdeme řadu slavných klubů. Těmi nejznámějšími jsou zřejmě Olympiakos a Panathinaikos. V minulém ročníku se však z mistrovského titulu radovali hráči AEK Athény.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Dánsko (27. místo)

Dánsko1.jpg

O kvalitě dánské nejvyšší soutěže nejlépe vypovídá fakt, že klub FC Kodaň se v aktuální sezoně Ligy mistrů probil ze základní skupiny do osmifinále. V tamní Superlize však najdeme řadu dalších známých klubů, například Bröndby Kodaň či Midtjylland.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Rakousko (28. místo)

Rakousko.jpg

Na jih od českých hranic, v Rakousku, hraje spousta českých fotbalistů v nižších soutěžích. V Bundeslize však působí jen dva Češi, zato však ale 23 Němců nebo šest Brazilců. Po podzimní části sezony vede tabulku Salcburk, který v posledních deseti letech ligu vyhrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Chorvatsko (29. místo)

Dinamo Záhřeb.jpg

O síle chorvatského fotbalu svědčí výsledky národního celku na posledních světových šampionátech. Drtivá většina reprezentantů však působí v zahraničních týmech. To však neznamená, že by tamní liga nebyl kvalitní. Vyzrává v ní spousta velkých talentů, ale hrají v ní i zkušení borci, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru na mezinárodní úrovni. Momentálně je lídrem na čele tabulky Hajduk Split před Rijekou a Dinamem Záhřeb. Právě Dinamo je nejúspěšnějším klubem posledních let, když vyhrálo šest posledních ročníků nejvyšší soutěže v řadě.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud